ԵԱՏՄ-ում հստակ գործում են մտրակի և բլիթի ու ավելին պահանջելու սկզբունքները
Փետրվարի 27-ին և 28-ին տեղի ունեցավ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Միջին Ասիայի երեք երկրներ՝ Ղազախստան, Տաջիկստան և Ղրղզստան:
Ռուսաստանի առաջնորդի այցը տեղի ունեցավ եվրասիական ինտեգրացիոն ծրագրերում` ԵԱՏՄ-ում և ՀԱՊԿ-ում առկա խնդիրների սրացման ֆոնին: Այցի նպատակն էր մեղմել եվրասիական գոտում առկա լարվածությունները և ստանալ կայունության նոր երաշխիքներ:
Վերջին շրջանում ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև հարաբերությունները սրված են: Փետրվարի սկզբին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանդես եկավ աղմկոտ հայտարարություններով, որում հնչեցին Մոսկվայի հասցեին բազմաթիվ մեղադրանքներ և ոչ այնքան թաքնված սպառնալիքներ: Միևնույն ժամանակ, երկկողմանի տնտեսական հարաբերություններից հիացած չեն նաև Ղրղզստանն ու Ղազախստանը և այս համատեքստում ԵԱՏՄ-ն հայտնվել է լրջագույն մարտահրավերների և միասնականության ճգնաժամի առջև:
Միջին Ասիա
Միջինասիական շրջագայությունը Վլադիմիր Պուտինը սկսեց Ղազախստանից, որը Ռուսաստանի հետ միասին համարվում է եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի հիմնական նախաձեռնողը: Ալմա Աթայում Ղազախստանի առաջնորդ Նազարբաևի հետ հանդիպմանը, ինչպես հայտարարվեց, կողմերը հավաստիացրեցին, որ երկկողմանի հարաբերությունները օրինակելի մակարդակի վրա են և որ ամեն ինչ լավ է: Սրա հետ մեկտեղ, համաձայն պաշտոնական հաղորդագրության, կողմերը հատուկ կանգ են առել ԵԱՏՄ հիմնահարցի վրա, ինչը հուշում է, որ բանակցությունների ընթացքում շոշափվել են տնտեսական միությունում առկա կնճիռները և պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել դրանց հարթման համար:
Ղազախստանից հետո Պուտինը մեկնել է Տաջիկստան: Այստեղ բանակցություններն ընթացել են երկկողմանի հարաբերությունների մասին, ինչպես նաև Դուշանբեից տեղի է ունեցել Տաջիկստանի նախագահի և Պուտինի համատեղ հեռախոսազրույցը Թուրքմենստանի նախագահի հետ:
Հաջորդիվ, և որը ավելի կարևոր է, Պուտինի այցն էր Ղրղզստան: Այս երկիրը, ինչպես նշեցինք, իսկական տնտեսական առճակատման մեջ է «գործընկեր» Ղազախստանի հետ և ՌԴ նախագահի այցի լուսաբանումն ու Բիշքեկում հնչած հայտարարություններն ավելի բովանդակային ու բազմաշերտ էին:
Բիշքեկից Բելառուս
Ղրղզստանից, որը համարվում է Միջին Ասիայի հետխորհրդային երկրներից առավել ժողովրդավարը և որտեղ, սակայն, Պուտինի այցի նախօրեին ձերբակալել էին ընդդիմության առաջնորդներից մեկին, պարբերաբար հնչում են որոշակի մտահոգություններ՝ կապված և ԵԱՏՄ-ի, և այդ երկրում առկա ռուսական ռազմաբազայի հետ: Պուտինը Բիշքեկում ասաց «Եթե երբևէ Ղրղզստանն ասի, որ մենք այնքան ենք ամրացրել սեփական զինված ուժերը, որ այդիպիսի բազա այլևս պետք չէ, մենք հենց նույն օրն էլ կգնանք»։ Այդ կերպ, նա ըստ էության, փակեց թեման՝ միևնույն ժամանակ ակնարկելով, որ այդ օրը բնավ մոտ չէ:
Ըստ Կրեմլի մամուլի ծառայության, երկու պետությունների ղեկավարների ներկայությամբ ստորագրվել է Արձանագրություն, որով Ղրղզստանին ԵԱՏՄ-ին միանալու գործընթացի շրջանակներում տեխնիկական աջակցություն կցուցաբերվի: Այսպիսով, ստացվում է, որ Մոսկվան ղրղզական բանակցություններում փորձում է վերացնել դժգոհությունները և իր համար ձեռնտու լոյալություն ապահովել:
Առավել ուշագրավ են, սակայն, Պուտինի հայտարարությունները կապված ռուս-բելառուսական հարաբերությունների կարգավորման հետ: Բիշքեկում ՌԴ նախագահը հայտարարեց, որ վստահ է  Մոսկվայի և Մինսկի հարաբերությունների կարգավորման հարցում, ինչպես նաև իրավացի է համարում այն, որ Բելառուսը կարող է դժգոհել ինչ-ինչ պայմաններից: Միևնույն ժամանակ ՌԴ նախագահը հայտարարեց, որ Մոսկվան շարունակելու է տարատեսակ աջակցությունը Մինսկին, այդ թվում շարունակելու է առանց մաքսատուրքի նավթի մատակարարումը։ Հենց այս հարցի շուրջ վեճն էր հանդիսացել ռուս-բելառուսական հարաբերությունների ծայրաստիճան սրման պատճառ:
Փաստացի Պուտինն իր միջինասիական այցի ընթացքում նպատակ ուներ ստանալԵԱՏՄ գործընկերների լոյալությունը, հավաստիացնել, որ ամեն ինչ գտնվում է երվրասիական ինտեգրացիայի «շրջանակներում», ինչպես նաև, ունենալով լուրջ հենք ի դեմս Աստանայի և Բիշքեկի՝ հաշտության ձեռք մեկնել Մինսկին՝ չկորցնելով դեմքը: Մեծ հաշվով, Պուտինի միջինասիական այցի նպատակը Մինսկին ներելն էր և ընդհանուր թիմ կանչելը:
Նման զարգացումներն այս կառույցում մեկ անգամ ևս փաստում են, որ ԵԱՏՄ-ում հստակ գործում են մտրակի և բլիթի ու ավելին պահանջելու սկզբունքները: Ստեղծելով մեծ ցնցում կառույցի ներսում՝ ԵԱՏՄ անդամները կարողանում են ստանալ իրենց անհրաժեշտ արդյունքները և ներվում են: Այս ամենը պետք է օրինակ լինի նաև պաշտոնական Երևանի համար, որը դեռևս ոչ մի լուրջ մտահոգություն չի հայտնել ԵԱՏՄ կապակցությամբ, այնինչ հանդիսանում է ամենաշատը տուժած կողմերից մեկը:

Putin’s Visit to Central Asia and the Message to Belarus
On February 27 to 28, President of Russia Vladimir Putin visited three countries of Central Asia, namely, Kazakhstan, Tajikistan and Kyrgyzstan.
The Russian leader’s visit was made against the background of escalation of problems in the EAEU and the CSTO, the two Eurasian integration programs. The aim of the visit was to mitigate the tensions in the Eurasian area and receive new guarantees of stability.
Recently, the relations between EAEU member countries have been quite strained. At the beginning of February, President of Belarus Alexander Lukashenko made scandalous statements, making a number of accusations and quite open threats against Moscow. At the same time, neither are Kyrgyzstan and Kazakhstan delighted with the bilateral economic relations. And in this context, the Eurasian Economic Union faces serious challenges and unity crisis.
Central Asia
Vladimir Putin started his tour of Central Asia from Kazakhstan, which together with Russia is considered the main initiator of the Eurasian economic integration. During the meeting with the leader of Kazakhstan Nazarbayev in Almaty, the parties assured that the bilateral relations are on an exemplary level and that everything is fine. Along with this, according to the official press release, the parties have specially addressed the EAEU issue. This implies that the “wrinkles” present in the economic union have been discussed during the talks and agreements have been reached on their settlement.
After Kazakhstan, Putin travelled to Tajikistan. Here talks were held on bilateral relations, as well as joint telephone conversation was held between Russian and Tajik presidents and the President of Turkmenistan.
Next, and most importantly, Putin visited Kyrgyzstan. As we have mentioned, this country is in real economic confrontation with its “partner” Kazakhstan. Thus, the coverage of Russian president’s visit and the statements made in Bishkek were more substantial and multilayered.
From Bishkek to Belarus
There are regular concerns expressed by Kyrgyzstan related to the EAEU and the Russian military base in the country. Note that Kyrgyzstan is considered the most democratic one among the post-Soviet countries of Central Asia in spite of the fact that one of the opposition leaders was arrested there on the eve of Putin’s visit.  Putin made the following statement in Bishkek, “If one day Kyrgyzstan says that they have strengthened their own Armed Forces to a degree when they will not need such a base anymore, we will leave immediately”. In that way, he actually closed the topic, hinting that the aforementioned day is not close to arriving.
According to Kremlin’s press service, a Protocol was signed in the presence of leaders of the two countries according to which Kyrgyzstan will be provided technical assistance within the framework of the process of joining the EAEU. Thus, it turns out that in its talks with Kyrgyzstan, Moscow is trying to eliminate the discontent and ensure loyalty that is in its interests.
Even more noteworthy are Putin’s statements regarding the normalization of relations between Russia and Belarus. Russian president announced in Bishkek that he is sure that relations between Moscow and Minsk will be normalized and that he considers it fair that Belarus may be dissatisfied with some conditions. At the same time, Putin announced that Moscow will continue its support to Minsk, including supply of oil without customs duties. It was this dispute that had caused the extreme escalation in the relations between Russia and Belarus.
In fact, with his Central Asian visits, Putin aimed to receive the loyalty of his EAEU partners and assure that everything is within the “framework” of EAEU integration, and, having major support on behalf of Astana and Bishkek, extend a hand of reconciliation to Minsk without losing face. In the end, the aim of Putin’s visit to the Central Asia was forgiving Minsk and calling it back to the team.
Such developments in this structure once again show that EAEU is clearly guided by the carrot and stick approach, and the approach of demanding more. Creating a great shock inside the structure, the EAEU members are able to get the results they want and be forgiven. This should be an example for official Yerevan too, which has not expressed any serious concerns related to the EAEU though it is one of the sides that have suffered most from EAEU integration.