Հայաստանի և Գերմանիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակ
Էդվարդ Նալբանդյանը և Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը ուղերձներ փոխանակեցին՝ Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ:
Էդվարդ Նալբանդյանն իր ուղերձում գոհունակությամբ արձանագրում է, որ հաջողությամբ է ընթանում բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը: Էդվարդ Նալբանդյանը նշում է, որ քսանհինգ տարին երկու ժողովուրդների դարավոր պատմության համար ընդամենը ակնթարթ է, սակայն իր անկախությունը վերագտած Հայաստանի և վերամիավորված Գերմանիայի նորօրյա պատմության մեջ այն բնորոշում է մի ողջ ժամանակաշրջան, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու կայացման կարևորագույն փուլ: Հայաստանի արտգործնախարարը վստահություն է հայտնում, որ դրա հիման վրա կշարունակեն կառուցվել ու հարստանալ հայ-գերմանական բազմաշերտ կապերը:
Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն իր ուղերձում ընդգծում է, որ նախորդ քառորդ դարի ընթացքում զարգացել է կապերի բավական հագեցած համակարգ, և մեր միջև առկա է սերտ համագործակցություն՝ հիմնված փոխադարձ վստահության վրա: Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը նշում է, որ Գերմանիան աջակցում է Հայաստանի ցանկությունը՝ նոր հիմքի վրա դնելու ԵՄ հետ հարաբերությունները և ընդլայնելու դրանք: Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը նշում է, որ, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, Գերմանիան կշարունակի աշխատել ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ և աջակցել եռանախագահներին: Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հույս է հայտնում, որ երկու պետությունների միջև համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ՝ հիմնված փոխադարձ վստահության վրա:

25-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Германией
Главы МИД Армении и Германии, Эдвард Налбандян и Франк-Вальтер Штайнмайер, обменялись посланиями в связи с 25-летием установления дипломатических отношений между двумя странами.
Эдвард Налбандян в своем послании с удовлетворением отмечает успешное продвижение двустороннего политического диалога. Эдвард Налбандян также отмечает, что для многовековой истории двух народов 25 лет – это всего лишь миг. Однако в новейшей истории восстановившей свою независимость Армении и воссоединившейся Германии этот миг определяет целую эпоху, важнейший этап установления и укрепления дипломатических отношений. Министр иностранных дел Армении выражает уверенность в том, что на этой основе будет продолжено выстраивание и обогащение многоуровневых армяно-германских отношений.
Франк-Вальтер Штайнмайер в своем послании отмечает, что в течение предыдущей четверти века была развита достаточно обширная система связей, и что между нашими странами существует тесное сотрудничество, основанное на взаимном доверии. Он отмечает также, что Германия поддерживает желание Армении поставить отношения с ЕС на новую основу и расширить их. Франк-Вальтер Штайнмайер отмечает, что как член Минской группы ОБСЕ, Германия продолжит работать в направлении мирного урегулирования карабахского конфликта и оказывать поддержку действиям сопредседателей. Франк-Вальтер Штайнмайер выражает надежду на то, что сотрудничество между двумя государствами продолжит развиваться, основываясь на взаимном доверии.