Ընտրական տեղամասերում մասնագետների տեղերը՝ ԱԻՆ ծառայողներին.ԻՔՄ
Համաձայն Ընտրական օրենսգրքի՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը օրերս սահմանել է, թե 2017 թվականի ապրիլի 2-ի ընտրություններում ընտրողների գրանցման տեխնիկական սարքավորումն սպասարկող մասնագետը ինչպիսի մասնագիտական գիտելիքներ ու աշխատանքային ունակություններ պետք է ունենա:
Համաձայն որոշման հավելվածի` նախնական ընտրությունն իրականացվում է դիմումների տեղեկությունների ուսումնասիրության հիման վրա՝ ըստ համայնքների՝ առավելագույն գործակից ստացողներից։ Գործակիցը հաշվարկվում է Ա1+Ա2+Ա3 բանաձևով, որտեղ՝ Ա1-ը կախված է թեստային առաջադրանքի կատարման արագությունից, իսկ ահա Ա2-ը դիմողին կտա լրացուցիչ 0․5 միավոր, եթե վերջինս հանդիսանում է հանրային ծառայող։ Այսպիսով՝ ստացվում է, որ ընտրությունների ժամանակ մասնագետի աշխատանքի համար դիմողներից հանրային ծառայողները կունենան 0․5 միավորի առավելություն։
Բավականին դժվար է հասկանալ այս որոշման տրամաբանությունը։ Արդյո՞ք ավելի արդարացի չէր լինի, որպեսզի դիմում ներկայացնող, այսինքն ի սկզբանե ընտրական պրոցեսով հետաքրքրված, բոլոր ՀՀ քաղաքացիների համար լինեին հավասար պայմաններ իրենց ներդրումը ընտրական գործընթացում ունենալու համար։
Հետաքրքիր է նաև այս բանաձևի Ա3 գումարելին։ Այն փաստացի իրենից պետք է ներկայացնի դիմողի  համակարգչից օգտվելու մասին տեղեկություններ։ Ա3-ով որոշվում է, թե դիմողը ինչ հաճախականությամբ է օգտվում համակարգչից ։ Համակարգչից ամեն օր օգտվողը կստանա 1 միավոր։ Այստեղ բոլորովին էական չէ, թե համակարգչից ամեն օր օգտվողը ինչի համար է այն օգտագործում։ Այսպիսով, եթե դուք ամեն օր բացում եք Ձեր սոցիալական կայքերի էջերը և գրում Ձեր ընկերներին, ապա ԿԸՀ-ի կողմից կստանաք բաղձալի 1 միավորը։
Ըստ հավելվածի հաջորդ կետի, առանձին համայնքներում բավարար քանակով դիմումների բացակայության դեպքում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մասնագետների թեկնածուների բավարար քանակը կարող է համալրել հանրային ծառայողներով։ Այսինքն՝ անկախ լրացուցիչ տրվող միավորից հանրային ծառայողները կրկին առավելություն ունեն թափուր դիմողների տեղերը լրացնելու հարցում։
Շարունակելով որոշման հավելվածի ընթերցումը` կարելի է ավելի հստակ հասկանալ, թե որ հանրային ծառայողներն են ավելի գերադասելի մյուսներից։ Մասնավորապես, ԿԸՀ-ն կարող է կազմակերպել և անցկացնել լրացուցիչ ուսուցում ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության (այդ թվում առանձնացված ստորաբաժանումների) ծառայողների հետ և շնորհել մասնագետի որակավորում։
Այս ամենից կարելի է ենթադրել, որ ԿԸՀ-ի համար ցանկալի մասնագետներ են հանդիսանում ԱԻՆ աշխատակիցներն: Ու թեև ԱԻՆ-ը ընտրությունների հետ կապված վարկաբեկված անցյալ չունի, սակայն փաստենք, որ ԱԻՆ աշխատակիցների մեծ մասը փրկարար ծառայողներ են՝ կրում են ուսադիրներ և ենթարկվում վերադասների հրամաններին:
Չնայած նրան, որ ընտրական տեղամասերում որպես մասնագետ աշխատող ուժային այդ կառույցի և մյուս բոլոր հանրային ծառայողներին իրենց վերադասները չեն կարող հրամաններ տալ, սակայն հանրային ծառայողների ներգրավումը ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին պարունակում է որոշակի ռիսկեր:
Այդպես, օրինակ, նշենք, որ անգամ ընտրակեղծիքներում անձամբ չներգարվվելու դեպքում հանրային ծառայողները կարող են բավականին կաշկանդված լինել իրենց տեսած ընտրակեղծիքների մասին վկայություն տալուց:

Ministry of Emergency Situations Employees as Election Specialists in Polling Stations
According to Armenia’s Electoral Code, the Central Election Commission has recently established the scope of professional knowledge and working skills that a voter registration technical equipment service technician should have for the forthcoming April 2nd, 2017 elections.
According to the decision annex, preliminary sampling is carried out based on the study of information from the applications, the recipients with maximum ratio by districts.The ratio is calculated by the formula A1+A2+A3, where A1 is dependent on the speed of execution of the test assignment, while A2 will give an additional 0.5 points for the applicant, if they are a public servant. Thus, public servants will have a 0.5-point advantage in applying for election specialist jobs.
The logic behind this decision is quite hard to grasp. Wouldn’t it be more fair to have equal conditions for all the applicants so that all the Armenian citizens initially interested in the elections would be able to contribute to the electoral process?
The A3 component in this formula is also interesting. It actually should present info on applicant’s computer literacy skills. The frequency of the applicant’s computer usage is determined by A3. The daily computer users will receive 1 point, regardless of the purpose the computer is used. Thus, you will receive the desirable 1 point by the CEC even if all you do daily is open your social media accounts and chat with your friends.
According to the next point of the annex, in case of the absence of a sufficient number of applications in specific districts, the CEC will fill in the missing ranks with  public servants. In other words, in addition to the additional point, the public servants  will have a privilege in filling the vacant seats.
Reading further into the annex and we can more clearly understand which public servants are more preferable than others. In particular, the CEC will organize additional training for employees of the Ministry of Emergency Situations (including detached units) and confer professional qualifications.
This leads to the conclusion that Ministry of Emergency Situations employees are preferable specialists for the CEC. And although the ministry does not have a discredited past related to the elections, it is a fact that most of the employees of the Ministry of Emergency Situations are rescue service, they carry epaulettes  and obey the orders of their superiors.
The involvement of public servants in the work of electoral committees contains certain risks, despite their superiors not being able to give orders in the polling stations.
Thus, for example, let’s note that despite not being personally engaged in election rigging, the public servants may be quite constrained in providing evidence of the election fraud they witnessed.