Աֆղանստանում 2016 թվականին զոհվել և վիրավորվել է 11 հազար խաղաղ բնակիչ
2016 թվականի ընթացքում Աֆղանստանում  հակամարտության արդյունում զոհված և վիրավորված խաղաղ բնակիչների թիվը կազմում է շուրջ 11 հազար մարդ, ինչը հաամարվում է 2009 թվականից հետո ՄԱԿ-ի կողմից նախաձեռնված նման վիճակագրության ամենաբարձր ցուցանիշը:
tass-ի փոխանցմամբ` նախորդ տարի հակամարտության արդյունքում զոհվել է 3498 աֆղանցի, իսկ վիրավորվել է 7920-ը: 2015 թվականի հետ համեմատած զոհված քաղաքացիների թիվը նվազել է 2 տոկոսով, իսկ վիրավորներինը` ավելացել է 6 տոկոսով:
Միևնույն  ժամանակ ՄԱԿ առաքելությունը նշում է, որ հակամարտության արդյունքում տուժած աֆղանցի երեխաների թիվը 2016 թվականին ավելացել է 24 տոկոսով` կազմելով 3,5 հազար մարդ:
Տեղեկացվում է, որ զոհված և վիրավորված երեխաների ընդհանուր մոտավորապես կեսը տուժել են զինյալների և կառավարական ուժերի միջև տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների արդյունքում, իսկ մնացածը` չպայթած ռումբերի և այլ զինամթերքների պայթյուններից:

СМИ: свыше 11 тыс. мирных жителей погибли и получили ранения в Афганистане в 2016 году
Число мирных жителей, погибших и раненых в результате конфликта в Афганистане, составило в 2016 году около 11,5 тысячи человек, что является самым высоким показателем с 2009 года, когда ООН начала вести такую статистику.
Об этом сообщил сегодня телеканал TOLOnews со ссылкой на Миссию ООН по содействию Афганистану (МООНСА).
В минувшем году 3,498 мирных афганцев погибли и 7,920 человек были ранены в результате конфликта. Число погибших гражданских лиц снизилось на 2%, а раненых - увеличилось на 6% по сравнению с 2015 годом.
При этом, как отмечает Миссия ООН, число афганских детей, пострадавших в результате конфликта, увеличилось в 2016 году на 24% и составило 3,5 тысячи человек. Примерно половина из общего числа погибших и раненых детей пострадали в результате военных действий между боевиками и правительственными силами, остальные - от взрывов неразорвавшихся бомб и других боеприпасов.