Ընտրությունները Հայաստանում. Ընտրություն կա՞. Զարուհի Փոստանջյան
21-րդ դարի հայերն իրենց պատմական Հայրենիքի 42 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածության վրա ունեն երկու պետական կազմավորում՝ Արցախի և Հայաստանի Հանրապետություններ: Այս տարածությունը կազմում է շուրջ 10%-ը հայերի պատմական Հայրենիքից, ուր ապրում է հայության ընդամենը 10%-ը: Հայերի մնացած մասը հիմնականում կենտրոնացած է Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում և Ֆրանսիայում:
Չնայած նրան, որ հայերն արդեն 25 տարի ունեն անկախ պետականություն, մինչ այժմ, սակայն, շարունակում են պարտադրված ապրել օտար երկրներում: Բացի այդ` այս 25 տարիների ընթացքում հին Սփյուռքի շարքերը լրացրել են անկախ Հայաստանից գաղթած հայերը:
1995 թվականին զանգվածային կեղծիքներով ընդունվել է Հայաստանի Սահմանադրությունը, որն արգելում էր սփյուռքահայությանն ունենալ երկքաղաքացիություն: Հայաստանի Հանրապետության գոյության ողջ ընթացքում ղեկավարող կուսակցությունները (ՀՀՇ-ն` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ, և մինչ օրս ՀՀԿ-ն` Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ) վախենում են ներգրավել Սփյուռքը Հայաստանի քաղաքացիական և քաղաքական կյանքում:
2005 թվականի Սահմանադրական փոփոխությունները թույլատրեցին ունենալ երկքաղաքացիություն, սակայն մտցվեց մեկ այլ արգելք` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին, անկախ այն հանգամանքից, որ ունի Հայաստանի քաղաքացիություն կամ երկքաղաքացիություն, կարող է իրացնել ընտրելու և ընտրվելու իրավունքը, եթե մշտապես ապրում է երկրում:
Այս 25 տարիների ընթացքում Սփյուռքի ավանդական հայկական կուսակցությունները և ո´չ հին, ո´չ նոր Սփյուռքը չեն ունեցել հնարավորություն` մասնակցություն ունենալու և ներգրավվելու Հայաստանի քաղաքացիական և քաղաքական կյանքին: Ներկայումս գործունեության այդ տարածությունը մնում է բաց և կարիք ունի լրացման:
Եթե Սփյուռքը չի մասնակցում և չպետք է մասնակցի Հայաստանի քաղաքական կյանքին (Սփյուռքի ներկայացուցիչները չեն քվեարկում և չեն ընտրվում), ապա նրանք չեն կարող ազդել որոշումների կայացման վրա: Հայաստանում ապրում է հայ ժողովրդի ընդամենը 10%-ը, որի կեսից ավելին գտնվում է աղքատության մեջ և խոցելի է: Դա նշանակում է, որ նման պայմաններում դժվար է պատկերացնել ժողովրդավարական ձևի կառավարման հիմնադրում և ազատ, անկախ ու անվտանգ Հայաստանի երաշխավորում: Հետևաբար, եթե ցանկանում ենք ունենալ անվտանգ, անկախ և ժողովրդավար Հայաստան, ապա Սփյուռքը ևս պետք է մասնակցի Հայաստանի քաղաքացիական և քաղաքական գործընթացներին:
ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի քաղաքականապես առավել ակտիվ հայկական Սփյուռքը հիմնականում սահմանափակվում է 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչմանը հասնելուն ուղղված գործունեությամբ: Ի տարբերություն նրանց` Ռուսաստանի հայկական համայնքը անմասն է մնում Հայաստանի քաղաքական հարցերի վերաբերյալ շահերի սպասարկումից:
Հայաստանը և Սփյուռքը քաղաքական հարցերի շուրջ ապրում են միմյանցից անկախ: Աշխարհով մեկ սփռված հայությունը չունի միասնական քաղաքական օրակարգ:
Անկախության 25 տարիների ընթացքում հայկական Սփյուռքի հիմնական դերը եղել է Հայաստանին ֆինանսական օգնություն տրամադրելը: 1991 թվականից առ այսօր Հայաստանը ստացել է մի քանի միլիարդ դոլարի ֆինանսական օգնություն Սփյուռքից և ԱՄՆ-ի կառավարությունից: Վերջին 15 տարիներին Ռուսաստանի Դաշնության հայերից դրամական փոխանցումները կազմել են Հայաստանի ՀՆԱ-ի միջինը 15%-ի չափով (հնարավոր է, որ իրական թիվը երկու անգամ ավելին է, եթե հաշվի առնենք ոչ բանկային ստվերային փոխանցումները):
Կարող ենք արձանագրել, որ անկախության 25 տարիների ընթացքում  միլիարդավոր դոլարներ են մտել Հայաստան` որպես ֆինանսական օգնություն, սակայն այդ միջոցները չեն ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա, քանի որ նշված ֆինանսական օգնությունը չի ունեցել քաղաքական ուղղվածություն և նպատակայնություն: Եվ հիմնականում այդ օգնության նպատակը եղել է բարեգործությունը:
Ժամանակակից աշխարհում հայկական Սփյուռքը պետք է վերանայի իր դերը Հայաստանի հանդեպ: Դոնոր կառույցից նա պետք է վերածվի քաղաքական դերակատարում ունեցող կառույցի` Հայաստանի ամենօրյա կյանքում:
Հատկապես հաշվի առնելով այն փաստը, որ ժամանակակից հայկական Սփյուռքի գրեթե կեսը հիմնականում այն հայերն են, ովքեր լքել են Հայաստանն անկախության տարիներին և ունեն ամուր կապ Հայրենիքի հետ, սակայն որպես մարդկային կապիտալ, փաստորեն, չեն մասնակցում քաղաքական կյանքում, կարելի է ասել, որ քաղաքականապես ակտիվ, որակյալ հայկական մարդկային կապիտալը զրկված է հնարավորությունից` ազդելու երկրի զարգացման վերաբերյալ որոշումների ընդունման վրա: Աշխարհով մեկ սփռված այդ միլիոնավոր հայերն ունեն Հայաստանի քաղաքացիություն կամ երկքաղաքացիություն: Սակայն նրանք, գտնվելով Հայաստանից դուրս, ցավոք, իրավունք չունեն մասնակցելու ընտրություններին (ընտրական օրենսգիրքն արգելում է):
Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները ևս զրկված են ընտրական իրավունքից Հայաստանում (ընտրական օրենսգիրքն արգելում է):
Փաստացի, ակտիվ հայությունը չի մասնակցում Հայկական պետականության կառավարմանը:
Ժողովուրդը հանդիսանում է ցանկացած իշխանության միակ աղբյուրը: Հայաստանում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: Ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների և հանրաքվեների միջոցով: Օրենքի այդ հիմնական դրույթն այսօրվա Հայաստանի քաղաքացիների համար անհասանելի է քառորդ դար:
Հանրային և պետական ինստիտուտները, որոնք կոչված են իրականացնել պետական իշխանությունը Հայաստանում, մասնավորապես` նախագահ, կառավարություն, խորհրդարան, 25 տարիների ընթացքում չեն ձևավորվել ազատ ընտրությունների հիման վրա: Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն (2015 թվականի) նույնպես կեղծվել է: Փոփոխությունների նպատակն էր` ղեկավարող նախագահի որպես գործադիր իշխանության առաջին դեմք առաջադրվելու արգելքի վերացումը: Փոփոխությունների միջոցով նախագահական կառավարման կարգը փոխեցին խորհրդարանականի, և այժմ Սերժ Սարգսյանը նախագահական երկրորդ ժամկետից հետո նախատեսում է ղեկավարել կառավարությունը: Փաստացի, Հայաստանում իշխանությունը բռնազավթված է: Տվյալ պահին բռնազավթիչը Սերժ Սարգսյանն է և Հանրապետական կուսակցությունը: Իշխանության բռնազավթում տեղի է ունեցել և´ Լևոն Տեր Պետրոսյանի, և´ Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք:
21-րդ դարի Հայաստանն իր աշխարհասփյուռ հայրենակիցների կարիքն ունի ոչ թե իբրև դոնորների, այլ որպես ակտիվ քաղաքացիական և քաղաքական դերակատարների, ովքեր անմիջապես ուղղակիորեն կմասնակցեն Հայաստանի քաղաքական կյանքին:
Այնպիսի քաղաքական ինստիտուտի ներդնումը, ինչպիսին է ազատ, հավասար և թափանցիկ պայմաններում ընտրությունների անցկացումը` որպես առաջին և հիմնական գործոն, հայկական հասարակության մեջ կարող է քաղաքացիների մեծամասնության համար հզոր խթան դառնալ, ինչը կկարողանա միավորել իրենց մոտ առկա նշանակալի ներունակությունները, և դա կարող է վերածվել Հայաստանի զարգացման մեծ նախադրյալի:
«Խորհրդարանական ընտրություններ Հայաստանում» քաղաքական միջոցառումը պետք է օգտագործել հայ ժողովրդի միասնական քաղաքական օրակարգի ձևավորման հարցում Սփյուռքի քաղաքական ներգրավվածության համար որպես գործիք:

Выборы в Армении: есть ли выбор?Заруи Постанджян
Армяне 21-го века имеют два государственных образования на 42 тысячах квадратных километрах  своей исторической родины - республику Арцах и Армению. Данная территория составляет около 10% исторической родины армян, на которой проживает только 10% армян. Остальная часть армян, в основном, сосредоточена в России, США и Франции.
Несмотря на то, что армяне уже 25 лет имеют независимую государственность, до сих пор продолжают вынужденно жить  в зарубежных странах. Кроме того, в течение этих  25 лет ряды старой диаспоры пополнили армянe из независимой Армении.
В 1995 году с массовой фальсификацией  была принята Конституция Армении, которая запрещала армянам диаспоры иметь двойное гражданство.
За все время существования Республики Армения правящие партии (АОД во главе с Левоном Тер-Петросяном и до сегодняшнего дня - РПА во главе с Сержем Саргсяном) боятся вовлечения диаспоры в гражданскую и политическую жизнь в Армении.
Конституционные поправки 2005 года разрешили иметь двойное гражданство, но ввели другое ограничение. Гражданин Армении несмотря на то, что имеет армянское гражданство или имеет двойное гражданство, может воспользоваться правом избирать и быть избранным, если постоянно проживает в стране.
Традиционные армянские партии Диаспоры  в течение этих 25 лет, ни старая, ни новая Армянская Диаспора, не имели возможность доступа и вовлеченности с целью участия в гражданской и политической  жизни Армении. В настоящее время  данное пространство  этой деятельности остается пустым  и нуждается в потребности восполнения.
Если Диаспора не участвует и не должна участвовать в политической жизни Армении (представители диаспоры не голосуют и не избираются), то они не могут повлиять на принятие решений. В Армении проживает всего 10 % процентов, Армянского народа, из которых более половина находятся в нищете и уязвимости. Это означает, что в таких условиях трудно представить создание  демократической формы правления и гарантирования свободной, независимой и безопасной Армении. Поэтому, если мы хотим иметь безопасную, независимую и демократическую Армению, Диаспора также  должна участвовать в гражданских и политических процессах Армении.
Наиболее политически активная армянская диаспора в США и в Европе ограничивается  деятельностью, которая сосредоточена на достижении официального признания Геноцида армян 1915 года. В противоположность этому, армянская община в России остается в значительной степени разобщенной от политического лоббирования вопросов Армении.
Армения и Диаспора в политическом аспекте живут отдельно друг от друга. У армян,  которые проживают по всему миру нет единой политической повестки.
В течение 25 лет независимости в основном роль армянской диаспоры  заключалась в финансовой помощи Армении. С 1991 года Армения получила несколько миллиардов долларов финансовой поддержки со стороны диаспоры и правительства США. За последние 15 лет денежные переводы от армян из Российской Федерации в среднем составляют около 15% от официального ВВП Армении (некоторые считают, что реальная цифра, принимая во внимание «тень» платежей вне официальной банковской системы, на самом деле может быть в два раза выше). Можно констатировать, что за 25 лет независимости  в Армению пришли миллиарды долларов в качестве финансовой поддержки, но они не смогли повлиять на развитие экономики, так как финансовая поддержка не имела политической нацеленности и направленности, в основном цель данной финансовой поддержки была благотворительность.
В современном мире Армянская диаспора должна пересмотреть свою роль по отношению к Армении. Из структуры донорской поддержки, она должна превратиться в структуру политического актора в повседневной жизни Армении.
Особенно, учитывая тот факт, что почти половина нынешней Армянской диаспоры это, в основном, армяне, которые покинули  Армению в годы независимости и имеют очень тесную связь с родиной, но как человеческий капитал фактически не участвуют в политической жизни, можно сказать, что армянский политически активный, качественный человеческий капитал лишен возможности влияния на принятие решений в отношения развития страны. Миллионы этих армян, которые проживают по всему миру, имеют армянское или  двойное гражданство. Но, к сожалению, они, находясь за границей Армении, не имеют права участвовать в выборах (избирательный кодекс запрещает).
Граждане Республики Арцах также лишены избирательного права в Армении (избирательный кодекс запрещает).
Фактически действующее армянство не участвует в управлении Армянской государственности.
Народ является единственным источником любой власти. Власть в Армении принадлежит народу. Народ осуществляет свою власть посредством свободных выборов, референдумов. Это основное положение закона было недостижимо для граждан современной Армении в течение четверти века.
Общественные и государственные институты, предназначенные для осуществления государственной власти в Армении, а именно, президент, правительство, парламент, не были сформированы на основе свободных выборов в течение 25 лет. Референдум по принятию поправок к конституции (2015 год), так же был сфальсифицирован. Цель поправок заключалась в  устранении запрета на баллотирование правящего президента в качестве первого лица исполнительной власти. При помощи поправок поменяли президентское правление на парламентское, теперь после второго срока президентского правления Серж Саргсян планирует руководить правительством. Фактически власть в Армении узурпирована. На данный момент узурпатором является  Серж Саргсян и Республиканская Партия. Узурпация власти была совершена и при Левон Тер-Петросяне и при Роберте Кочаряне.
Армения 21 века нуждается в своих соотечественниках со всего мира  не в качестве доноров, а в качестве активных гражданских и политических акторов, которые напрямую будут участвовать в политической жизни Армении.
Внедрение такого политического института, как проведение свободных, равных и транспарентных выборов, как первый и основной фактор,  может обеспечить в армянском обществе мощный стимул для большинства граждан, что сможет консолидировать значительный потенциал, который у него есть. Это может стать огромным рывком в развитии Армении.
Политическое мероприятие «Выборы в Парламент Армении» нужно использовать как инструмент для политического участия диаспоры в оформлении единой политической повестки Армянского народа.