Արտգործնախարարությունում շարունակվել են դեսպանահավաքի աշխատանքները(տեսանյութ)
Մարտի 3-ին Երևանում շարունակվեցին Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար կազմի, արտերկրում Հայաստանի դեսպանների, միջազգային կազմակերպություններում մշտական ներկայացուցիչների և գլխավոր հյուպատոսների հավաքի աշխատանքները:
Դեսպանահավաքի մասնակիցների առջև ելույթ ունեցավ Հայաստանի ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ով ներկայացրեց միջխորհրդարանական փոխգործակցության զարգացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը: Դիվանագետի օրվա առթիվ՝ միջխորհրդարանական կառույցներում խորհրդարանական պատվիրակությունների հետ սերտ համագործակցության, համատեղ նախաձեռնությունների և ցուցաբերած դիվանագիտական աջակցության համար Ազգային ժողովի նախագահը ԱԺ պարգևներ հանձնեց ԱԳՆ մի շարք աշխատակիցների։
Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանն իր ելույթում ներկայացրեց կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումները և ներդրումների խրախուսմանն ուղղված քայլերը՝ այդ գործում կարևորելով արտաքին գործերի նախարարության համակարգի դերակատարությունը: Վարչապետի ելույթից հետո հանգամանալից մտքերի փոխանակում ծավալվեց՝ արտաքին քաղաքական օրակարգի տնտեսական բաղադրիչի ընդլայնման շուրջ:
Դեսպանահավաքին ելույթ ունեցավ նաև պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը։ Նախարարը ներկայացրեց պաշտպանական ոլորտում բարեփոխումները, բանակաշինության բնագավառում նոր նախաձեռնությունները, Հայաստանի անվտանգության ապահովման մակարդակի բարձրացման, ռազմական կրթության բարելավման, այլ երկրների հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը, պատասխանեց բազմաթիվ հարցերի:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը դեսպանահավաքի մասնակիցներին ներկայացրեց սփյուռքի հետ հարաբերությունների ամրապնդման հարցում ձեռնարկվող քայլերը, Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված հայերին աջակցության ապահովման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները, սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությունները:
Դեսպանահավաքի մասնակիցներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ և հարգանքի տուրք մատուցեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։

В министерстве иностранных дел продолжилась встреча глав дипломатических миссий Армении за рубежом
3-го марта в Ереване была продолжена встреча руководящего состава МИД, послов Армении в зарубежных странах, постоянных представителей в международных организациях, генеральных консулов.
Перед участниками встречи выступил спикер Национального собрания Армении Галуст Саакян, представивший шаги по развитию межпарламентского взаимодействия. В честь Дня дипломата, за тесное сотрудничество с депутатскими делегациями в межпарламентских структурах, за совместные инициативы и проявленное дипломатическое содействие председатель парламента Армении вручил награды Национального собрания ряду сотрудников МИД Армении.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в своем выступлении представил инициированные правительством реформы и шаги по привлечению инвестиций, отметив в этом деле роль министерства иностранных дел. После выступления премьера состоялся обстоятельный обмен мнениями вокруг расширения экономической составляющей внешнеполитической повестки.
На встрече послов выступил также министр обороны Армении Виген Саргсян. Министр представил реформы в оборонной области, новые инициативы в сфере строительства армии, а также шаги, предпринимаемые в направлении повышения уровня безопасности Армении, улучшения качества военного образования, развития военно-технического сотрудничества с другими странами, а также ответил на многочисленные вопросы.
Министр диаспоры Грануш Акопян представила присутствующим шаги по укреплению сотрудничества с диаспорой, проводимые работы по оказанию содействия перебравшимся в Армению из Сирии армян, инициативы министерства диаспоры.
Участники посольской встречи посетили Цицернакаберд и отдали дань уважения памяти жертв Геноцида армян.