Ռուսաստան արտահանվող հայկական արտադրության ապրանքների ծավալը նվզել է
Դեռևս անցյալ տարվա ընթացքում «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը»  անրադարձել էր Հայաստանից դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արտահանման կտրուկ աճի բնույթին և դրա պատճառներին: Արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ այն եզակի ցուցանիշներից է, որի ուղղությամբ միության շրջանակներում առաջընթաց է գրանցվել, ուստի այն  շարունակաբար մատնանշվում է որպես ապացույց այն բանի, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը դրական տնտեսական էֆեկտ է ապահովում անդամ երկրների համար:
Ընթացիկ տարվա հունվարին Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետների միջև կայացած հանդիպման շրջանակներում ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը ևս խոսեց արտահանման ծավալների 70%-անոց աճ մասին՝ այն համարելով ԵԱՏՄ ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը: Սակայն վիճակագրական տվյալները խորը հակասություններ են պարունակում:
Ըստ Հայաստանի վիճակագրական ծառայության օրերս հրապարակած տվյալների՝ 2016թ. ՀՀ արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ կազմել է մոտ 392 մլն դոլար՝ 2015թ. գրանցված 257 մլն դոլարի համեմատությամբ: Այդպիսով, դեպի ԵԱՏՄ երկրներ ՀՀ արտահանումը 2016թ. ընդհանուր առմամբ աճել է ոչ թե 70%-ով, այլ 53 տոկոսային կետով: Եթե այս ցուցանիշը համեմատելու լինենք 2014 թ. գրանցված  324.6 մլն դոլար ցուցանիշի հետ, ապա կտեսնենք, որ արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկներ  դրա ձևավորման պահից սկսած ավելացել է ընդամենը 20%-ով: Այսուամենայնիվ, վիճակագրական տվյալները վկայում են, որ այս աճը ևս կասկածելի հիմքեր ունի:
Անհասկանալի թվեր
Եթե համեմատենք դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման կառուցվածքը և ՀՀ տնտեսության համապատասխան հատվածներում 2016թ. առկա վիճակը, ապա կհանգենք շատ հետաքրքիր եզրակացությունների: Նախ և առաջ, 2015թ. համեմատությամբ 2016թ. ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 100.5%, ինչը նշանակում է, որ նախորդ տարվա համեմատությամբ տնտեսական ակտիվությունն ավելացել է ընդամենը 0.5%-ով:  Այս պայմաններում նվազագույնը զարմանալի պետք է համարել արտահանման գրանցված 53% աճը:
Արտահանման ապրանքային կառուցվածքի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ 2016թ. հունվար-սեպտեմբերին ավելի քան 2000%-ով (քսանապատիկ) աճել է տոմատի արտահանումը, 450%-ով ավելացել է  պանրի և կաթնաշոռի արտահանումը, ինչպես նաև 300% աճ է գրանցել խավիարի և պատրաստի ձկան արտահանումը: Այսպիսի կտրուկ աճ գրանցվել է այն պայմաններում, երբ ՀՀ-ում 2016թ. սննդարդյունաբերության ոլորտի արտադրանքը ավելացել է ընդամենը 2.6%-ով: Սրան զուգահեռ, ավելի քան 580%-ով աճել է տարբեր բանաջարեղենների արտահանումը, ինչպես նաև 1.06 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ 0810 դասակարգման (խուրմա, հնդկարմավ, հաղարջ, կիվի, դուրիան և այլն) մրգերի արտահանում է սկսել կազմակերպվել դեպի Ռուսաստան: Այս ապրանքատեսակների արտահանման աճը արձանագրվել է այն պայմաններում, երբ բուսաբուծական ոլորտի արտադրանքը 2016 թվականին համարյա 12 տոկոսով անկում է ապրել:
Զարմանք է հարուցում նաև գործվածքների, կտորեղենի, տրիկոտաժի, տղամարդկանց և կանացի հագուստեղենի գծով արտահանման 21 միլիոն դոլարի աճը: Որոշակի նեղ ապրանքախմբերի գծով արտահանման աճը հասել է մինչև 960%, բայց և այնպես 2016թ. ՀՀ-ում մանածագործական արտադրատեսակների արտադրությունը կրճատվել է մոտ 4.8%-ով: Ուստի բնական հարց է առաջանում, թե ինչ ապրանքների հաշվին է արտահանումն տասնապատիկ աճել:
Ընդ որում, նույն ժամանակահատվածում նաև ավելի քան 9,6 անգամ աճել է պատվաստանյութերի արտահանումը, 8,3 անգամ՝ կավի, և 3,6 անգամ՝ ջեռուցման համակարգերի, օդափոխիչների դետալների, հեռակառավարման վահանակների և այլ սարքավորումների արտահանումը… Թեև Հայաստանը, մեղմ ասած, հայտնի չէ նման ապրանքների արտադրությամբ:
Առավել խոշոր աճ գրանցած ապրանքատեսակների արտահանման ծավալների և իրական տնտեսության համապատասխան ոլորտների հետագա ուսումնասիրությունները համանման արդյունքներ են տալիս: Այդպիսով, տնտեսության տարբեր հատվածներում արտադրական հզորությունների ստատիկ մակարդակի անհամապատասխանությունը գրանցված ցուցանիշների հետ ստիպում է արտահանման աճի այլ պատճառներ որոնել:
Թուրքական հետքը
Նկատի ունենալով վերոնշյալ լրացուցիչ տվյալները՝ կարելի է փաստել, որ արտահանման 53% աճը ոչ թե արդյունք է Հայաստանի առևտրային դիրքերի ուժեղացման և հայկական արտադրության զարգացման, այլ արդյունք է  Թուրքիայից դեպի Հայաստան ներմուծվող ապրանքների պարզ վերաարտահանման:
Ինչպես գիտենք, 2015 թվականի վերջում ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրման համատեքստում Ռուսաստանը էմբարգո սահմանեց թուրքական ապրանքների ներմուծման վրա, ինչի արդյունքում թուրքական ապրանքները դեպի Ռուսաստան իրենց ճանապարհը գտան Հայաստանի միջոցով: Ապրանքների վերաարտահանման այս մեխանիզմը բավականին պարզ է. միասնական տնտեսական տարածքում գտնվող երկրները իրականացնում են ապրանքների ներմուծում այն երկրներից, որտեղից ապրանքների ուղղակի արտահանումը հնարավոր չէ կազմակերպել: Այդպիսով, ներմուծված ապրանքները այնուհետ արտահանվում են դեպի թիրախային երկիր՝ ապահովելով եկամուտներ այդ գործառնություններից:
Իրական պատկերը
Դրան զուգահեռ դեպի Ռուսաստան ավանդաբար արտահանվող այնպիսի ապրանքների գծով, ինչպիսիք են օրինակ ծիրանը, դեղձը, մրգային հյութերը, գարեջուրը, բանջարեղենի որոշ տեսակները և այլ նմանատիպ ապրանքները, արտահանման ծավալները նկատելիորեն կրճատվել են: Մասնավորապես, 2016թ. նախորդ տարվա համեմատությամբ 36%-ով նվազել է ծիրանի, բալի և դեղձի արտահանումը, 23.6%-ով նվազել է պահածոյացված բանջարեղենների, 20%-ով՝ տարբեր դեղամիջոցների արտահանումը և այդպես շարունակ: Արտահանման նվազումը տարածվել է նաև խոշորագույն արդյունաբերական ապրանքատեսակների վրա. նախորդ տարվա համեմատությամբ 3%-ով նվազել է ոչ թանկարժեք մետաղների և դրանցից պատրաստված իրերի արտահանումը և մոտ 2%-ով նվազել է պլաստմասսե իրերի, կաուչուիկ և ռետինե իրեր արտահանումը: Ընդորում, սա այն պարագայում, որ Հայստանից Ռուսաստան արտահանումը կրճատվել էր նաև 2015 թվականին (2014-ի համեմատ):
Այսինքն, կարելի է պնդել, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցելուց հետո դեպի Ռուսաստան արտահանվող հայկական արտադրության ապրանքների ծավալը, իրականում, նվզել է:
Ուստի և կարելի է եզրակացնել, որ ընթացիկ տարում Հայաստանից դեպի ԵԱՏՄ արտահանման կտրուկ աճը մեծապես պայմանավորված է եղել ոչ թե եվրասիական ինտեգրացմամբ և Հայաստանի տնտեսության զարգացմամբ, այլ ստեղծված գեոքաղաքական իրավիճակով, և որևէ աղերս չունի Հայաստանի տնտեսության հետ:

No Real Growth in Exports to Russia
During last year, “Union of Informed Citizens” addressed the topic of nature and causes of sharp increase in exports from Armenia to EAEU member countries. Export to EAEU member countries is one of the rarest indicators which have registered progress. Thus, it is constantly emphasized as evidence for the positive economic impact of the Eurasian Economic Union on its member countries.
In January, during the meeting of the prime ministers of Armenia and Russia, Russian PM Dmitri Medvedev also talked about 70% increase in exports from Armenia, calling it one of the greatest achievements of the EAEU. However, the statistical data contain profound contradictions.
According to the data recently published by the Armenian Statistical Service, exports from Armenia to EAEU countries made up 392 million USD in 2016, compared to the 257 million in 2015. Thus, exports to EAEU countries have increased by 53% and not 70% referred to by the Russian Prime Minister. If we compare this number with the 324.6 million USD registered in 2014, we will see that exports to EAEU countries have grown only by 20% since the organization’s foundation. Moreover, the statistical data show that this growth has dubious grounds.
Hard-to-Understand Numbers
If we compare the structure of exports to EAEU countries with the situation in respective sectors of RA economy in 2016, we will come to very interesting conclusions.  First of all, in 2016, economic activity has grown only by 0.5%. Hence, a 50% growth in exports is strange, to say the least.
Studies of the commodity structure of exports show that in January-September 2016, exports of tomato paste have increased by 2000% (20 times), exports of cheese and cottage cheese have increased by 450%, and caviar and fish exports have registered more than 300% growth. Such a sharp increase has been registered against the backdrop of only 206% increase in food industry production. In parallel, exports of different vegetables have increased by 580%, as well as 1.06 million USD worth experts of goods of 0810 classification were organized to Russia. Such an increase in exports of these commodity types has been registered against the backdrop of almost 12% decline in crop production in 2016.
It is also surprising that 21 million USD increase has been registered in fabric, textile, knitwear, men’s and women’s clothing production. For some commodities in this group, exports growth has reached 960%. However, textile production in Armenia suffered a 4.8% decline in 2016. Thus, a question arises on how such a growth in exports could have possibly been registered.
In the same period, exports of vaccines have increased by more than 9.6 times, clay – 8.3 times, and heating systems, air conditioner parts, remote controls and other equipment – by 3.6 times though Armenia is not known to be producing such goods.
Thus, such findings make us look for other causes of growth in exports.
Turkish Trace
Taking into consideration the aforementioned additional data, we can state that 53% increase in exports is not the result of strengthening of Armenia’s trade positions and development of Armenian production. Rather, it is the result of simple re-export of products imported from Turkey to Armenia.
As we know, in the context of crisis in Russian-Turkish relations, Russia put an embargo on the import of Turkish goods. As a result, Turkish goods found their way to Russia via Armenia. This mechanism of re-export of goods is quite simple: countries in a common economic area import goods from countries which cannot organize direct export of goods. Thus, the imported goods are then exported to the target country, ensuring income from those operations.
The Real Picture
In parallel, exports of products of Armenian origin traditionally exported to Russia (apricots, peaches, beer, fruit juice, some types of vegetables, etc.) suffered a considerable decline in 2016.  In particular, in 2016, exports of apricots, cherries and peaches has decreased by 36% compared to the previous year, canned vegetables – 23.6%, different medications – 20%,  etc.  The decline in exports has also affected major industrial products. Compared to the previous year, exports of non-precious metals have reduced by 3%, and that of plastic goods, rubber items has decreased by 2%.  And we have should also consider here that exports from Armenia to Russia had already decreased in 2015 (compared to 2014).
Hence, we can claim that in reality, the volume of exports from Armenia to Russia has decreased after Armenia’s membership in the EAEU.
Thus, we can conclude that the sharp increase in exports from Armenia to the EAEU has been largely due to the created geopolitical situation rather than Eurasian integration and development of Armenian economy.