Ղարաբաղը ռուս-թուրքական օրակարգի մի փոքր մասն է. Փորձագետներ
Թուրք նախագահ Էրդողանը փորձում էր համաձայնության գալ Վլադիմիր Պուտինի հետ թուրք շինարարների աշխատանքային արգելքի չեղարկման մասին և միաժամանակ առաջարկել էր ստեղծել եռյակ միություն՝ Թուրքիա-Ռուսաստան-Ադրբեջան։ Մինչդեռ, Ռուսաստանը, ինչպես երևում է այդպես էլ ոչինչ չխոստացավ Թուրքիային, ամեն դեպքում հրապարակայնորեն։ Հնարավոր է՝ դա կապված է այն բանի հետ, որ Ռուսաստանը զգաց, թե ինչքան կարևոր է նա հիմա Թուրքիայի համար։
Ընդ որում համաշխարհային մամուլում և միջազգային կազմակերպություններում սկսվել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի հասցեին բացասական գնահատականների իսկական պոռթկում։ Մասնակիորեն ՄԱԿ-ը հաշվետություն է հրապարակել Թուրքիայում քրդերի դրության վերաբերյալ՝ փաստացիորեն մեղադրելով Անկարային հազարավոր քրդերի սպանության և նրանց վրա անպատիժ հետապնդումների մեջ։ Նույն օրը ևեթ Սիրիան դիմել է ՄԱԿ-ին «Սիրիայի դեմ Թուրքիայի շարունակվող ագրեսիան» դադարեցնելու կոչով։
Մի քանի եվրոպական երկրների (Գերմանիա, Շվեյցարիա, Նիդեռլանդներ) քաղաքներ ցուցադրաբար արգելել են թուրք նախարարների մուտքը և Թուրքիայում ապրիլին տեղի ունենալիք սահմանադրական ռեֆերենդումի նախաշեմին թուրք քաղաքացիների առջև քարոզարշավը։
ԱՄն-ում միաժամանակ տեղեկություն է տարածվել այն մասին, որ «Ռուսաստանի հետ կապերի» պատճառով աշխատանքից հեռացված ազգային անվտանգության հարցերով Թրամպի խորհրդատուն՝ Մայքլ Ֆլիննը, իրականում եղել է թուրքական շահերի պաշտոնական լոբբիստը։ ԱՄՆ-ի առաջատար վերլուծական ԶԼՄ-ներում մեկը մյուսի ետևից նյութեր են թողարկում Էրդողանի սուլթանական միտումների մասին։
Միաժամանակ սկսվել է Ադրբեջանի իշխանությունների վրա իսկական գրոհ։ Առաջին տիկնոջ՝ Ադրբեջանի փոխնախագահի պաշտոնին նշանակումը արևմտյան մամուլում գնահատվում է մենատիրական իշխանություն կառուցելու փորձ Ալիևի կողմից։ Ընդ որում ավելի հաճախ է խոսվում այն մասին, որ Ադրբեջանի հանդեպ հնարավոր է կիրառվեն միջազգային սանկցիաներ։
Հատկանշական է, որ հենց այս օրերին Ադրբեջանին բացառել են «Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնություն» միջազգային ազդեցիկ կազամակերպությունից, ինչը փորձագետների կարծիքով կբարդացնի Ադրբեջանի՝ միջազգային ֆինանսական շուկայում վարկեր գտնելու փորձերը Եվրոպայում նոր խողովակների միջադիրներ փոխադրելու համար։ Բացի այդ դա կազդի Ադրբեջանի հեղինակության վրա՝ որպես գազի և նավթի հուսալի մատակարար։
Հատկանշական է նաև այն, որ հենց նույն օրը Ստոկհոլմում ձերբակալվել է Ռուսաստանի քաղաքացի Պավլովը, շվեդական «Բոմբարդիեր» գործակալության ռուսական մասնաճյուղի աշխատակիցը, որին մեղադրել են Ադրբեջանական երկաթուղիներին կաշառք տալու մեջ։ Ի դեպ երկաթուղիները ղեկավարում է Ադրբեջանի՝ վերջերս աշխատանքից հեռացված Տրանսպորտի նախարար Զիա Մամեդովը։
Ցանկը կարելի է շարունակել հավերժ, և այս ֆոնի վրա Ռուաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի եռյակ միություն կազմելու Էրդողանի առաջարկը Մոսկվայում փրկություն գտնելու փորձ է դիտարկվում։ Ադրբեջանը ևս փորձում է աջակցություն գտնել Մոսկվայում, մասնակիորեն Ղարաբաղի թեմայի հարցով։ Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը արդեն մեկ անգամ չէ, որ կոչ է արել վերադառնալ բանակցությունների եռակողմ՝ Հայաստան-Ադրբեջան-Ռուսաստան ձևաչափին։ Մինչդեռ, Մոսկվան դեռևս հրաժարվում է՝ հենվելով Մինսկյան խմբի համանախագահության վրա։
Փորձագետները հաստատում են, որ Ղարաբաղն ընդամենը ռուս-թուրքական օրակարգի մի փոքր մասն է կազմում, կան ավելի կարևոր հարցեր։ Մասնակիորեն խոսքը վերաբերում է մոտակա ժամանակներս Մերձավոր Արևելքի սահմաների վերանայմանը, և Թուրքիան կցանկանար ապահովված լինել Ռուսաստանի աջակցությամբ այն դեպքում, եթե այդ վերանայումը Թուրքիային ևս վերաբերի։ Մասնակիորեն, որոշ փորձագետներ ասում են, որ Թուրքիան կարող էր համաձայնել «տալ» Ղարաբաղը, միայն թե պահպաներ Կարսը։ Իսկ Կարսը պատկանում է Թուրքիային, ինչպես հայտնի է, 1921թ․ռուս-թուրքական պայմանագրի համաձայն։

Регион в ожидании взрыва
Турецкий президент Эрдоган пытался договориться с Владимиром Путиным о снятии запрета на работу турецких строителей, а заодно предложил создать тройственный союз Турция-Россия-Азербайджан. Однако, Россия, видимо, так ничего и не обещала Турции, по крайней мере, публично. Возможно, это связано с тем, что Россия ощутила, насколько она сейчас важна для Турции.
Между тем в мировой прессе и международных организациях начался настоящий шквал негативных оценок в адрес Турции и Азербайджана. В частности, ООН опубликовала доклад о положении курдов в Турции, фактически, обвинив Анкару в убийстве тысяч курдов и безнаказанных гонениях на курдов. В тот же день Сирия обратилась в ООН с призывом прекратить «продолжающуюся агрессию Турции против Сирии».
Города нескольких европейских стран (Германия, Швейцария, Нидерланды) демонстративно запретили въезд турецким министрам и агитацию среди граждан Турции в преддверии предстоящего в апреле конституционного референдума в Турции. Отношения между Германией и Турцией крайне обострились.
В США одновременно появилась информация о том, что уволенный «в связи с Россией» советник Трампа по национальной безопасности -Майкл Флинн, на самом деле был официальным лоббистом Турции. В ведущих аналитических СМИ США одна за другой выходят материалы о султанских замашках Эрдогана.
Одновременно началась настоящая атака на власти Азербайджана. Назначение первой леди вице-президентом Азербайджана было расценено в западной прессе как попытки Алиева построить монархическую власть. При этом все чаще говорят о том, что против Азербайджана могут быть применены международные санкции.
Примечательно, что именно в эти дни Азербайджан исключили из влиятельной международной организации «Инициатива прозрачности добывающей промышленности» (EITI), что, по мнению экспертов, усложнит попытки Азербайджана найти на международном финансовом рынке ссуды для прокладки новых труб в Европу. Кроме того, это скажется на авторитете Азербайджана как надежном поставщике нефти и газа.
Примечательно также и то, что буквально в тот же день в Стокгольме был задержан гражданин России Павлов, сотрудник российского филиала шведской фирмы «Бомбардиер», которого обвинили в даче взяток Азербайджанским железным дорогам. Кстати, владеет железными дорогами недавно уволенный министр транспорта Азербайджана Зия Мамедов.
Список можно продолжить, и на этом фоне предложения Эрдогана создать тройственный союз России, Турции и Азербайджана выглядят как попытка найти спасение в Москве. Азербайджан тоже пытается найти в Москве поддержку, в частности, по карабахской теме. Азербайджанский министр иностранных дел Эльмар Мамедьяров уже не раз призывал вернуться к трехстороннему формату переговоров Армения-Азербайджан-Россия. Однако, Москва пока отказывается, ссылаясь на сопредседательство Минской группы.
Эксперты утверждают, что Карабах -это только малая часть российско-турецкой повестки дня, есть вопросы поважнее. В частности, речь идет о вероятности скорого пересмотра границ на Ближнем Востоке, и Турция хотела бы заручиться поддержкой России на случай, если этот пересмотр коснется и Турции. В частности, некоторые эксперты говорят, что Турция могла бы согласиться «отдать» Карабах, лишь бы сохранить Карс. А Карс принадлежит Турции, как известно, в соответствии с русско-турецкими договорами 1921 года.