Հայաստանը դասվել է ավտորիտար երկրների ցանկին.ԻՔՄ
Այսօր (հունվարի 25-ին) «Էկոնոմիստ Ինթելիջենս Յունիթ» բրիտանական հեղինակավոր հետազոտական և խորհրդատվական ընկերությունը հրապարակել է իր ամենամյա հաշվետվությունը ժողովրդավարության վերաբերյալ: «Ժողովրդավարության Ինդեքս-2016. «Նողկալիների» վրեժխնդրությունը» վերնագիրը կրող զեկույցը անդրադառնում է նաև անցյալ տարում Հայաստանի ժողովրդավարության ցուցանիշին:
«Հետ, Հայաստան»
2015-ին նույն «Էկոնոմիստ Ինթելիջենս Յունիթ»-ի աշխարհում ժողովրդավարության միտումների ամենամյա հետազոտությունը Հայաստանը անվանել էր «հիբրիդ ռեժիմ», այսինք ժողովրդավարության և ավտորիտարության միջև գտնվող պետական համակարգ: Ընդ որում՝ 2015-ին Հայաստանը աշխարհի երկրների ցանկում 116-րդն էր ժողովրդավարության ցուցանիշով՝ եզրափակելով հիբրիդ ռեժիմների ցուցակը: Այլ կերպ ասած՝ ՀՀ-ն ընդամենը մի քայլ էր «հետ մնում» ավտորիտար կարգավիճակ ստացած երկրներին միանալուց:
Այս տարի Հայաստանը լրացրել է այդ «բացը»՝ 4 քայլ հետ գնալով և դասակարգվելով՝ 120-րդ տեղում (որտեղ առաջին տեղում ամենաժողովրդավարն է, իսկ 167-րդ տեղում՝ ամենաավտորիտարը): Արդյունքում Հայաստանի ժողովրդավարական ցուցանիշը հայտնվել է Նիգերիայի, Մավրիտանիայի, Քուվեյթի և Կոտ դ'Իվուարի կողքը:
Ըստ էության, սա արդյունքն է 2016 թվականի ամռանը ոստիկանության ՊՊԾ գնդում դիմադրության ժամանակ խաղաղ ցույցերի դեմ կիրառված ոստիկանական անհամաչափ ուժի և հատուկ միջոցների:
Հարևանները
ԵԱՏՄ անդամների հիմնական մասի վիճակը Հայաստանից ավելի տխուր է: Բելառուսը, Ռուսաստանը և Ղազախստանը Հայաստանից ավելի անմխիթար վիճակում են գտնվում՝ զբաղեցնելով համապատասխանաբար 127-րդ, 134-րդ և 139-րդ տեղերը ցուցակում: Միայն Ղրղզստանն է դասակարգվել այս տարի որպես հիբրիդ ռեժիմ՝ ցուցակում զբաղեցնելով 98-րդ հորիզոնականը:
Արևելյան գործընկերության անդամ երկրներից Ուկրաինան և Վրաստանը զեկույցում համարվել են հիբրիդ ռեժիմներ, մինչդեռ Մոլդովան մեկ քայլ ավելի առաջ է՝ դասակարգվելով որպես թերի ժողովրդավար: Արևելյան գործընկերության երկրներից Բելառուսից բացի՝ միայն Ադրբեջանն է Հայաստանի հետ համատեղ ավտորիտար երկրների խմբում՝ զբաղեցնելով 148-րդ տեղը: Կարիք չկա նշելու, որ Բելառուսի և Ադրբեջանի հարևանությունը առավել ևս նմանատիպ ցուցակում ամենացանկալին չէ Հայաստանի համար:
Ուշագրավ է այն, որ Հայաստանի ընդհանուր ցուցանիշը կազմող ենթակետերը առանձնահատուկ չեն փոխվել՝ համեմատած նախորդ տարվա հետ, սակայն փաստորեն, լճացումը, երբ այլ երկրները ժողովրդավարության աճ են ապրում, ևս վտանգավոր է: Այսօր՝ ԵԱՏՄ անդամակցության երեք տարիներից հետո Հայաստանը կայուն քայլերով շարժվում է դեպի ավտորիտար կառավարման համակարգ, և եթե նախկինում սա ակնհայտ էր թերևս միայն ներքին լսարանի համար, այսուհետ արտաքին լսարանն էլ հստակ տեսնում է այդ միտումները:

Armenia Ranked among Authoritarian States
Today (January 25), the British influential “Economist Intelligence Unit” consulting company has published its annual report on democracy. The report bearing the title “Democracy Index: Revenge of the “deplorables” also addresses the democracy index in Armenia for last year.
“Back, Armenia”
In 2015, the same “Economist Intelligence Unit”, in its annual report on democracy tendencies in the world, called Armenia a “hybrid regime”, i.e. a state system located in the continuum between democracy and authoritarianism. Moreover, in 2015, Armenia ranked 116th with its democracy index, closing the list of hybrid regimes. In other words, Armenia was just one step “behind” in joining the states that received an authoritarian status.
This year Armenia has filled that “gap” and has moved 4 steps behind, appearing in the 120th position. In the aforementioned ranking, the first position belongs to the most democratic state and the 167th to the most authoritarian one). As a result, Armenia’s democracy index has appeared next to those of Nigeria, Mauritania, Kuwait and Cote d’Ivoire.
In fact, this is the result of disproportionate force and special means used by the Police against peaceful protestors during the resistance in the Police Base in summer of 2016.
Neighbors
The situation with most of the EAEU member countries is much sadder. Belarus, Russia and Kazakhstan rank 127th, 134th and 139th. Only Kyrgyzstan has been classified as a hybrid regime this year, ranking 98th in the list.
Among Eastern Partnership countries, Ukraine and Georgia have been classified as hybrid regimes while Moldova has moved one step forward and has been classified as a “flawed democracy”. Apart from Belarus, Azerbaijan is also in the list of authoritarian states together with Armenia, occupying the 148th position.