Լուսնի վրա Երկիր մոլորակից տեղափոխված թթվածնի մասնիկներ են հայտնաբերվել
Լուսնի վրա Երկիր մոլորակից տեղափոխված թթվածնի մասնիկներ են հայտնաբերվել, ընդ որում դրանք այնտեղ են հայտնվել մոտ 2.4 մլրդ տարի առաջ: Այս մասին տեղեկացնում է Tass-ը, հղում կատարելով ճապոնական Օսակա համալսարանի հետազոտողների տվյալներին:
Ճապոնացի գիտնականները վերլուծել են «Kaguya» գիտական ապարատի հետազոտության տվյլաները, որը տիեզերք էր ուղարկվել դեռևս 10 տարի առաջ`  Երկիր մոլորակի արբանյակն ուսումնասիրելու համար: Արդյունքում հաջողվել է պարզել, որ այն ժամանակաշրջանում, երբ Լուսինը, Արեգակը և Երկիր մոլորակը գտնվում են մեկ հարթության վրա, Երկիր մոլորակի մթնոլորտից թթվածնի իոնները տեղափոխվում են լուսին: Իոնները 384 հազար կմ տարածություն կարողանում են անցնել էներգետիկ արևային քամիների միջոցով: Այլ դեպքերում Լուսնի շուրջ գտնվող իոնների բնութագրերը տարբերվող են:
Մասնագետները նաև կարծում են, որ այս գործընթացն առաջին անգամ սկսվել է շուրջ 2.4 մլրդ տարի առաջ: Այդ ժամանակ տիեզերքում, այսպես կոչված, թթվածնային աղետ է տեղի ունեցել, ինչն էլ հանգեցրել է Երկրի մթնոլորտի կազմի զգալի փոփոխության և ազատ թթվածնի տեղափոխմանը մոլորակի մակերևույթ:
«Երկրի թթվածնի մի մասն արտադրվում է ֆոտոսինթեզի արդյունքում. ուսումնասիրությունը հաստատում է, որ մեր մոլորակի վրա տեղի ունեցող այս գործընթացներն ուղղակի ազդեցություն են ունենում լուսնի վրա», - տեղեկացրել է Օսակայի համալսարանի պրոֆեսոր Կենտարո Տերա Դան:
Լուսնի ուսումնասիրությանը մեծ տեղ է հատկացվում հատկապես Ճապոնիայում, մասնավորապես, 2007 թվականին տիեզերք բաց թողնված «Kaguya» ապարատը հնարավորություն է տվել բացառիկ բարձր որակի պատկերներ ստանալ Երկրի մակերեւույթի արբանյակից: Դրանք հետագայում օգտագործվել են Google ընկերության փորձագետների կողմից տիեզերական օբյեկտների եռաչափ մոդելների պատրաստման համար:
Նշվում է, որ մոտ ապագայում ճապոնացի գիտնականները մտադիր են Լուսնի վրա գործարկել առաջին ինքնակառվարվող` Lander տիեզերանավը:

Японские ученые обнаружили на Луне кислород из атмосферы Земли
Частицы кислорода из атмосферы Земли присутствуют на Луне, при чем впервые они попали туда около 2,4 млрд лет назад. Об этом сообщил Университет Осаки, чьи специалисты провели соответствующее исследование.
Они проанализировали данные с научного аппарата "Кагуя", запущенного 10 лет назад для изучения спутника нашей планеты. В результате им удалось установить, что в те периоды, когда Солнце, Земля и Луна находятся на одной линии, ионы кислорода из земной атмосферы могут попадать на Луну. Преодолеть расстояние в 384 тысячи км им помогает энергия солнечных ветров. В остальное время характеристики ионов вокруг Луны отличаются.
Японские ученые также считают, что впервые это процесс начался около 2,4 млрд лет назад. Тогда произошла так называемая кислородная катастрофа, которая привела к значительному изменению состава атмосферы Земли и появлению в ней свободного кислорода.
"Большая часть кислорода на Земле производится за счет фотосинтеза. Наше исследование подтверждает, что процессы на нашей планете оказывают непосредственное влияние на Луну", - отметил профессор Университета Осаки Кэнтаро Тэрада.
Изучению Луны отведено большое место в космической программе Японии. В частности, с помощью запущенного в 2007 году аппарата "Кагуя" удалось получить множество высококачественных снимков поверхности спутника Земли, которые были впоследствии использованы специалистами корпорации Google для создания его трехмерной модели. В ближайшем будущем японские специалисты также намерены запустить на Луну свой первый автоматический космический аппарат с посадочным модулем.