ԵԱՏՄ-ում հստակ գործում են մտրակի և բլիթի ու ավելին պահանջելու սկզբունքները
Փետրվարի 27-ին և 28-ին տեղի ունեցավ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Միջին Ասիայի երեք երկրներ՝ Ղազախստան, Տաջիկստան և Ղրղզստան:
Ռուսաստանի առաջնորդի այցը տեղի ունեցավ եվրասիական ինտեգրացիոն ծրագրերում` ԵԱՏՄ-ում և ՀԱՊԿ-ում առկա խնդիրների սրացման ֆոնին: Այցի նպատակն էր մեղմել եվրասիական գոտում առկա լարվածությունները և ստանալ կայունության նոր երաշխիքներ:
Վերջին շրջանում ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև հարաբերությունները սրված են: Փետրվարի սկզբին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանդես եկավ աղմկոտ հայտարարություններով, որում հնչեցին Մոսկվայի հասցեին բազմաթիվ մեղադրանքներ և ոչ այնքան թաքնված սպառնալիքներ: Միևնույն ժամանակ, երկկողմանի տնտեսական հարաբերություններից հիացած չեն նաև Ղրղզստանն ու Ղազախստանը և այս համատեքստում ԵԱՏՄ-ն հայտնվել է լրջագույն մարտահրավերների և միասնականության ճգնաժամի առջև:
Միջին Ասիա
Միջինասիական շրջագայությունը Վլադիմիր Պուտինը սկսեց Ղազախստանից, որը Ռուսաստանի հետ միասին համարվում է եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի հիմնական նախաձեռնողը: Ալմա Աթայում Ղազախստանի առաջնորդ Նազարբաևի հետ հանդիպմանը, ինչպես հայտարարվեց, կողմերը հավաստիացրեցին, որ երկկողմանի հարաբերությունները օրինակելի մակարդակի վրա են և որ ամեն ինչ լավ է: Սրա հետ մեկտեղ, համաձայն պաշտոնական հաղորդագրության, կողմերը հատուկ կանգ են առել ԵԱՏՄ հիմնահարցի վրա, ինչը հուշում է, որ բանակցությունների ընթացքում շոշափվել են տնտեսական միությունում առկա կնճիռները և պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել դրանց հարթման համար:
Ղազախստանից հետո Պուտինը մեկնել է Տաջիկստան: Այստեղ բանակցություններն ընթացել են երկկողմանի հարաբերությունների մասին, ինչպես նաև Դուշանբեից տեղի է ունեցել Տաջիկստանի նախագահի և Պուտինի համատեղ հեռախոսազրույցը Թուրքմենստանի նախագահի հետ:
Հաջորդիվ, և որը ավելի կարևոր է, Պուտինի այցն էր Ղրղզստան: Այս երկիրը, ինչպես նշեցինք, իսկական տնտեսական առճակատման մեջ է «գործընկեր» Ղազախստանի հետ և ՌԴ նախագահի այցի լուսաբանումն ու Բիշքեկում հնչած հայտարարություններն ավելի բովանդակային ու բազմաշերտ էին:
Բիշքեկից Բելառուս
Ղրղզստանից, որը համարվում է Միջին Ասիայի հետխորհրդային երկրներից առավել ժողովրդավարը և որտեղ, սակայն, Պուտինի այցի նախօրեին ձերբակալել էին ընդդիմության առաջնորդներից մեկին, պարբերաբար հնչում են որոշակի մտահոգություններ՝ կապված և ԵԱՏՄ-ի, և այդ երկրում առկա ռուսական ռազմաբազայի հետ: Պուտինը Բիշքեկում ասաց «Եթե երբևէ Ղրղզստանն ասի, որ մենք այնքան ենք ամրացրել սեփական զինված ուժերը, որ այդիպիսի բազա այլևս պետք չէ, մենք հենց նույն օրն էլ կգնանք»։ Այդ կերպ, նա ըստ էության, փակեց թեման՝ միևնույն ժամանակ ակնարկելով, որ այդ օրը բնավ մոտ չէ:
Ըստ Կրեմլի մամուլի ծառայության, երկու պետությունների ղեկավարների ներկայությամբ ստորագրվել է Արձանագրություն, որով Ղրղզստանին ԵԱՏՄ-ին միանալու գործընթացի շրջանակներում տեխնիկական աջակցություն կցուցաբերվի: Այսպիսով, ստացվում է, որ Մոսկվան ղրղզական բանակցություններում փորձում է վերացնել դժգոհությունները և իր համար ձեռնտու լոյալություն ապահովել:
Առավել ուշագրավ են, սակայն, Պուտինի հայտարարությունները կապված ռուս-բելառուսական հարաբերությունների կարգավորման հետ: Բիշքեկում ՌԴ նախագահը հայտարարեց, որ վստահ է  Մոսկվայի և Մինսկի հարաբերությունների կարգավորման հարցում, ինչպես նաև իրավացի է համարում այն, որ Բելառուսը կարող է դժգոհել ինչ-ինչ պայմաններից: Միևնույն ժամանակ ՌԴ նախագահը հայտարարեց, որ Մոսկվան շարունակելու է տարատեսակ աջակցությունը Մինսկին, այդ թվում շարունակելու է առանց մաքսատուրքի նավթի մատակարարումը։ Հենց այս հարցի շուրջ վեճն էր հանդիսացել ռուս-բելառուսական հարաբերությունների ծայրաստիճան սրման պատճառ:
Փաստացի Պուտինն իր միջինասիական այցի ընթացքում նպատակ ուներ ստանալԵԱՏՄ գործընկերների լոյալությունը, հավաստիացնել, որ ամեն ինչ գտնվում է երվրասիական ինտեգրացիայի «շրջանակներում», ինչպես նաև, ունենալով լուրջ հենք ի դեմս Աստանայի և Բիշքեկի՝ հաշտության ձեռք մեկնել Մինսկին՝ չկորցնելով դեմքը: Մեծ հաշվով, Պուտինի միջինասիական այցի նպատակը Մինսկին ներելն էր և ընդհանուր թիմ կանչելը:
Նման զարգացումներն այս կառույցում մեկ անգամ ևս փաստում են, որ ԵԱՏՄ-ում հստակ գործում են մտրակի և բլիթի ու ավելին պահանջելու սկզբունքները: Ստեղծելով մեծ ցնցում կառույցի ներսում՝ ԵԱՏՄ անդամները կարողանում են ստանալ իրենց անհրաժեշտ արդյունքները և ներվում են: Այս ամենը պետք է օրինակ լինի նաև պաշտոնական Երևանի համար, որը դեռևս ոչ մի լուրջ մտահոգություն չի հայտնել ԵԱՏՄ կապակցությամբ, այնինչ հանդիսանում է ամենաշատը տուժած կողմերից մեկը:

Среднеазиатский визит Путина и послание Беларуси
27- 28 февраля состоялся визит президента России Владимира Путина в страны Средней Азии – Казахстан, Таджикистан, Кыргызстан.
Визит российского лидера прошел на фоне обострения проблем, присутствующих в евразийских интеграционных программах ЕАЭС и ОДКБ. Цель визита состояла в том, чтобы облегчить существующую напряженность в евразийской зоне и получить новые гарантии стабильности.
В последнее время отношения между странами-членами ЕАЭС являются напряженными. В начале февраля президент Беларуси Александр Лукашенко выступил с громкими заявлениями, в которых  прозвучали многочисленные обвинения в адрес Москвы и не совсем скрытые угрозы. В то же время, от двусторонних экономических отношений не в восторге и Киргизия с Казахстаном, и в этом контексте ЕАЭС оказался перед серьезными вызовами и кризисом единства.
Средняя Азия
Среднеазиатский визит Владимира Путина начался с Казахстана, который вместе с Россией считается главным инициатором евразийской экономической интеграции. На встрече с казахстанским лидером Назарбаевым в Алма-Ате, как было объявлено, стороны заверили, что двусторонние отношения находятся на образцовом уровне и что все хорошо. Наряду с этим, согласно официальному сообщению, стороны специально остановились на проблематике ЕАЭС, что подсказывает, что в ходе переговоров были затронуты существующие в экономическом союзе неровности и достигнуты договоренности по их выравниванию.
После Казахстана Путин отправился в Таджикистан. Здесь переговоры велись относительно двусторонних отношений, а также из Душанбе состоялся совместный телефонный разговор президента Таджикистана и Путина с президентом Туркменистана.
Далее, и что еще более важно, состоялся визит Путина в Кыргызстан. Эта страна, как мы уже отметили, находится в реальной экономической конфронтации со страной «партнером» Казахстаном, и освещение визита президента России, и прозвучавшие в Бишкеке заявления были более существенными и многогранными.
Из Бишкека в Беларусь
В Киргизии, которая считается более демократической страной среди бывших советских республик Средней Азии, и где, однако, накануне визита Путина был арестован один из лидеров оппозиции, регулярно выражается некоторая озабоченность, связанная с ЕАЭС и дислоцированной в этой стране военной базой. Путин в Бишкеке сказал: «Если когда-то Киргизия скажет, что они настолько укрепили свои вооруженные силы, что такая база им не нужна, мы в этот же день уйдем». Таким образом, по сути, он закрыл тему и в то же время намекнул, что этот день не близок.
Согласно пресс-службе Кремля, в присутствии глав двух государств был подписан Протокол, согласно которому в рамках  присоединения к ЕАЭС Кыргызстану будет оказано техническое содействие. Таким образом, получается, что Москва в кыргызских переговорах пытается устранить недовольства и обеспечить выгодную для себя лояльность.
Более примечательны, однако, заявления Путина, связанные с урегулированием российско-белорусских отношений. В Бишкеке президент России заявил, что он уверен в вопросе урегулирования отношений между Москвой и Минском, а также считает справедливым то, что Беларусь может быть недовольна какими-то условиями. В то же время президент России заявил, что Москва продолжит оказывать Минску разного рода содействие, в том числе продолжит беспошлинные поставки нефти. Именно ссора вокруг этого вопроса послужила поводом крайнего обострения российско-белорусских отношений.
Фактически, Путин в ходе своего среднеазиатского визита преследовал цель заполучить лояльность партнеров ЕАЭС, заверить, что все находится «в рамках» евразийской интеграции, а также, имея серьезную опору в лице Астаны и Бишкека, пойти на перемирие с Минском, не потеряв при этом своего лица. По большому счету, цель среднеазиатского визита Путина заключалась в том, чтобы  простить Минск и пригласить в общую команду.
Подобные развития в этой структуре в очередной раз аргументируют, что в ЕАЭС четко действуют принципы кнута и пряника и требования большего. Инициируя большое сотрясение внутри структуры, члены ЕАЭС получают необходимые им результаты и прощаются. Это также должно стать примером для официального Еревана, который до сих пор не выразил серьезную озабоченность в связи с ЕАЭС,  между тем как является одной из наиболее пострадавших сторон.