Ռուս գիտնականներն առաջարկում են տիեզերքում արևային էներգիայի կայան ստեղծել
Ռուս գիտնականներն առաջարկում են ստեղծել արևային էներգիայի տիեզերական կայան Երկիր մոլորակի շուրջ պտտվող ուղեծրի վրա: Նրանց կարծիքով, որպես հոսանքի աղբյուր այս միջոցն ավելի էժան է, քան ածխաջրածնային վառելիքի արտադրությունը, գրում է tass.ru գործակալությունը:
«Տիեզերական տեխնոլոգիան ի վիճակի է լուծել երկրաբնակների էներգիայի մատակարարման խնդիրները ստեղծելով տիեզերական արեւային իշխանություն (SSPS): Անհրաժեշտ է Ճապոնիայի օրինակով, Ռուսաստանում պետական ծրագիր մշակել և ծրագրի առաջին փուլը իրականցնել պիլոտային փոքր (մոտ 10 կՎտ հզորությամբ) կենտրոնախույս լազերային նախատիպի ստեղծումով` տիեզերական արեւային իշխանության բեռնատար «Պրոգրես» նավի կամ առանձնացված այլ  մասնագիտացված հարթակի վրա դրա տեղադրմամբ», - ասվում է գիտնականների կողմից ներկայացված փաստաթղթում:
Ինչպես նշում են հետազոտողները, Ճապոնիայում գրանցված միջուկային երեք ռեակտորների վթարից հետո տեղի իշխանություններն ընդունել են տիեզերական արեւային իշխանություն ստեղծելու SSPS ծրագիրն, որը նախատեսված է իրականացնել 2025 թվականին:
Նշվում է, որ գիտնականների կողմից առաջարկվող տարբերակը վեց անգամ ավելի էժան է լինելու, քան ածխաջրածնային վառելիքի արտադրությունը: Այս դեպքում ածխաջրածնային վառելիքի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունները և դրանց աշխատակիցները շատ արագ կարող են գործազուրկ դառնալ:

Российские ученые предлагают создать солнечную электростанцию на орбите
Российские ученые предлагают создать космическую солнечную электростанцию, поскольку такой способ получения энергии дешевле, чем добыча углеводородного топлива.
Об этом говорится в докладе представителей головного научного института Роскосмоса ЦНИИмаш, Московского авиационного института и НПО имени Лавочкина, который будет представлен на Академических чтениях по космонавтике.
"Космическая техника способна решить проблемы энергообеспечения землян электроэнергией и стабилизации погоды путем создания космических солнечных электростанций (КСЭС). Необходима государственная программа создания КСЭС в России, как это сделано в Японии, и первым этапом этой программы (должно стать) создание экспериментального маломасштабного (порядка 10 кВт) центробежного лазерного прототипа КСЭС на грузовом корабле "Прогресс" или специализированной платформе", - говорится в документе.
Как отмечают ученые, в Японии после аварий на трех атомных реакторах была принята программа создания КСЭС, сроки намечены на 2025 год.
"Поскольку цена "космического электричества" ожидается в шесть раз дешевле земного, то возможно быстрое завоевание Японией мирового энергетического рынка. При этом такие организации, как "Газпром", "Роснефть", Росатом с большими человеческими ресурсами и планами станут не востребованы и наступит конец эры углеводородов", - говорится в докладе.