Բաքուն շարունակում է սպառազինվել, իսկ Երևանը՝ լռել
Փետրվարի 20-ին Ստոկհոլմի խաղաղության ուսումնասիրության միջազգային ինստիտուտը (SIPRI) հրապարակել է զենքի վաճառքի միջազգային միտումների վերաբերյալ իր զեկույցը: Ի թիվս այլ հարցերի՝ զեկույցն անդրադառնում է նաև սպառազինությունների առևտրի հարցում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև անհամաչափությանը, ինչպես նաև Մոսկվայի կողմից Բաքվին վաճառված զենք ու զինամթերքի ծավալներին:
Հայաստան և Ադրբեջան. համեմատություն
Ըստ զեկույցի՝ 2007-2011 թթ. համեմատ 2012-2016 թթ. ընթացքում Ադրբեջանը ներմուծել է 75% ավելի շատ զենք ու զինամթերք: Ընդ որում՝ Հայաստանի համեմատ Ադրբեջանը ներմուծել է 20 անգամ ավելի շատ սպառազինություն: Հայաստանի դեպքում ամենաշատն աչքի ընկած զենքի գնումը փոքրաթիվ 280 կմ հեռահարություն ունեցող Իսկանդերների ձեռքբերումն էր: Այս հրթիռները կարող են հարվածել Ադրբեջանի տարածքում գտնվող համարյա ցանկացած կետի: Այնուհետև զեկույցը նշում է, որ Ադրբեջանը ներկրել է զենքերի ավելի լայն շարք, այդ թվում՝ տանկեր, զրահամեքենաներ, հակաբալիստիկ հրթիռային համակարգեր և մարտական ավիացիա: Զեկույցում Ռուսաստանը նշվում է որպես զենքի կարևոր մատակարար երկու կողմերի համար էլ:
Ռուսաստան և Ադրբեջան
Ըստ Ստոկհոլմի խաղաղության ուսումնասիրության միջազգային ինստիտուտի՝ 2012-16 թթ. ընթացքում Ռուսաստանը զենք է վաճառել 50 երկրների և Ուկրաինայի ապստամբ ուժերին: Ռուսաստանին է բաժին ընկնում համաշխարհային զենքի արտահանման 23 տոկոսը: Ընդ որում խոշոր գնորդների ցանկը հետևյալն է՝
Այլ կերպ ասած, Ստոկհոլմի խաղաղության ուսումնասիրության միջազգային ինստիտուտի տվյալների վրա հիմնվելով՝ կարելի է եզրակացնել, որ եթե Մոսկվան 2011-2016 թթ. ընթացքում համաշարհային զենքի արտահանման 23% է մատակարարել, իսկ  Բաքվի մասնաբաժինը 4% է եղել, ապա ՌԴ-ն կոպիտ հաշվարկով նշված ժամանակահատվածում Ադրբեջանին մատակարարել է ողջ աշխարհում վաճառված սպառազինության մոտ մեկ տոկոսը: Զենք ու զինամթերքի նմանօրինակ խոշոր ներմուծումները Ադրբեջանի պես փոքր երկրի դեպքում իսկապես բարձր ցուցանիշ են:
Ավելին, եթե Հայաստանը գնել է ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանից 20 անգամ ավելի պակաս զենք, ու եթե անգամ ենթադրենք, որ ՀՀ գնած ողջ զենքը Ռուսաստանից է ներմուծվում (ինչն իհարկե իրականությանը չի համապատասխանում), ապա կստացվի, որ Հայաստանի մասնաբաժինը ռուսական զենք ու զինամթերքի արտահանումների մեջ կազմում է 0,2 տոկոսը, ինչը Ադրբեջանի 4 տոկոսի համեմատ պարզապես չնչին թիվ է:
«Ստրատեգիական դաշակիցներ»
Ստոկհոլմի խաղաղության ուսումնասիրության միջազգային ինստիտուտի հրապարակած զեկույցը հերթական հարվածն է հասցնում հայ-ռուսական «ստրատեգիական դաշնակցության» առասպելին: Ուշագրավ է, որ վերոհիշյալ զեկույցի հրապարակման օրը՝ փետրվարի 20-ին ռուսական «Ռիա նովոստի» գործակալությունը հրապարակել էր հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակին նվիրված մանրամասն հարցազրույց ՀՀ արտգործնախարար ն.գ. Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
Հարցազրույցում Էդվարդ Նալբանդյանը ասել էր. «Իհարկե, մեզ չի կարող դուր գալ այն, որ Ադրբեջանը սպառազինություն է գնում մեր դաշնակցից, որը մեծ ջանքեր է գործադրում (այդ թվում և՛ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ, և՛ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ) տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն պահպանելու համար»: Սակայն, նմանօրինակ հայտարարություններ հայկական կողմը հազվադեպ է անում... Երևի թե կարելի է մի ձեռքի մատների վրա հաշվել, թե քանի անգամ են ՀՀ նախագահը կամ արտգործնախարարը նմանօրինակ հայտարարություններ կատարել, նույնիսկ 2016 թ. ապրիլյան պատերազմից հետո:
Ավելին, Էդվարդ Նալբանդյանի վերոհիշյալ պատասխանը կարծես հատուկ այնպես ձևակերպված լինի, որ նախադասության մեջ Ադրբեջանը լինի ենթական, այլ ոչ թե Ռուսաստանը: Այլ կերպ ասած, շեշտը դրվում է նրա վրա, որ Հայաստանին դուր չի գալիս այն, որ Ադրբեջանը սպառազինություն է գնում և ոչ թե այն, որ ՌԴ-ն է այն վաճառում: Այնուհետև իր խոսքում գրեթե անմիջապես ՀՀ արտգործնախարարը սկսում է գովել ՌԴ ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանելու ուղղությամբ:
Արդ, հերթական անգամ հարց է առաջանում․ արդյո՞ք այդ ջանքերը գոնե մի քանի տոկոսով չեզոքացնում են Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին վաճառված զենքի վնասը:

• 22-02-2017 12:14:22   | Armenia  |  Articles and Analyses
On February 20, Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) published its report on trends in international arms transfers. Among other issues, the report also addresses the arms trade imbalance between Armenia and Azerbaijan, as well as the amounts of weapons and ammunition sold to Baku by Moscow.
Armenia and Azerbaijan: Comparison
According to the report, in 2012-2016, Azerbaijan imported 75% more weapons and ammunition compared to 2007-2011. Moreover, the level of import by Azerbaijan exceeds that of Armenia by 20 times. In case of Armenia, the most outstanding purchase was obtaining the Iskander systems with 280km range. These missiles can hit almost any point in the territory of Azerbaijan. Further, it is mentioned in the report that Azerbaijan has imported a wider series of weapons, including tanks, armored vehicles, anti-ballistic missile systems and combat aircraft. The report also says that Russia is an important supplier of weapons to both sides.
Russia and Azerbaijan
According to Stockholm International Peace Research Institute, during 2012-2016, Russia delivered weapons to 50 states and to rebel forces in Ukraine.  Russia's share in world arms exports makes up 23%.
In other words, basing our judgements on the data of Stockholm International Peace Research Institute, we can conclude that given that Moscow ensured 23% of world weapons export in 2011-2016, and Baku’s share was 4%, roughly speaking, Russia supplied Azerbaijan with around 1% of the total amount of weapons sold worldwide. Such large imports of weapons and ammunition are really an impressive indicator for a small country like Azerbaijan.
Moreover, given that Armenia has purchased 20 times less weapons than Azerbaijan and even if we suppose that all Armenia’s weapons are imported from Russia (which is not true), Armenia’s share in exports of Russian weapons and ammunition will make up 0.2%, which is simply a negligible number compared to the 4% share of Azerbaijan.
“Strategic Allies”
The report published by Stockholm International Peace Research Institute delivers yet another blow to the myth of Armenian-Russian “strategic partnership”. It is noteworthy that on the day of the publication of the aforementioned report (February 20), “Ria Novosti” agency published a detailed interview with Armenian Foreign Minister Eduard Nalbandian dedicated to the 25th anniversary of Armenian-Russian diplomatic relations.
In the interview, Eduard Nalbandyan had said, “Of course, we cannot approve of the fact that Azerbaijan is purchasing weapons from our ally who puts much effort (both in cooperation with Armenia and as a Co-Chair of Minsk Group) in maintaining peace and stability in the region”.
However, Armenia rarely makes such statements… even after the 2016 April War.
Moreover, immediately after the aforementioned statement, the RA Foreign Minister starts to praise Russia’s efforts in maintaining peace in the region.
Thus, a rightful question arises… Do these efforts anyhow neutralize the damage from the sale of Russian weapons to Azerbaijan?