Բաքուն շարունակում է սպառազինվել, իսկ Երևանը՝ լռել
Փետրվարի 20-ին Ստոկհոլմի խաղաղության ուսումնասիրության միջազգային ինստիտուտը (SIPRI) հրապարակել է զենքի վաճառքի միջազգային միտումների վերաբերյալ իր զեկույցը: Ի թիվս այլ հարցերի՝ զեկույցն անդրադառնում է նաև սպառազինությունների առևտրի հարցում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև անհամաչափությանը, ինչպես նաև Մոսկվայի կողմից Բաքվին վաճառված զենք ու զինամթերքի ծավալներին:
Հայաստան և Ադրբեջան. համեմատություն
Ըստ զեկույցի՝ 2007-2011 թթ. համեմատ 2012-2016 թթ. ընթացքում Ադրբեջանը ներմուծել է 75% ավելի շատ զենք ու զինամթերք: Ընդ որում՝ Հայաստանի համեմատ Ադրբեջանը ներմուծել է 20 անգամ ավելի շատ սպառազինություն: Հայաստանի դեպքում ամենաշատն աչքի ընկած զենքի գնումը փոքրաթիվ 280 կմ հեռահարություն ունեցող Իսկանդերների ձեռքբերումն էր: Այս հրթիռները կարող են հարվածել Ադրբեջանի տարածքում գտնվող համարյա ցանկացած կետի: Այնուհետև զեկույցը նշում է, որ Ադրբեջանը ներկրել է զենքերի ավելի լայն շարք, այդ թվում՝ տանկեր, զրահամեքենաներ, հակաբալիստիկ հրթիռային համակարգեր և մարտական ավիացիա: Զեկույցում Ռուսաստանը նշվում է որպես զենքի կարևոր մատակարար երկու կողմերի համար էլ:
Ռուսաստան և Ադրբեջան
Ըստ Ստոկհոլմի խաղաղության ուսումնասիրության միջազգային ինստիտուտի՝ 2012-16 թթ. ընթացքում Ռուսաստանը զենք է վաճառել 50 երկրների և Ուկրաինայի ապստամբ ուժերին: Ռուսաստանին է բաժին ընկնում համաշխարհային զենքի արտահանման 23 տոկոսը: Ընդ որում խոշոր գնորդների ցանկը հետևյալն է՝
Այլ կերպ ասած, Ստոկհոլմի խաղաղության ուսումնասիրության միջազգային ինստիտուտի տվյալների վրա հիմնվելով՝ կարելի է եզրակացնել, որ եթե Մոսկվան 2011-2016 թթ. ընթացքում համաշարհային զենքի արտահանման 23% է մատակարարել, իսկ  Բաքվի մասնաբաժինը 4% է եղել, ապա ՌԴ-ն կոպիտ հաշվարկով նշված ժամանակահատվածում Ադրբեջանին մատակարարել է ողջ աշխարհում վաճառված սպառազինության մոտ մեկ տոկոսը: Զենք ու զինամթերքի նմանօրինակ խոշոր ներմուծումները Ադրբեջանի պես փոքր երկրի դեպքում իսկապես բարձր ցուցանիշ են:
Ավելին, եթե Հայաստանը գնել է ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանից 20 անգամ ավելի պակաս զենք, ու եթե անգամ ենթադրենք, որ ՀՀ գնած ողջ զենքը Ռուսաստանից է ներմուծվում (ինչն իհարկե իրականությանը չի համապատասխանում), ապա կստացվի, որ Հայաստանի մասնաբաժինը ռուսական զենք ու զինամթերքի արտահանումների մեջ կազմում է 0,2 տոկոսը, ինչը Ադրբեջանի 4 տոկոսի համեմատ պարզապես չնչին թիվ է:
«Ստրատեգիական դաշակիցներ»
Ստոկհոլմի խաղաղության ուսումնասիրության միջազգային ինստիտուտի հրապարակած զեկույցը հերթական հարվածն է հասցնում հայ-ռուսական «ստրատեգիական դաշնակցության» առասպելին: Ուշագրավ է, որ վերոհիշյալ զեկույցի հրապարակման օրը՝ փետրվարի 20-ին ռուսական «Ռիա նովոստի» գործակալությունը հրապարակել էր հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակին նվիրված մանրամասն հարցազրույց ՀՀ արտգործնախարար ն.գ. Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
Հարցազրույցում Էդվարդ Նալբանդյանը ասել էր. «Իհարկե, մեզ չի կարող դուր գալ այն, որ Ադրբեջանը սպառազինություն է գնում մեր դաշնակցից, որը մեծ ջանքեր է գործադրում (այդ թվում և՛ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ, և՛ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ) տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն պահպանելու համար»: Սակայն, նմանօրինակ հայտարարություններ հայկական կողմը հազվադեպ է անում... Երևի թե կարելի է մի ձեռքի մատների վրա հաշվել, թե քանի անգամ են ՀՀ նախագահը կամ արտգործնախարարը նմանօրինակ հայտարարություններ կատարել, նույնիսկ 2016 թ. ապրիլյան պատերազմից հետո:
Ավելին, Էդվարդ Նալբանդյանի վերոհիշյալ պատասխանը կարծես հատուկ այնպես ձևակերպված լինի, որ նախադասության մեջ Ադրբեջանը լինի ենթական, այլ ոչ թե Ռուսաստանը: Այլ կերպ ասած, շեշտը դրվում է նրա վրա, որ Հայաստանին դուր չի գալիս այն, որ Ադրբեջանը սպառազինություն է գնում և ոչ թե այն, որ ՌԴ-ն է այն վաճառում: Այնուհետև իր խոսքում գրեթե անմիջապես ՀՀ արտգործնախարարը սկսում է գովել ՌԴ ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանելու ուղղությամբ:
Արդ, հերթական անգամ հարց է առաջանում․ արդյո՞ք այդ ջանքերը գոնե մի քանի տոկոսով չեզոքացնում են Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին վաճառված զենքի վնասը:

Стокгольмский международный институт исследований проблем мира (SIPRI) 20 февраля опубликовал свой доклад относительно международных тенденций продаж оружия. Помимо всего прочего, в докладе также рассматривается вопрос о дисбалансе между Арменией и Азербайджаном в вопросе торговли вооружением, а также вопрос объемов продаваемого оружия и боеприпасов Баку со стороны Москвы.
Армения и Азербайджан. Сравнение
Согласно докладу, в течение 2012-2016гг. Азербайджан, по сравнению с 2007-2011 гг., импортировал на 75% больше оружия и боеприпасов. При этом, Азербайджан импортировал в 20 раз больше вооружений, чем Армения. В случае Армении, самой большой, бросающейся в глаза покупкой было приобретение «Искандеров» с дальностью полета ракеты в 280 км. Эти ракеты могут поразить практически любую точку на территории Азербайджана. Далее в докладе отмечается, что Азербайджан импортировал более широкий спектр видов оружия, в том числе танки, бронетехнику, противобаллистические ракетные системы и военную авиацию. В докладе Россия отмечена как важный поставщик оружия для обеих сторон.
Россия и Азербайджан
По данным Стокгольмского международного института исследований проблем мира, Россия продала оружие 50 странам и повстанческим силам Украины. На долю России приходится 23% от глобального экспорта вооружений.
Иными словами, основываясь на данные SIPRI, можно заключить, что если Москва в течение 2011-2016 гг. поставила 23% от всемирного экспорта оружия, а доля Баку была 4%, то Россия, по грубым подсчетам, в указанный период поставила Азербайджану приблизительно 1% от всего проданного в мире вооружения. Подобные крупные импорты оружия и боеприпасов для такой маленькой страны как Азербайджан действительно высокий показатель.
Более того, если Армения купила, в общей сложности, в 20 раз меньше оружия, и даже если предположить, что все купленное Арменией оружие импортируется из России (что, конечно же, не соответствует действительности), то получится, что доля Армении в экспорте российского оружия составляет 0,2%, что по сравнению с 4% Азербайджана просто незначительное число.
«Стратегические союзники»
Опубликованный SIPRI доклад в очередной раз наносит удар по мифу об армяно-российском «стратегическом союзничестве». Примечательно, что в день публикации вышеупомянутого доклада, 20 февраля, российское агенство РИА Новости опубликовало подробное интервью министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна приуроченное к 25-летию установления армяно-российских дипломатических отношений.
В интервью Эдвард Налбандян сказал: «Конечно, нам не может нравиться то, что Азербайджан покупает вооружение у нашего союзника, который прилагает много усилий в том числе и во взаимодействии с Арменией в качестве сопредседателя Минской группы для сохранения мира и стабильности в нашем регионе». Однако армянская сторона редко когда делает подобные заявления... Возможно, можно на пальцах пересчитать сколько раз президент Армении или министр ИД выступали в подобными заявлениями, даже после апрельской войны 2016 года.
Более того, далее в своей речи, почти сразу же, глава МИД Армении начинает хвалить усилия России направленые на поддержание мира в регионе.
Однако, в очередной раз возникает вопрос – нейтрализуют ли эти усилия хотя бы на несколько процентов ущерб от оружия, проданного Россией Азербайджану?