Հայաստանի և Գերմանիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակ
Էդվարդ Նալբանդյանը և Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը ուղերձներ փոխանակեցին՝ Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ:
Էդվարդ Նալբանդյանն իր ուղերձում գոհունակությամբ արձանագրում է, որ հաջողությամբ է ընթանում բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը: Էդվարդ Նալբանդյանը նշում է, որ քսանհինգ տարին երկու ժողովուրդների դարավոր պատմության համար ընդամենը ակնթարթ է, սակայն իր անկախությունը վերագտած Հայաստանի և վերամիավորված Գերմանիայի նորօրյա պատմության մեջ այն բնորոշում է մի ողջ ժամանակաշրջան, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու կայացման կարևորագույն փուլ: Հայաստանի արտգործնախարարը վստահություն է հայտնում, որ դրա հիման վրա կշարունակեն կառուցվել ու հարստանալ հայ-գերմանական բազմաշերտ կապերը:
Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն իր ուղերձում ընդգծում է, որ նախորդ քառորդ դարի ընթացքում զարգացել է կապերի բավական հագեցած համակարգ, և մեր միջև առկա է սերտ համագործակցություն՝ հիմնված փոխադարձ վստահության վրա: Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը նշում է, որ Գերմանիան աջակցում է Հայաստանի ցանկությունը՝ նոր հիմքի վրա դնելու ԵՄ հետ հարաբերությունները և ընդլայնելու դրանք: Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը նշում է, որ, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, Գերմանիան կշարունակի աշխատել ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ և աջակցել եռանախագահներին: Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հույս է հայտնում, որ երկու պետությունների միջև համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ՝ հիմնված փոխադարձ վստահության վրա:

25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Germany
Edward Nalbandian, Minister of Foreign Affairs of Armenia, and Frank-Walter Steinmeier, Minister for Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, exchanged messages on the occasion of the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Germany.
Edward Nalbandian in his message commended the successful development of the high-level political dialogue between the two states. Edward Nalbandian mentioned that 25 years are only an instant in the centuries-old history of the two peoples. However, in the modern history of newly independent Armenia and reunified Germany this period marks an entire era, a most important phase of establishing and strengthening of diplomatic relations. Foreign Minister of Armenia expresses confidence that on this basis the Armenian-German multifaceted ties will continue to build and enrich.
Frank-Walter Steinmeier in his message highlights that over the past quarter of a century an extensive network of ties has been developed and that we have a close cooperation based on mutual trust. He mentions that Germany supports Armenia’s aspiration to base its relations with the European Union on a new foundation and to expand them. Frank-Walter Steinmeier mentions that as a member of the OSCE Minsk Group, Germany will continue to work towards the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and support the efforts of the Co-Chairs. The Foreign Minister of Germany also expresses hope that the cooperation between the two states will continue to develop based on mutual trust.