Ամուր տանիք՝ ևս հինգ ընտանիքի համար
Բնակարանային խնդիրն ուղղակիորեն անդրադառնում է հասարակության կենսամակարդակի և բարեկեցության վրա: Տարիներ շարունակ, սոցիալական ներդրումներ կատարելով և կառավարման պատասխանատու մոդելի կիրառմամբ՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը փորձել է նպաստել երկրի կայուն զարգացմանը, աղքատության ցուցանիշի կրճատմանը և ընտանիքների՝ արժանապատիվ պայմաններում ապրելու ձգտմանը: Գործընկեր կառույցների հետ տարբեր ծրագրերի իրականացումն այդ ռազմավարության մի մասն է կազմում:
Հինգ տարվա ընթացքում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» կողմից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շնորհիվ, Հայաստանում լուծվել է 135 ընտանիքի բնակարանային խնդիր: Այդ նպատակով ներդրվել է ավելի քան 333 մլն դրամ:
Համագործակցության արդյունքում, Հայաստանի տասը մարզում, միայն  2016 թվականին բնակարանի խնդիր է հաղթահարել 42 ընտանիք:
Համագործակցող կողմերի ղեկավարները հերթական շրջայցով հանդիպել են Արագածոտնի մարզի Զարինջա, Կաքավաձոր և Ավան համայնքների շահառու ընտանիքներին: Այս մարզում ծրագրից օգտվել է հինգ ընտանիք: Կողմերի աջակցության արդյունքում՝ ավարտվել է 4 կիսակառույցի շինարարություն: Հիմնովին փոխվել են ևս մեկ տան տանիքն ու պատուհանները: Զարինջա գյուղում բնակվող Ավետիսյանների հինգ հոգուց բաղկացած ընտանիքը երկրաշարժից հետո ապրել է վագոն-տնակում. այստեղ են ծնվել ու հասակ առել Ավետիսյանների երեք որդիները:
«Վագոն-տնակը դարձել էր տան մասին մեր պատկերացումների սահմանը: Հույսը, որ երբևէ այս կիսակառույցի շինարարությունը կավարտվի, և մենք էլ քարե կացարան կունենանք, կարծես, մարում էր: Այժմ նոր ենք սովորում ապրել. նախկինում միայն գոյության կռիվ էր: Հիմա հնարավոր է թվում անգամ անհնարինը: Թող յուրաքանչյուր ընտանիք զգա տուն ունենալու բերկրանքը: Խոսքեր չեմ գտնում երախտագիտությունս արտահայտելու համար: Աստված օրհնի ձեզ»,- ասել է ընտանիքի հայրը՝ Գարեգինը:
«Ամեն ինչ ունի իր ռեզոնանսը. դրական հույզերը լավատեսություն են ծնում, բացասականները՝ հիասթափություն: Այս համատեղ ծրագրի նպատակը վաղվա օրվա նկատմամբ հավատ արթնանցելն է, միաժամանակ՝ պատասխանատու արժեհամակարգ փոխանցելը: Անչափ կարևոր է, որ մեր հայրենակիցներն զգան, որ  մենակ չեն իրենց հոգսերի մեջ: Այդ հավատն անհրաժեշտ է կայացած երկիր ունենալու համար: Հոգսերի մեջ մեկուսանալու փոխարեն, մարդը սկսում է հավատալ իր ուժերին, ձևավորում բարձր ինքնագնահատական և դառնում է առավել պատասխանատու՝ երկրին օգտակար լինելու հարցում»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կաքավաձոր համայնքում բնակվող Խաչատրյանները ևս տարիներ շարունակ ապրել են վագոն- տնակում: Այստեղ նույնպես պատմությունն առանձնապես չի տարբերվում: Ձմռանը՝ սաստիկ ցուրտ, ամռանը՝ շոգ վագոն-տնակը, ցավոք, երկու որդիների համար տարիներ շարունակ տան միակ նախատիպն է եղել:
«Մեծ որդիս անցած տարի վերադարձավ զինվորական ծառայությունից, մյուսը հիմա սահմանն է պաշտպանում և դեռ չի տեսել մեր նոր տունը: Տարիներ շարունակ փորձել ենք քարը քարին դնել, սակայն այդպես էլ հաջողության չենք հասել ու, հավանաբար, չէինք էլ հասնի, եթե չլիներ այս ծրագիրը: Հրաշք էր, որ կատարվեց մեզ հետ. անհնարինը դարձավ հնարավոր: Շնորհակալ եմ»,- ասել է ընտանիքի հայրը՝ Մելքոնը:
«Մարդկային էության ամենակարևոր առանձնահատկությունը կարեկցելու, օգնության ձեռք մեկնելու կարողությունն է: Ընդ որում՝ ոչ թե այն ժամանակ, երբ հարմար է, այլ՝ երբ անհրաժեշտ է: Հինգ տարվա  ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցել է 135 ընտանիքի՝ երջանկության ու ապագայի հանդեպ լավատեսության զգացում փոխանցելով 677 մարդու: Հպարտ ենք մեր գործընկերության համար»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Գործընկեր կառույցների ղեկավարներն այցելել են նաև Ավան համայնք, որտեղ անցած գարնանը համատեղ շինարարական աշխատանքներ էին իրականացնում: Այս համայնքում ավարտվել է երկու կիսակառույցի շինարարություն:

Safe Roof for Another 5 Families
The housing problem directly affects public living standards and well-being. For years, VivaCell-MTS has tried to contribute to sustainable community development, poverty reduction and to families' aspiration for a decent life in their Homeland. The implementation of various  programs with partners is a part of this strategy.
In 5 years, through the housing project financed by VivaCell-MTS and implemented by “Fuller Center for Housing” Armenia, the housing problem of 135 families has been solved. Over AMD 333 mln. has been invested to that end.
As a result of the partnership, only in 2016, 42 families from 10 regions of Armenia have overcome the problem of substandard housing.
The heads of partnering organizations paid a regular visit to the beneficiary families of Zarinja, Kakavadzor and Avan villages of Aragatsotn region. In this region, five families benefited from the project. Owing to the support of partnering organizations, four families have completed the construction of their half-built houses. For another family, the roof and windows of the house have been replaced. The Avetisyan family of five from Zarinja village had lived in a metal container after the earthquake; their three sons were born and raised there.
''The metal container had become the limit of our imagination on what a house is. The hope that the construction of this half-built house would ever be completed, and we would have a stone house had started to fade. It is now that we learn to live: previously it was just a fight for existence. Now everything seems possible. May all families feel how pleasant it is to have a home. I can't find words to express my gratitude. God bless you,'' said Garegin, the family father.
“Everything resonates: good emotions create positive charges, negative ones bring disappointments. The purpose of this joint project is to inspire faith in tomorrow and to pass on a system of values based on responsibility at the same time. It is crucially important to make our compatriots feel that they are not alone in facing hardships. That faith is necessary to have a successful country. Instead of plunging into own problems, one begins to believe in own force, shapes high self-esteem and becomes more responsible in being useful to the country,” says VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The Khachatryans from Kakavadzor village have also lived in a metal container for many years. Here the story is almost the same. The metal container, which was extremely hot in summer and cold in winter, had become the only model of a house for two brothers.
''My elder son returned from the army last year, the other one is now protecting the border and has not seen our new house yet. For many years we have tried to put the stone on the stone to build our house, but could not and probably would have never completed the construction if not for this project. This is a miracle: the impossible became possible for us. Thank you!'' said Melkon, the father of the family.
''The most important human quality is the compassion, the ability to lend a helping hand to someone else, not when it is convenient, but when necessary. In five years, VivaCell-MTS has assisted 135 families giving a feeling of happiness and optimism for future to 677 people. We are proud for this partnership,'' said “Fuller Center for Housing” Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
The heads of the partnering organizations also visited Avan community, where they were doing construction works last spring. In this community, construction of 2 half-built houses has been completed.