Հայաստանը դասվել է ավտորիտար երկրների ցանկին.ԻՔՄ
Այսօր (հունվարի 25-ին) «Էկոնոմիստ Ինթելիջենս Յունիթ» բրիտանական հեղինակավոր հետազոտական և խորհրդատվական ընկերությունը հրապարակել է իր ամենամյա հաշվետվությունը ժողովրդավարության վերաբերյալ: «Ժողովրդավարության Ինդեքս-2016. «Նողկալիների» վրեժխնդրությունը» վերնագիրը կրող զեկույցը անդրադառնում է նաև անցյալ տարում Հայաստանի ժողովրդավարության ցուցանիշին:
«Հետ, Հայաստան»
2015-ին նույն «Էկոնոմիստ Ինթելիջենս Յունիթ»-ի աշխարհում ժողովրդավարության միտումների ամենամյա հետազոտությունը Հայաստանը անվանել էր «հիբրիդ ռեժիմ», այսինք ժողովրդավարության և ավտորիտարության միջև գտնվող պետական համակարգ: Ընդ որում՝ 2015-ին Հայաստանը աշխարհի երկրների ցանկում 116-րդն էր ժողովրդավարության ցուցանիշով՝ եզրափակելով հիբրիդ ռեժիմների ցուցակը: Այլ կերպ ասած՝ ՀՀ-ն ընդամենը մի քայլ էր «հետ մնում» ավտորիտար կարգավիճակ ստացած երկրներին միանալուց:
Այս տարի Հայաստանը լրացրել է այդ «բացը»՝ 4 քայլ հետ գնալով և դասակարգվելով՝ 120-րդ տեղում (որտեղ առաջին տեղում ամենաժողովրդավարն է, իսկ 167-րդ տեղում՝ ամենաավտորիտարը): Արդյունքում Հայաստանի ժողովրդավարական ցուցանիշը հայտնվել է Նիգերիայի, Մավրիտանիայի, Քուվեյթի և Կոտ դ'Իվուարի կողքը:
Ըստ էության, սա արդյունքն է 2016 թվականի ամռանը ոստիկանության ՊՊԾ գնդում դիմադրության ժամանակ խաղաղ ցույցերի դեմ կիրառված ոստիկանական անհամաչափ ուժի և հատուկ միջոցների:
Հարևանները
ԵԱՏՄ անդամների հիմնական մասի վիճակը Հայաստանից ավելի տխուր է: Բելառուսը, Ռուսաստանը և Ղազախստանը Հայաստանից ավելի անմխիթար վիճակում են գտնվում՝ զբաղեցնելով համապատասխանաբար 127-րդ, 134-րդ և 139-րդ տեղերը ցուցակում: Միայն Ղրղզստանն է դասակարգվել այս տարի որպես հիբրիդ ռեժիմ՝ ցուցակում զբաղեցնելով 98-րդ հորիզոնականը:
Արևելյան գործընկերության անդամ երկրներից Ուկրաինան և Վրաստանը զեկույցում համարվել են հիբրիդ ռեժիմներ, մինչդեռ Մոլդովան մեկ քայլ ավելի առաջ է՝ դասակարգվելով որպես թերի ժողովրդավար: Արևելյան գործընկերության երկրներից Բելառուսից բացի՝ միայն Ադրբեջանն է Հայաստանի հետ համատեղ ավտորիտար երկրների խմբում՝ զբաղեցնելով 148-րդ տեղը: Կարիք չկա նշելու, որ Բելառուսի և Ադրբեջանի հարևանությունը առավել ևս նմանատիպ ցուցակում ամենացանկալին չէ Հայաստանի համար:
Ուշագրավ է այն, որ Հայաստանի ընդհանուր ցուցանիշը կազմող ենթակետերը առանձնահատուկ չեն փոխվել՝ համեմատած նախորդ տարվա հետ, սակայն փաստորեն, լճացումը, երբ այլ երկրները ժողովրդավարության աճ են ապրում, ևս վտանգավոր է: Այսօր՝ ԵԱՏՄ անդամակցության երեք տարիներից հետո Հայաստանը կայուն քայլերով շարժվում է դեպի ավտորիտար կառավարման համակարգ, և եթե նախկինում սա ակնհայտ էր թերևս միայն ներքին լսարանի համար, այսուհետ արտաքին լսարանն էլ հստակ տեսնում է այդ միտումները:

Сегодня, 25 января, британская авторитетная исследовательская и консалтинговая компания The Economist Intelligence Unit опубликовала свой ежегодный отчет относительно демократии. Доклад под названием «Индекс демократии 2016. Месть «гнусных»» обратился также и к показателю демократии в Армении за прошедший год.
«Назад, Армения»
В 2015 году ежегодное исследование демократических тенденций той же компании The Economist Intelligence Unit назвало Армению «гибридным режимом», то есть государственной системой, находящейся между демократией и авторитаризмом. При этом, Армения в 2015 году в списке стран мира по показателю демократии занимала 116 позицию, завершая список гибридных режимов. Иными словами, Армения всего на несколько шагов «отставала» от присоединения к странам, получившим статус авторитарных.
В этом году Армения заполнила это «упущение», сместившись на четыре позиции и заняв 120-ое место (где на первом месте самая демократическая страна, а на 167-ом самая авторитарная). В результате показатель демократии Армении оказался рядом с показателями таких стран, как Нигерия, Мавритания, Кувейт, Кот-д'Ивуар.
По-видимому, это результат применения непровомерной силы и спецсредств полицией против мирных демонстрантов во время июльских событий 2016 года в Ереване.
Соседи
Состояние основной части стран-членов ЕАЭС намного печальнее, чем у Армении. Беларусь, Россия и Казахстан находяться в более плачевном состоянии, занимая соответственно 127-ое, 134-ое и 139-ое места в списке. Только Кыргызстан классифицировлася в этом году как гибридный режим, занимая в списке 98-е место.
Из стран -членов Восточного партнерства Украина и Грузия в докладе считались гибридными режимами, между тем, как Молдова на один шаг впереди – классифицируется, как страна с незавершенной демократией. Из стран Восточного партнерства, кроме Беларуси, только Азербайджан, вместе с Арменией, находится в группе авторитарных стран, занимая 148-е место.