Փետրվարի 20-24-ը Հայաստանում հայտարարված է կրթության որակի շաբաթ
Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնը փետրվարի 20-24-ը հայտարարում է կրթության որակի շաբաթ:
Արդեն 3-րդ անգամ կազմակերպվող որակի շաբաթվա նպատակն է թե կրթության ոլորտի ներկայացուցիչների, թե ղեկավար օղակների և թե հասարակության ուշադրությունը հրավիրել կրթության որակի ապահովման վրա՝ քննարկելու առկա խնդիրները, կիսվելու լավագույն փորձով և ձևավորելու ապագայի ընդհանուր տեսլական:
Առաջիկա որակի շաբաթվա ընթացքում տեղի կունենան աշխատաժողովներ նվիրված ուսանողների, երիտասարդ դասախոսների, մասնագիտության կրթական ծրագրերի և որակավորումների ազգային շրջանակի համապատասխանության խնդիրներին, իսկ շաբաթը կամփոփվի  երկօրյա համաժողովով, որի թեման կլինի գնահատման համակարգերի բարելավումը:
Որակի շաբաթը կմեկնարկի փետրվարի 20-ին՝ ուսանողներին նվիրված աշխատաժողովով:
Միջոցառմանը կմասնակցեն ուսանողներ, դասախոսներ, որակի ապահովման պատասխանատուներ, կրթության կառավարիչներ և ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ: Աշխատաժողովը կդառնա քննարկման հարթակ՝ բարձրաձայնված խնդիրների էությունը հասկանալու և լուծման ընդունելի  և արդյունավետ ուղիներ որոնելու համար:
Աշխատաժողովի ընթացքում կքննարկվեն  հետևյալ թեմաները՝ բուհական ռեսուրսների հասանելիությունը բոլոր ուսանողներին՝ անկախ ուսումնական հաստատությունից; աշխատաշուկայի պահանջները և բուհական կրթության համապատասխանությունը դրանց; մագիստրոսական կրթության բացերը. մագիստրոսը որպես հետազոտող մասնագետ և աշխատուժ; բուհական կրթություն. ինչի՞ համար է վճարում ուսանողը:
ՈԱԱԿ-ը, կարևորելով  դասախոսների դերը որակի ապահովումը լսարան հասցնելու գործում, փետրվարի 21-ի աշխատաժողովը կնվիրի երիտասարդ դասախոսների խնդիրների քննարկմանը:
Աշխատաժողովի ընթացքում, քննարկումների միջոցով լուծման ուղիներ դուրս բերելու նպատակով,  անդրադարձ կկատարվի հետևյալ թեմաներին՝ կրեդիտային համակարգի առանձնահատկությունները և  կրեդիտների բաշխումը; ուսանողներին անհրաժեշտ կարողությունները, ՄԿԾ վերջնարդյունքների և աշխատաշուկայի պահանջների համապատասխանությունը, պրակտիկ և տեսական կրթության համամասնությունը; միջդիսցիպլինար համագործակցության խթանումը տարբեր բուհերի և նույն բուհի տարբեր մասնագիտությունների միջև; գնահատումը և դասավանդումը. չափորոշիչներ և մեթոդաբանություն, գնահատման համակարգի բարելավման ուղիներ; որակյալ կրթություն ապահովելու գործում ռեսուրսների նշանակությունը և առկայությունը, այլընտրանքային լուծումներ; դասախոսական կազմ. մոտիվացիա, նորեկ դասախոսի ներածական փաթեթ, դասախոսը որպես հետազոտող; որակի ապահովումը և դասախոսը, սեփական աշխատանքի շարունակական հետազոտման կարևորությունը:
Երիտասարդ դասախոսներին նվիրված միջոցառումը կդառնա նաև շահակիցների երկխոսության ու հաջողված փորձով կիսվելու հարթակ:
Միջոցառմանը կմասնակցեն երիտասարդ դասախոսներ, կրթության որակի պատասխանատուներ, կրթության կառավարիչներ, ուսանողներ և ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ:
Որակի շաբաթվա երրորդ օրը նվիրված կլինի մասնագիտության կրթական ծրագրերի և որակավորումների ազգային  շրջանակի (ՈԱՇ) համապատասխանությանը:
ՈԱԱԿ-ը ՏԵՄՊՈՒՍ-ի ALIGN ծրագրի հետ համագործակցությամբ փետրվարի 22-ին կկազմակերպի աշխատաժողով, որտեղ կներկայացվեն ALIGN ծրագրի ձեռքբերումներն ու առկա մարտահրավերները:
Աշխատաժողովի ընթացքում ուսանողների, դասախոսների և կրթության կառավարիչների տեսանկյունից կքննարկվի կրթական ծրագրերի բարեփոխման անհրաժեշտությունը: Կշեշտադրվի հատկապես գնահատման բարելավումն որպես դասավանդման արդյունավետության գործիք: Միջոցառման մասնակիցներին կներկայացվեն նաև Հայաստանում, Ռուսաստանում և Ուկրաինայում ծրագրի շահակից բուհերում իրականացված մասնագիտության կրթական ծրագրերի արտաքին գնահատման արդյունքները, ՈԱՇ-ի և վերջնարդյունքների համապատասխանեցման լավագույն փորձը,  գործընթացից քաղված դասերը:
Աշխատաժողովի ավարտին տեղացի ու միջազգային փորձագետները, ուսանողները և ՈԱԱԿ ներկայացուցիչները առաջարկ կներկայացնեն կառավարությանը ազգային մակարդակում մասնագիտության կրթական ծրագրերում անհրաժեշտ փոփոխությունների մասին:
Որակի շաբաթը կամփոփվի «Որակը լսարանում՝ գնահատման համակարգերի բարելավում» թեմայով  երկօրյա համաժողովով, որը  տեղի կունենա փետրվարի 23-24-ին:
Ընթացիկ տարում մեկնարկելու է կլաստերային աուդիտը ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում: Գործընթացը միտված է լինելու  մասնագիտության կրթական ծրագրերի բարեփոխումներին,  գնահատման համակարգի բարելավմանը և ոլորտի  ընդհանուր պատկերի հստակեցմանը:  ՈԱԱԿ-ը  կարևորում է  շահակիցների երկխոսությունը և  փորձի փոխանակումը, գիտակցում   գնահատման դերն որակի ապահովման գործընթացներում: Հաշվի առնելով նաև հանգամանքը, որ շահակիցների հետ քննարկումներում հատկապես շեշտվում է գնահատման համակարգի արդյունավետությունը և բարելավումը,  ՈԱԱԿ-ը որակի ապահովման շահակիցների 4-րդ համաժողովը նվիրում է գնահատմանը:
Միջոցառման ընթացքում  անդրադարձ կկատարվի կրթության որակի ապահովման առկա խնդիրներին և ապագա մարտահրավերներին, կներկայացվի կլաստերային աուդիտի գործընթացը, նպատակները, չափանիշները, ոլորտները:  Կլաստերային աուդիտի չափանիշները քննարկվեն նաև երկու աշխատաժողովների ընթացքում՝ փորձագետների և դասախոսների, դեկանների, ամբիոնների վարիչների մասնակցությամբ:
Աշխատաժողովներով անդրադարձ կկատարվի նաև  «Կրթական ծրագրերի վերանայում՝ գնահատման համակարգի բարելավման համատեքստում», «Դասավանդման բարելավում՝ գնահատման համակարգերի վերանայման միջոցով», «Ուսանողի առաջընթացի պլանավորում. գնահատման դերը» թեմաներին:
Տեղի կունենա շահակիցների քննարկում  «Ինչպիսի գնահատում է ակնկալում ուսանողն ուսումնական հաստատությունից» թեմայով:
Համաժողովի ընթացքում ոլորտի հեղինակավոր մասնագետները Մեծ Բրիտանիայից, Իռլանդիայից, Բելգիայից, Շվեյցարիայից և  Ռուսաստանից կներկայացնեն կրթության որակի ապահովման իրենց երկրի լավագույն փորձը:
Կներկայացվեն նաև Որակի ապահովման մասնագետների և աջակիցների ցանցի հիմնման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, կազդարարվի ցանցի  գործունեության մեկնարկը:
Համաժողովի ընթացքում կլինեն նաև ստենդային ներկայացումներ նվիրված  կրթության ոլորտում նորարարությանը, դասավանդման և գնահատման նոր մեթոդների ներդրմանը:

Education Quality Week is Announced in Armenia On 20-24 February
National Center for Professional Education Quality Assurance Foundation has announced Education Quality Week (QWeek) on February 20-24.
The aim of the Qweek, which is organized already for the third time, is to focus the attention of the representatives of education sphere, governing bodies and public on quality assurance, to discuss the current issues of the sphere, to share the best practice and to form the general vision for the future.
During the upcoming week workshops will take place on the issues related to students, young lecturers, the alignment of academic programs to National Qualifications Framework and the week will be summed up by a two-day conference on the improvement of assessment systems.
Qweek will launch on February 20 with the workshop for students.
Students, lecturers, responsible people for quality assurance, education managers and other representatives of the sphere will participate in the workshop. The workshop will serve as a platform for discussion to comprehend the essence of raised issues and to find reasonable and efficient solutions.
The following topics will be discussed during the workshop:
availability of university resources to all the students regardless of the education institution
requirements of labor market and the correspondence of the higher education with those requirements
the gaps in Master education
Master student as researcher, specialist and workforce
higher education
what is the student paying for
Giving much importance to the role of the lecturers in bringing the quality assurance to the classroom, ANQA dedicated the workshop planned on February 21 to the discussion of issues concerning the lecturers. During the workshop the following topics should be discussed in order to find out necessary solutions:
the peculiarities of credit system and credit allocation
skills necessary for students
the alignment of learning outcomes of the academic program with the requirements of labor market
the proportions of practical and theoretical education
promotion of interdisciplinary cooperation among the different professions of the same or different universities
teaching and assessment
methodology and criteria
ways of improvement of assessment system
the importance and availability of resources in education quality assurance
alternative solutions
teaching staff (motivation, introductory package for the new lecturers, lecturer as a researcher)
teaching staff and quality assurance
the importance of continuous research of one’s own work
The workshop for the young lecturers will also become a platform for sharing best practice and making a dialogue among the stakeholders.
Young lecturers, responsible people for education quality assurance, education managers, students and other representatives of the sphere will participate in the workshop.
The third day of the QWeek is dedicated to the alignment of the academic programs to the National Qualifications Framework (NQF).
In cooperation with TEMPUS ALIGN project ANQA organizes a workshop where the achievements of ALIGN project and the current challenges will be presented.
During the workshop the necessity of improving academic programs will be discussed from the point of view of students, lecturers and education managers. Particularly the improvement of assessment system as an efficient tool for teaching will be highlighted. During the workshop the results of external evaluations of academic programs carried out in Armenian, Russian and Ukrainian partner institutions as well as the best practice of alignment of learning outcomes (LOs) with NQF and the lessons learned will be presented.
At the end of the workshop local and international experts, students and ANQA representatives will make a proposal to the Government about the necessary changes in the academic programs on the national level.
QWeek will be summed up with a two-day conference on February 23-24 entitled “Quality in the Classroom: Improvement of assessment systems”.
Cluster audit will launch in the current year in RA higher education institutions. The process is directed to the reforms of academic programs and the clarification of the overall sphere. ANQA gives importance to the dialogue and exchange of experience among the stakeholders and understands the importance of assessment in QA processes. Taking into consideration the fact that particularly the effectiveness and improvement of assessment system is highlighted in the discussions with the stakeholders, ANQA dedicated the 4th conference of QA stakeholders to the assessment.
During the event current problems and future challenges of education quality assurance will be reflected upon, the process, aim, criteria and spheres of cluster audit will be presented. The criteria for cluster audit will also be discussed during the two workshops with the participation of experts and lecturers, deans and heads of chairs.
During the workshops the following topic will also be covered:
“Revision of Academic Programs within the Framework of the Improvement of Assessment System”
“Improvement of Teaching through the Revision of Assessment Systems”
“Planning of Student Progress: the Role of Assessment”
A discussion with stakeholders on “What kind of assessment does the student expect from the education institution?” will take place.
During the workshop the leading specialists of the sphere from UK, Ireland, Belgium, Switzerland and Russia will present the best practices of education quality assurance of their own country.
The activities towards the establishment of network of QA specialists and supporters will be presented and the launch of the activities of the network will be announced.
During the workshops there will be also power point presentations about the innovations in the sphere of education, the investment of new teaching and assessment methods.