Հայտնի են դարձել Բաքվին արտահանձնված ռուս բլոգերին ներում շնորհելու պայմանները
Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինն Ադրբեջանի նախագահի հրամանով կարող է ներում ստանալ և ազատ արձակվել:
Interfax-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնում է իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը:
Ըստ նրա` բլոգերի ճակատագրի վերաբերյալ տեղի ունեցած բազմակողմ բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է նաև նրան ներում շնորհելու տարբերակը, եթե վերջինս հրապարակայնորեն ներողություն խնդրի Ադրբեջանի օրենքները խախտելու համար:
Աղբյուրը նշել է, որ Մինսկում Բաքվի պահանջով բելոռուսական իշխանությունների կողմից Լապշինի ձերբակալումից անմիջապես հետո ռուսական և իսրայելական ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարել նրա ազատ արձակման համար:
«Բելոռուսական կողմը սկզբունքայնություն դրսևորելով` միանշանակ կերպով կողմ արտահայտվեց Լապշինի արտահանձնմանը, ինչը և տեղի ունեցավ: Հնարավոր է արտահանձնման պայմաններից մեկն էլ եղել է Ադրբեջանից ներողություն խնդրելու դիմաց ներում ստանալը»,- ասել է նա:
Նշվում է, որ 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ին հայտնի է դարձել, որ Լապշինը ձերբակալվել է Բելոռուսում Ադրբեջանի պահանջով: Ադրբեջանում բլոգերի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել  այդ երկրի Քրեական օրենսգրքի 281.2 և 318.2 հոդվածներով, որոնցով որպես պատիժ նախատեսվում է 5-ից 8 տարի ազատազրկում:
Ըստ Ադրբեջանի` ռուս քաղաքացին պաշտոնապես չստանալով ադրբեջանական կողմի թույլատվությունը 2011 թվականի ապրիլին և 2012 թվականի հոկտեմբերին ապօրինաբար այցելել է Լեռնային Ղարաբաղ: Բացի այդ, նա իր հայտարարություններում կոչ է արել ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը:

Стали известны условия помилования экстрадированного в Баку Лапшина
Гражданин России и Израиля, блогер Александр Лапшин, экстрадированный из Белоруссии в Азербайджан, может быть помилован указом президента Азербайджана и отпущен на свободу, сообщил "Интерфаксу" источник, знакомый с ситуацией.
"В ходе многосторонних переговоров о судьбе блогера в числе прочего рассматривался и вариант его помилования после публично принесенных извинений за нарушения законов Азербайджана", - сказал собеседник агентства.
Он отметил, что сразу после задержания в Минске Лапшина белорусскими властями по требованию Баку российские и израильские представители вели переговоры на предмет освобождения блогера, имеющего гражданство РФ и Израиля.
"Белорусская сторона проявила принципиальность и однозначно высказывалась за экстрадицию Лапшина, что и было сделано. Возможно, в качестве одного из условий выдачи фигурировал и вариант с помилованием после принесения извинений Азербайджану", - сказал источник.
16 декабря 2016 года стало известно, что Лапшин был задержан в Белоруссии по требованию Азербайджана. В этой стране против блогера возбуждено уголовное дело по статьям 281.2 (неоднократные публичные призывы, направленные против государства) и 318.2 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджана, совершенное группой лиц по предварительному сговору или организованной группой либо с применением насилия или с угрозой его применения) Уголовного кодекса Азербайджана. Эти статьи предусматривают наказание в виде лишения свободы на сроки от 5 до 8 лет.
По версии Баку, россиянин без получения официального разрешения азербайджанской стороны в апреле 2011 года и октябре 2012 года незаконно посещал Карабах. Кроме того, в своих обращениях от 6 апреля и 29 июня 2016 года Лапшин выступил с призывами признать независимость самопровозглашенного режима Нагорно-Карабахского региона.