ՆԱՏՕ-ի Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի փորձագետների խումբն այցելել է ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ
ՆԱՏՕ-ի Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի փորձագետների խումբը փետրվարի 15-ին այցելեց ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան: Հյուրերին ընդունեց ՊԱՀՀ-ի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը: Նա կարևորեց Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական կրթության բարեփոխումների գործընթացում ՆԱՏՕ-ի փորձագիտական խմբի ցուցաբերած աջակցությունը:
Պրոֆեսոր Հայկ Քոթանջյանը նշեց, որ 2014 թվականին մեկնարկած ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական երկրորդ վերանայման նպատակակետը ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության վերանայումն է: Այդ գործընթացը իրականացվելու է ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ-ում մշակված և ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի ու ՆԱՏՕ-ի ԳհԽ կոնսորցիումի կիբեռանվտանգության կրթական ծրագրի մշակմամբ զբաղվող աշխատանքային խմբի փորձագետների կողմից փորձաքննված ՀՀ կիբեռանվտանգության ազգային ռազմավարության նախագծի հիման վրա ՀՀ կիբեռանվտանգության ազգային ռազմավարության ընդունմամբ:
ՊԱՀՀ-ի պետի՝ գիտության գծով տեղակալ, ՊԱՀՀ-ի Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյանը հյուրերին ներկայացրեց 2016 թ. մարտին փորձագետների խմբի՝ ՊԱՀՀ կատարած այցից հետո Համալսարանի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու կատարված աշխատանքը: ՊԱՀՀ-ի Ազգային անվտանգության քաղաքականության և տեղեկատվական-հաղորդակցային տեխնոլոգիաների կենտրոնի 2016 թ. գործունեության հիմնական արդյունքները ներկայացրեց կենտրոնի պետ Արման Գրիգորյանը:
ՊԱՀՀ-ի կրթական գործունեության համակարգող խորհրդատու, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Աթանեսյանը ներկայացրեց միջգերատեսչական ձևաչափով վերապատրաստման դասընթացի և մագիստրոսական ծրագրի մեկնարկման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները: Անդրադարձ եղավ 2016 թ. մարտին ՆԱՏՕ-ի Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի փորձագետների առաջարկով ՊԱՀՀ-ում ռազմավարական-օպերատիվ մակարդակի ռազմական կրթության կազմակերպման ուղղությամբ կատարված քայլերին: ՊԱՀՀ-ի Ռազմավարական պաշտպանական-անվտանգային կրթության ազգային ինստիտուտի Գիտաուսումնական կենտրոնի պետ Աննա Գևորգյանը ներկայացրեց կենտրոնի գործունեության հիմնական ուղղությունները:
Զեկուցումներին հաջորդեց հարց ու պատասխանի փուլը, և ծավալվեց մասնագիտական քննարկում: Հանդիպման վերջում ՆԱՏՕ-ի Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի փորձագետների խումբն իր գոհունակությունը հայտնեց այցից:

The NATO Defense Education Enhancement Program Expert Group visits the NDRU, MoD, RA
On February 15, the expert group from the NATO Defense Education Enhancement Program (DEEP) visited the National Defense Research Univerity (NDRU), MoD, RA. President of the NDRU, Doctor of Political Science, Professor, Lieutenant-General Hayk Kotanjian welcomed the guests. He highlighted the support provided by the NATO expert group for the defense education reforms underway in Armenia.
Professor Hayk Kotanjian noted that the target of the Second Strategic Defense Review (SDR) of the RA, launched in 2014, is the review of the National Security Strategy (NSS) of the RA. This work will be implemented through the adoption of the National Cybersecurity Strategy (NCS) of the RA based on the Draft NCS, which was developed at the NDRU and reviewed by the experts of the U.S. National Defense University (NDU) and the NATO PfP Consortium’s Working Group on Cyber Security Reference Curriculum Writing.
NDRU’s Vice President for Research, Head of the Institute for National Strategic Studies (INSS) of the NDRU, PhD in History, Beniamin Poghosyan presented the University’s main activities and work done after the visit of the expert group in March, 2016. Head of the Center for National Security Policy and Information-Communication Technologies of the NDRU Arman Grigoryan presented the main results of the Center’s activities.
The coordinator-consultant of the NDRU’s educational activities, Doctor of Political Science, Professor Arthur Atanesyan presented the work done aimed at launching the Interagency Executive Education Certificate and Master Programs. The steps taken towards the organization of strategic-operational-level military education in the NDRU, suggested by the NATO DEEP experts in March 2016, were also touched upon. The Head of the Academic-Educational Center of the NDRU’s National Institute for Strategic Defence Security Education Anna Gevorgyan presented the main activities of the Center.
The presentations were followed by Q&A session and a professional discussion ensued. At the end, the NATO DEEP expert group expressed satisfaction with the visit.