Բելառուսական վտանգավոր նախադեպը ԼՂՀ-ի համար.ԻՔՄ
Հունվարի 20-ին Բելառուսի Գլխավոր դատախազությունը որոշում է կայացրել, Բաքվի պահանջով, Ադրբեջանին հանձնել Մինսկում ձերբակալված հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին: Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը պահանջում է Լապշինին հանձնել՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու համար (Ադրբեջանը որակում է, որպես իր պետական սահմանի ապօրինի հատում):
Լապշինը և նրա փաստաբանները որոշման պահից սկսած ունեն 10 օր այն բողոքարկելու համար: Ու թեև բլոգերը դեռևս Բելառուսում է և կա հավանականություն, որ իր իսրաելական ու ռուսական անձնագրերը կփրկեն իրեն Ադրբեջան արտահանձնվելուց, սակայն որոշակի եզրահանգումներ արդեն կարելի է անել:
Դեպի ապահո՞վ Բելառուս
Մինսկի՝ Լապշինին Բաքու արտահանձնելու որոշումը ցույց է տալիս, որ Բելառուսի համար Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը ավելի կարևոր է, քան իր միջազգային հեղինակությունը՝ որպես երկիր, որտեղ, եթե ոչ տեղացիների, ապա օտարերկրյա քաղաքացիների իրավունքները պաշտպանված են: Փաստորեն, եթե Բելառուսը ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացիություն ունեցող անձին կարող է հանձնել Բաքվին, ապա կարող է նույնն քայլն անել նաև Լեռնային Ղարաբաղ այցելած ցանկացած անձի հանդեպ:
Նաև ՀՀ քաղաքացինե՞րը
Ըստ երևույթի՝ նմանօրինակ իրավիճակում կարող են հայտնվել նաև Ղարաբաղ այցելած Հայաստանի քաղաքացիները: Ի՞նչ տարբերություն Ղարաբաղ այցելած Իսրայելի ու Ռուսաստանի քաղաքացի բլոգերի և Ղարաբաղ այցելաց որևէ այլ անձի միջև: Երկուսն էլ փաստացի հատում են Ղարաբաղի սահմանը, որը, ըստ Բաքվի, հանդիսանում է հայ-ադրբեջանական սահմանի ապօրինի հատում:
Այսինքն, այսուհետ ԼՂՀ այցելած ցանկացած անձ Բելառուս այցելելիս հայտնվում է Ադրբեջան արտահանձնվելու վտանգի տակ:
Նմանօրինակ իրավիճակում Հայաստանի ԱԳՆ-ն առնվազն պիտի ջանք չխնայի, որպեսզի տեղյակ պահի Ադրբեջանի «սև ցուցակում» հայտնված կամ երբևէ ԼՂՀ այցելած բոլոր մարդկանց, որ Բելառուս այցելելը նրանց համար այլևս ապահով չէ:
Ավելին, ԱԳՆ-ն պետք է առաջին հերթին նման վտանգի մասին տեղեկացնի ՀՀ քաղաքացիներին (որոնցից շատերը եղել են Արցախում): ԼՂՀ այցելած բոլոր քաղաքացիները պետք է իմանան, որ Բելառուս այցելելը վտանգավոր է և կարող է ավարտվել ադրբեջանական բանտում:
«Բարեկամներ»
Ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի համար անհանգստության տեղիք տվող ամենակարևոր հանգամանքը պիտի լինի այն, որ Մինսկը չնայած պաշտոնապես Հայաստանի դաշնակիցը լինելուն՝ ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ շրջանակներում, պարբերաբար հակահայկական քայլեր է ձեռնարկում:
Լապշինի արտահանձումը բնականաբար քաղաքական պատճառաբանում ունի՝ պայմանավորված Բելառուս-Ադրբեջան սերտ հարաբերություններով: Ոչինչ չի բացառում, որ Մինսկի օրինակին հետևեն Ադրբեջանի հետ մտերիմ հարաբերություններ ունեցող այլ երկրները:
Այս պարագայում, խոսքը Թուրքիայի, Պակիստանի ու Ղազախստանի մասին է, որոնք ևս կարող ենք սկսել Բաքվից ստանալ ու բավարարել «Ադրբեջանի սահմանը ապօրինի հատած» անձանց արտահանձնման դիմումներ:

Опасный белорусский прецедент в отношении НКР
Генеральная прокуратура Беларуси 20 января вынесла решение удовлетворить просьбу Азербайджана о выдаче арестованного в Минске известного блогера Александра Лапшина. Напомним, что Азербайджан потребовал выдать Лапшина за посещение Нагорно-Карабахской Республики (Азербайджан квалифицирует это посещение, как незаконное пересечение своей государственной границы).
У Лапшина и его адвокатов есть 10 дней на обжалование постановления. И хотя блогер до сих пор находится в Беларуси и есть вероятность, что его российский и израильский паспорта спасут его от экстрадиции в Азербайджан, однако некоторые выводы уже можно сделать.
К безопасной Беларуси?
Решение Минска об экстрадиции Лапшина в Баку показывает, что для Беларуси сотрудничество с Азербайджаном является более важным, чем международная репутация – как страны, в которой права если не местных, то иностранных граждан защищены. Фактически, если Беларусь может выдать Баку человека, у которого есть российское и израильское гражданство, то она может сделать то же самое и с любым другим человеком, который посетил Нагорный Карабах.
И граждане Армении?
По-видимому, в подобной ситуации могут также оказаться и граждане Армении, посетившие Карабах. Какая разница между посетившим Карабах  блогером, гражданином России и Израиля, и каким-либо другим человеком посетившим Арцах? Оба, фактически, пересекают границу Карабаха, что, согласно Баку, является незаконным пересечением армяно-азербайджанской границы.
То есть, отныне каждый посетивший НКР человек при посещении Беларуси оказывается под угрозой экстрадиции в Азербайджан.
В подобной ситуации МИД Армении, по крайней мере, должно приложить все усилия, чтобы проинформировать всех тех, кто оказался в «черном списке» Азербайджана или тех, кто когда-либо посетил Карабах, что визит в Беларусь больше не является безопасным для них.
Более того, МИД должно в первую очередь проинформировать о подобной опасности граждан Армении (большинство из которых были в Арцахе). Все граждане, посетившие НКР, должны знать, что посещение Беларуси опасно и может завершиться в тюрьме Азербайджана.
«Друзья»
В сложившейся ситуации самым важным для Армении обстоятельством, вызывающим опасения, должно быть то, что Минск, не смотря на то, что в рамках ОДКБ и ЕАЭС является официальным союзником Армении, периодически предпринимает антиармянские шаги.
Экстрадиция Лашина, безусловно, имеет поличическое аргументирование, обусловленное тесными отношениями между Беларусью и Азербайджаном. Не исключено, что примеру Минска последуют и другие страны, имеющие тесные отношения с Азербайджаном.
В этом случае, речь идет о Турции, Пакистане и Казахстане, которые также могут начать получать и удовлетворять заявки из Баку об экстрадиции «незаконно пересекших границу Азербайджана» лиц.