ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի շուրջ քննարկումներ ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդում
Հունվարի 27-ին ԵԱՀԿ կենտրոնակայանում տեղի ունեցավ կազմակերպության Մշտական խորհրդի նիստը, որի օրակարգում էր ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի մանդատի երկարաձգման հարցը։
Ելույթ ունենալով նիստին՝ ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նախագահ, Ավստրիան ներկայացնող Կլեմենս Կոյան նշեց, որ ԵԱՀԿ Երևանի գրասենյակի մանդատի երկարաձգման շուրջ քննարկումների շրջանակներում մի երկիր, ըստ էության մատնանշելով Ադրբեջանին, մտահոգություն էր արտահայտել, որ գրասենյակի մարդասիրական ականազերծման ծրագիրը չի համապատասխանում առաքելության մանդատին։
Այս կապակցությամբ ԵԱՀԿ նախագահության հատուկ ներկայացուցիչը Երևան այցելության և տեղում կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքում հանգել է եզրակացության, որ նշված ծրագիրը համապատասխանում է գրասենյակի մանդատին։ ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նախագահն ընդգծեց, որ թե նախորդ՝ գերմանական, թե ներկայիս՝ ավստրիական նախագահությունները սատարում են այդ տեսակետը։
ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նախագահն ափսոսանք հայտնեց, որ նույնիսկ այս պայմաններում հետաձգվում է երևանյան գրասենյակի մանդատի երկարաձգման որոշումը։ Նա ընգծեց, որ դա սպառնում է բացասական հետևանք ունենալ ԵԱՀԿ ողջ գործունեության վրա։
Որպես ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման տարբերակ՝ ԵԱՀԿ նախագահությունը հորդորեց երևանյան գրասենյակին ձեռնպահ մնալ մարդասիրական ականազերծման այդ ծրագրի իրականացումից։ Նա նաև ընդգծեց, որ երևանյան գրասենյակի մյուս բոլոր ծրագրերն անխափան պետք է շարունակվեն։ ԵԱՀԿ-ում ավստրիական նախագահությունը երախտագիտություն հայտնեց Հայաստանին՝ որպես գրասենյակն ընդունող երկիր, հարցին ըմբռնումով մոտենալու համար։
Նիստի նախագահողը տեղեկացրեց, որ ԵԱՀԿ մասնակից որոշ երկրներ հետաքրքրություն են ցուցաբերել Հայաստանի հետ երկկողմ ձևաչափով այդպիսի ծրագրեր իրականացնել։ Ավստրիական նախագահությունը կոչ արեց ԵԱՀԿ մասնակից երկրներին աջակցել ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի գործունեությանը, քանի որ դա կարևոր է ողջ կազմակերպության համար։
ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նախագահը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանին՝ բացառիկ կառուցողական դիրքորոշման համար։
Ադրբեջանը հայտնվեց մեկուսացման մեջ և, հակառակվելով ԵԱՀԿ մասնակից 56 երկրներին, դեմ արտահայտվեց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի մանդատի երկարաձգմանը։
ԵԱՀԿ մասնակից մի շարք երկրների պատվիրակություններ, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ, Եվրոպական միությունը, Կանադան, Շվեյցարիան, իրենց ելույթներում սատարեցին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի գործունեությունը։

Обсуждения в Постоянном совете ОБСЕ вокруг ереванского офиса ОБСЕ
27-го января в штаб-квартире ОБСЕ состоялось заседание Постоянного совета организации, в повестке которого был вопрос продления мандата ереванского офиса ОБСЕ.
Выступая на заседании, Председатель Постоянного совета ОБСЕ, представитель Австрии Клеменс Койя отметил, что в рамках обсуждений вокруг продления мандата ереванского офиса ОБСЕ одна страна, по существу указав на Азербайджан, выразила озабоченность по поводу того, что осуществляемый офисом проект по гуманитарному разминированию не соответствует мандату миссии.
В этой связи специальный представитель Председательства ОБСЕ в результате визита в Ереван и проведенных на месте исследований пришел к выводу, что отмеченный проект соответствует мандату офиса. Председатель Постоянного совета ОБСЕ подчеркнул, что как предыдущее - германское, так и нынешнее - австрийское председательство поддерживают эту точку зрения.
Председатель Постоянного совета ОБСЕ выразил сожаление, что даже в этих условиях откладывается решение о продлении мандата ереванского офиса. Он подчеркнул, что это может иметь негативное влияние на всю деятельность ОБСЕ.
В качестве варианта по разрешению ситуации Председательство ОБСЕ призвало ереванский офис воздержаться от имплементации этого проекта по гуманитарному разминированию, подчеркнув, что все другие проекты ереванского офиса должны быть беспрепятственно продолжены. Австрийское председательство в ОБСЕ выразило признательность Армении как принимающей офис стране за проявленное в этом вопросе понимание.
Председательствующий заседания сообщил, что некоторые страны-участницы ОБСЕ выразили заинтересованность в реализации подобных проектов с Арменией в двустороннем формате. Австрийское председательство призвало государств-участников ОБСЕ поддержать деятельность ереванского офиса ОБСЕ, так как это важно для всей организации.
Председатель Постоянного совета ОБСЕ выразил благодарность Армении за исключительно конструктивную позицию.
Азербайджан оказался в изоляции и, выступив против 56 государств-участниц ОБСЕ, проголосовал против продления мандата ереванского офиса ОБСЕ.
Делегации ряда стран-участниц ОБСЕ, в том числе России, США, Европейского Союза, Канады, Швейцарии в своих выступлениях поддержали деятельность ереванского офиса ОБСЕ.