Ադրբեջանի դեսպանատունը Վրաստանում հայ-ադրբեջանական բախում է հրահրում
Վրաստանում ադրբեջանական դեսպանատունը մեր երկրում իրեն այնպես է զգում կարծես թե այդ տարածքն իր իշխանության տակ է գտնվում։ Ամենաշատը զարմանք է հարուցում Վրաստանի իրական տերերի՝ կառավարության և հասարակության բարձիթողի անպատասխանատվությունը։
Ահա արդեն մի քանի տարի շարունակ, ինչ Վրաստանում՝ Ադրբեջանի դեսպանատան նախաձեռնությամբ և ֆինանսավորմամբ իրագործվում են մի շարք միջոցառումներ «Խոջալուի արդարությունը» անվամբ։ Կարելի է ավելի մանրամասնորեն լուսաբանել այն դեպքերը, որոնք տեղի են ունեցել Իվանյան (Խոջալու) բնակավայրում 1992թ․ին, մինչդեռ դա չէ տվյալ հոդվածի նպատակը, բացի այդ յուրաքանչյուր ցանկացող կարող է հետաքրքրվել-խորանալ այն օրերի դեպքերի մեջ և առանց մեր օգնության հասկանալ թե ինչ է իրականում տեղի ունեցել։ Մի խոսքով:
Թվում էր, թե ադրբեջանական դեսպանատունը ինչ-որ միջոցառում է անցկացնում, թող անցկացնի՝ մեզ ի՞նչ։
Բայց բանն այն է, որ արտասահմանյան պետության ներկայացուցչությունը տեղի բնակիչներին՝ վրացի ադրբեջանցիներին հրահրում է անցկացնել տարբեր բողոքի ցույցեր և քարոզչություն անցկացնել մեր քաղաքի փողոցներում, այլ երկրների դեսպանատների առջև։
Մի քանի օր առաջ ադրբեջանական մամուլը սկսել է հրապարակել մի շարք նորություններ, որոնք կարդալով հայտնի է դառնում, որ Մառնեուլիում բնակվող ադրբեջանցիները (ամենայն հավանականությամբ Վրաստանի քաղաքացիներ) կազմակերպել են այսպես կոչված «աշխատանքային խումբ» և սկսել են նախապատրաստվել «Խոջալուի արդարությունը» անվամբ միջոցառմանը։
«Աշխատանքային խմբի աշխատանքներին մասնակցել է Վրաստանում Ադրբեջանի դեսպանատան առաջին քարտուղարը՝ Էլչին Մամեդովը, որը ներկայացրել է հավաքվածներին «Խոջալուի 25 ամյակի առթիվ անցկացվելիք միջոցառումների և ծրագրի մասին» նախագահ Ալիևի հրամանը։ Դեսպանատան առաջին քարտուղարը նաև լսել է ադրբեջանցի երիտասարդության առաջարկությունները և կարծիքները», -գրում է ադրբեջանական ԱՊԱ-տեղեկատվական կենտրոնը։
Վրացի ադրբեջանցիների կողմից Իլհամ Ալիևի հրանանով իրականացվելիք ծրագրի շրջանակներում մտնում են հետևյալ միջոցառումները՝ Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատան առջև բողոքի ցույցը, քարոզչական թռուցիկների և թերթերի բաժանումը Թբիլիսիի մետրոյի կայարանների մոտակայքում (Ռուսթավելի, Ազատության հրապարակ, Մարջանիշվիլի), երկրի հանրային դպրոցներում նկարների մրցույթի անցկացումը, Թբիլիսիում Ախունդովի անվան պետական տուն-թանգարանում գիտական վեհաժողովի անցկացումը։ Ինչպես նաև մի շարք միջոցառումների անցկացումը Վրաստանի ադրբեջանաբնակ Քվեմո-Քարթլի շրջանում։
Դժվար չէ կռահել, թե ինչպիսի նպատակներ է հետապնդում ադրբեջանական դեսպանատունը՝ հրահրելով ազգությամբ ադրբեջանցի Վրաստանի քաղաքացիներին անցկացնել նման միջոցառումներ մի քաղաքում, որտեղ ավելի քան 50 000 բնակիչ հայկական ծագում ունի։ Թբիլիսիում հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտ հրահրելու փորձեր եղել են նաև անցյալ տարիներին։ Տվյալ փորձերը հատկապես ագրեսիվ ձև ընդունեցին անցյալ տարի գարնանը։  Այդ օրերին միայն վիրահայերի ողջամտությունն էր, որը պաշտպանեց երկրին ծայրահեղ վտանգավոր և անցանկալի հետևանքներից։
Բայց մյուս կողմից ողջամտությո՞ւն է արդյոք մշտապես աչք փակել օտար պետության բացահայտ սադրիչ գործունեության վրա, որը նա վարում քո իսկ տանը։
Եթե ողջ ծրագրվածը լիներ ազգությամբ ադրբեջանցի Վրաստանի քաղաքացիները նախաձեռնությունը, ապա դեռ կարելի էր փորձել հասկանալ մեր համաքաղաքացիների անկեղծ զգացմունքները։ Կարելի էր ամեն ինչ վերագրել քաղաքացիների՝ իրենց կարծիքն ու դիրքորոշումն արտահայտելու իրենց օրինական իրավունքին։ Բայց բանը հենց նրանում է, որ այս ողջ գործունեությունը անցկացվում է «արտասահմանյան պետության նախագահի հրամանի» շրջանակներում։
Նախագահ Ալիևը, որը սովոր է հրամայել իր բնակչությանը, թե ինչպիսի բողոքի ցույցեր անցկացնեն, ինչպիսիք՝ ոչ, այժմ որոշել է տարածել իր իրավասությունը Վրաստանի քաղաքացիների վրա։
Այստեղ իսկ ի հայտ է գալիս մի տրամաբանական հարց՝ իսկ ո՞ւր են նայում Վրաստանի  իշխանությունները։ Նրանք չեն կարդո՞ւմ ադրբեջանական մամուլ, որտեղ շատ հասկանալի գրված է, որ բոլոր միջոցառումներն անցկացվում են Իլհամ Ալիևի նախաձեռնությամբ և Վրաստանում ադրբեջանական դեսպանատան աջակցությամբ։
Կամ էլ, հնարավո՞ր է, որ այս ամենը իր տրամաբանական հետևանքներով, արդեն համաձայնեցված են մեր երկրի Կառավարության հետ։
Կարծես թե եկել է ժամանակը, որպեսզի մեր պետության իշխանությունները պարզություն մտցնեն այս հարցում՝ մենք արդեն ապրում ենք Ադրբեջանի տարածքում, թե՞ այն երկիրը, որի քաղաքացիներն ենք մենք հանդիսանում, այնուամենայնիվ, ունի բավարար հարգանք ինքն իր նկատմամբ, որպեսզի թույլ չտա արտասահմանյան պետությանը խառնվելու իր հասարակության ձևավորման գործընթացին և անթաքույց կերպով կոնֆլիկտներ հրահրի։
Երբ արտասահմանյան պետությունը սադրում է այլ պետության քաղաքացիներին այս կամ այն գործողություններին, դա արդեն չի կարելի անվանել ժողովրդավարություն, դա բռնագրավում է։ Նվազագույնս դա լիարժեք բռնագրավման սկիզբ է։

Посольство Азербайджана провоцирует армяно-азербайджанский конфликт в Грузии
Азербайджанское посольство в Грузии чувствует себя в нашей стране так, будто бы эта территория находится под ее суверенитетом. Больше всего вызывает изумление попустительская безответственность истинных хозяев нашей страны –правительства и общества.
Вот уже несколько лет подряд, как посольство Азербайджана в Грузии инициирует, финансирует и осуществляет в нашей стране ряд мероприятий под названием «Справедливость Ходжалу». Можно было бы более детально освятить те события, которые произошли в поселении Иванян (Ходжалу) в 1992 году, однако, не это является целью данной статьи, да и любой желающий вникнуть в события тех дней сможет это сделать и без нашей помощи.
Казалось бы –ну проводит азербайджанское посольство какое-то мероприятие –да и пусть проводит, какая нам разница?!
Но, все дело в том, что представительство иностранного государства провоцирует местных жителей –грузинских азербайджанцев, на проведение различных протестных акций и агитаций на улицах нашего города, перед посольствами других стран.
Несколько дней назад, азербайджанская пресса начала публиковать ряд новостей, читая которые становиться известно, что проживающие в Марнеули азербайджанцы (скорее всего граждане Грузии) организовали так называемую «рабочую группу» и начали подготовку к мероприятию под названием «Справедливость Ходжалу».
«В работе собрания рабочей группы принял участие первый секретарь посольства Азербайджана в Грузии –Элчин Мамедов, который зачитал собравшимся Приказ президента Ильхама Алиева «о плане и мероприятиях, которые должны быть проведены по случаю 25-летия геноцида в Ходжалу». Первый секретарь посольства так же выслушал мнения и предложения азербайджанской молодежи», -пишет азербайджанский информационный центр АПА.
В рамках плана, который должны осуществить грузинские азербайджанцы по приказу Ильхама Алиева –митинг перед посольством Республики Армения в Тбилиси, раздача агитационных буклетов и газет около станций метро в Тбилиси (Руставели, Площадь Свободы, Марджанишвили), проведение конкурса рисунков в публичных школах страны, организация театрального представления усилиями театра Пантомимы, проведение научной конференции в здании государственного дома-музея имени Ахундова, в Тбилиси. А также ряд мероприятий в азербайджано-населенном регионе Грузии –в Квемо Картли.
Не сложно догадаться –какие цели преследует азербайджанское посольство, провоцирующее граждан Грузии азербайджанской национальности проводить подобные мероприятия в городе более 50 000 жителей которого имеют армянское происхождение. Попытки спровоцировать армяно-азербайджанский конфликт в Тбилиси осуществлялись и в предыдущие годы. Особенно агрессивную форму данные попытки приняли в прошлом году, весной. В те дни, лишь благоразумие армян Грузии уберегло страну от крайне опасных и неблагоприятных последствий.
Но с другой стороны –благоразумно ли постоянно закрывать глаза на явно провокационную деятельность иностранного государства, которую оно ведет у тебя же в доме?
Если бы все запланированное было бы инициативой граждан Грузии азербайджанской национальности –то еще можно было бы попытаться понять искренние чувства наших сограждан. Можно было бы все списать на законное право граждан выражать свое мнение и позицию. Но, в том то и все дело, что вся эта деятельность проводиться в рамках «приказа президента иностранного государства».
Президент Алиев, который привык приказывать своему населению –какие акции протеста проводить, а какие нет, теперь решил распространить свою юрисдикцию на граждан Грузии?
Тут же появляется легитимный вопрос –а куда смотрят власти Грузии? Они не читают азербайджанскую прессу, где черным по белому написано, что все эти мероприятия проводятся по инициативе Ильхама Алиева и при поддержке посольства Азербайджана в Грузии?
Или может быть все это, и возможные последствия, уже согласовано с Правительством нашей страны?
Пожалуй, пришло время, что бы власти нашего государства внесли бы ясность в этот вопрос –мы уже живем на территории Азербайджана или все же страна, гражданами которой мы являемся имеет достаточно самоуважения, чтобы не позволять иностранному государству вмешиваться в процесс формирования общественности и неприкрыто провоцировать здесь конфликты.
Когда иностранное государство провоцирует граждан другого государства на те или иные действия, это уже нельзя назвать демократией –это оккупация. Как минимум это начало полноценной оккупации.