Վերին Լարսը, այդուհանդերձ, այլընտրանք չունի.ԻՔՄ
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հունվարի 26-ին տեղի ունեցած կառավարության նիստի ժամանակ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարին հանձնարարեց ռուսական և վրացական կողմերի հետ քննարկել և մինչ մարտի 1-ը կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել առաջարկություններ այլընտրանքային երթուղիներով տրանսպորտային փոխադրումների կազմակերպման վերաբերյալ:
Ինչպես նշվում է կառավարության մամլո ծառայության հաղորդագրությունում, հանձնարարությունը տրվել է՝ «հաշվի առնելով բանակցությունները Ռուսաստանի Դաշնության գործընկերների հետ և Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոմոբիլային ճանապարհահատվածում եղանակային պայմաններով պայմանավորված թողունակության սահմանափակումները»։
Միայն Վրաստանով
Փաստ է, որ ցամաքային ճանապարհով Հայատանը Ռուսաստանի հետ կարող է կապվել ամենակարճը Վրաստանի ճանապարհով։ Ադրբեջանի տարածքով բեռնափոխադրումներ կայացնելու տարբերակը, ցավոք սրտի, չի էլ կարող քննարկվել։ ՀՀ-ից ՌԴ տանող այլ ճանապարհները կնմանվեն շուրջերկրյա ճամփորդությունների։ Ուրեմն,  մնում է միայն Վրաստանը, որի տարածքով էլ հայկական բեռնատարները մտնում են Ռուսաստան՝ անցնելով Վերին Լարսի անցակետը։
Իսկ ահա դեպի Վերին Լարս տանող լեռնային ճանապարհը բնակլիմայական պատճառներով տարեկան մի քանի ամիս փակ է լինում: Վրաստանի տարածքով Ռուսաստան հասնելու մյուս ճանապարները, կարող ենք ասել, որ քաղաքականապես անգործունակ են։
Աբխազական երկաթուղին վերաբացելու հնարավորության մասին խոսվել է 2013 թվականի նախագահական ընտրությունների նախաշեմին՝ 2012-ին, երբ Վրաստանում իշխանության էր եկել Բիձինա Իվանիշվիլիի կառավարությունը և ակնկալիքներ կային, թե ՌԴ հետ հարաբերությունների կարգավորման շրջանակներում կարող է լուծվել նաև այդ խնդիրը։ Մասնավորապես, աբխազական երկաթուղին վերաբացելու մասին այն ժամանակ հայտնել էր վրաց վերաինտեգրման հարցերով  պետնախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին, ում կարծիքով, անթույլատրելի է, որ Աբխազիան տրանսպորտային ուղիներով և տնտեսապես կապված լինի բացառապես Ռուսաստանին։ Ըստ այն ժամանակվա վրացական դիրքորոշման, ավելի լավ էր հաղորդակցություն սահմանել Աբխազիայի հետ և այդ կերպով ինտեգրել անջատողական շրջանը Վրաստանին։
Անհույս է
Դա, սակայն, տեղի չունեցավ, քանի որ պաշտոնական Թբիլիսին մինչ այժմ չի համաձայնվում բացել Աբխազիայի հետ սահմանը և այդկերպ ջուր լցնել իր տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող ջրաղացին։
Դրա փոխարեն վրացական գնացքները բարեհաջող Ռուսաստան են հասնում Ադրբեջանի տարածքով: Այլ կերպ ասած, Աբխազական երկաթուղու փակ լինելուց Վրաստանի տնտեսույթունը շատ չի տուժում… Ի տարբերություն Հայաստանի տնեսության (քանի որ հայ գործարարները չեն կարող Ադրբեջանով հասնել Ռուսաստան):
Իսկ աբխազական երկաթուղու վերաբացումը ներկա փուլում միմիայն Մոսկվայի եւ Թբիլիսիի խնդիրն է, ինչը նաև նախագահ Սերժ Սարգսյանն է խոստովանել 2014 թվականի հունիսին։
Նույնն է վիճակը նաև Հարավային Օսիայի դեպքում։ Ավելի պարզ լինելու համար, վրաց-հարավօսական սահմանը կարելի է անվանել «շփման գիծ», ինչը արդեն բավականին պարզ ցուցադրում է այդ սահմանով հայկական բեռների տեղափոխման անհնարինությունը։
Անհնարինության մասին են վկայում նախկինում այս մասին արված հայտարարություններն ու դրանց արդյունքները։ Հիշենք թեկուզ 2016 թվականի հունիսին այն ժամանակվա տրանսպորտի նախարար Գագիկ Բեգլարյանի հայտարարությունները, թե հայ-վրացական բանակցություններ են ընթանում Վերին Լարսին այլընտրանք գտնելու վերաբերյալ։ Ինչպես հայտնի է, այդ բանակցությունների մասին ուրիշ ոչինչ էլ հայտնի չդարձավ, փոխարենը՝ որոշ ժամանակ անց վերաբացվեց սողանքի պատճառով փակված Լարսն ու կյանքը շարունակեց հոսել սովորականի պես։
Սև ծովը
Իհարկե, դիտարկելով այս տարբերակները ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարը, վարչապետի հանձնարարության համաձայն ՝ կարող է դիտարկել ծովային ուղիները, միայն թե՝ դա արդեն յուրացված տարբերակ է, մշտապես օգտագործվում է և որևէ նորություն իրենից չի ներկայացնում. հայկական բեռները հասնում են վրացական նավահանգիստ, բարձվում լաստանավ, հասնում Ռուսաստան ու շարունակում ճանապարհը ցամաքով։ Սակայն դա շատ դանդաղ է ու թանկ:
Նման պայմաններում անհասկանալի է, թե ինչու է Կարեն Կարապետյանը այսպիսի անիրատեսական հանձարարություններ տալիս նախարարին, այն էլ՝ սահմանելով հստակ ժամանակացույց մինչ մարտի 1-ը։
Հնարավոր է, իհարկե, որ նախարարը գտնի որևէ էքստրաօրդինար տարբերակ, որի մասին դեռևս ոչ ոք գլխի չի ընկել կամ էլ, ասենք, կիրառի զարմանալիորեն հայտնված կախարդական փայտիկը։ Սակայն ավելի իրատեսական է, որ Վերին Լարսին այլընտրանք գտնելու մասին խոսակցությունը լինի ընդամենը նախընտրական աժիոտաժի մի մաս։

У Верхнего Ларса, тем не менее, нет альтернативы
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе заседания правительства 26 янвяря дал поручение министру транспорта, связи и информационных технологий Ваану Мартиросяну провести переговоры с Россией и Грузией и до 1 марта представить правительству предложения по организации грузоперевозок, альтернативных маршруту через Верхний Ларс.
Как отмечается в распространенном пресс-службой правительства сообщении, подобное поручение было дано «с учетом переговоров с партнерами в Российской Федерации и  ограничений пропускной способности на участке дороги Степанцминда-Ларс, обусловленных климатическими условиями.
Только через Грузию
Это факт, что Армения может быть связана с Россией самым кротчайшим путем через Грузию. Вариант осуществления грузоперевозок через территорию Азербайджана, к сожалению, даже не обсуждается. Остальные дороги, ведущие из Армении в Россию, будут больше походить на кругосветные путешествия. Следовательно, остается только Грузия, через территорию которой армянские грузовые автомобили въезжают в Россию, пересекая контрольно-пропускной пункт (КПП) Верхний Ларс.
А вот ведущая к Верхнему Ларсу горная дорога несколько месяцев в году бывает закрыта по причине климатических условий. Другие дороги, по которым можно добраться из Грузии в Россию, так сказать, политически недееспособны.
О возможности восстановления абхазской железной дороги говорилось в 2012 году в преддверии президентских выборов 2013 года, когда в Грузии к власти пришло правительство во главе с Бидзина Иванишвили и были ожидания относительно того, что в рамках урегулирования отношений с Россией может быть урегулирована также и эта проблема.
В частности, о восстановлении абхазской железной дороги в то время заявил министр Грузии по вопросам реинтеграции Паата Закареишвили, по мнению которого, недопустимо, чтобы Абхазия по транспортным путям и экономически была связана исключительно с Россией, Согласно грузинской позиции того времени, было бы лучше установить транспортное сообщение с Абхазией и таким образом интегрировать сепаративный регион Грузии.
Безнадежно
Этого, однако, не произошло, так как официальный Тбилиси до сих пор не соглашается открыть границу с Абхазией и лить таким образом воду на мельницу, угрожающую  территориальной целостности страны.
Вместо этого грузинские поезда успешно достигают России через территорию Азербайджана. Иными словами, экономика Грузии никак не страдает из-за закрытой абхазской железной дороги... В отличие от экономики Армении (потому что армянские бизнесмены не могут попасть в Россию через Азербайджан).
А восстановление абхазской железной дороги на данный момент является задачей только Москвы и Тбилиси, что также признал президент Армении Сеж Саргсян в июне 2014 года.
Такая же ситуация и в случае с Южной Осетией. Для более четкого понимания грузино-югоосетинскую границу можно назвать  «линией соприкосновения», что уже довольно четко демострирует невозможность перевозки армянских грузов по этой границе.
О невозможности свидетельствуют  сделанные ранее заявления по этому поводу и их результаты. Вспомним хотя бы заявления тогдашнего министра транспорта и связи Гагика Бегларяна в июне 2016 года о том, что проходят переговоры между Арменией и Грузией относительно того, чтобы найти  альтернативу Верхнему Ларсу. Как известно ничего другого об этих переговорах известно не стало, вместо этого, спустя некоторое время был открыт Ларс, который был закрыт по причине оползня, и жизнь продолжила течь как обычно.
Черное море
Конечно, учитывая эти варианты, министр транспорта, связи и информацинных технологий, согласно поручению премьер-министра, может рассматривать и морские пути, вот только это уже присвоенный вариант, всегда применяется и никакой новости собой не предтсавляет: армянские грузы достигают грузинского порта, погружаются на плот, достигают России и продолжают свой путь по суше. Однако этот процесс очень длительный и требует больших затрат.
В подобных условиях не ясно то , почему Карен Карапетян дает такие нереалистичные поручения министру, да еще и установливает определенные сроки – до 1 марта.
Возможно, конечно, что министр найдет экстраординарный вариант, о котором никто до этого не догадался, или же, скажем, применит удувительным способом появившуюся волшебную палочку. Однако намного реалистично, что разговор об альтернативе Верхнему Ларсу станет всего лишь частью предвыборного ажиотажа.