Թուրքական իշխանությունները Հրանտ Դինքի սպանությունը բարդում են Ֆեթուլլահ Գյուլենի վրա
Ֆեթուլլահ Գյուլենը և ևս հինգ մարդ հայտնվել են Թուրքիայում հրատարակվող «Ակոս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով կալանավորելու և ձերբակալելու անձանց ցուցակում: TASS-ի փոխանցմամբ` Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունն ավելի վաղ հանձնարարել էր ձերբակալել Գյուլենին, նրա երկու փաստաբաններին, լրագրող Ադեմ Յավուզին, փախսուստի մեջ գտնվող դատախազ Հակեր Օզային և «Զաման» թերթի նախկին գլխավոր խմբագիր Էքրեմ Դումանլիին: Վերջիններս մեղադրվում են Դինքի սպանության մեջ:
Նշվում է, որ ոստիկանությունը չի կարողացել կասկածյալներին հայտնաբերել նրանց ենթադրյալ ներկայության հասցեներում, ինչի կապակցությամբ դատախազությունը դիմել է դատարան այդ անձանց ձերբակալության լիազորագրեր ստանալու համար:
Հիշեցնենք, որ Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին Ստամբուլում 17-ամյա ազգայնական Օգյուն Սամասթի կողմից, ով 2011 թվականին դատապարտվել էր 22 տարի ազատազրկման:
Սակայն, ավելի ուշ, դատախազությունը Դինքի գործը կապել է «Էրգենիկոն» ծայրահեղ աջ կազմակերպության գործունեության հետ:

CNN: турецкий суд постановил арестовать Фетхуллаха Гюлена по делу об убийстве Гранта Динка
Фетхуллах Гюлен и еще пять человек попали в список на задержание и арест по делу об убийстве главного редактора армяно-турецкого журнала "Агос" Гранта Динка. Об этом сообщает телеканал CNN Türk.
Генпрокуратура Стамбула ранее предписала задержать Гюлена, двух его адвокатов - Фарука Мерджана и Ибрагима Коджу, - журналиста Адема Явуза, прокурора в бегах Хекерию Оза и бывшего главреда газеты "Заман" Экрема Думанлы. Всех их подозревают в причастности к убийству Динка.
Полиция не смогла обнаружить подозреваемых по адресам предположительного их присутствия, в связи с чем прокуратура обратилась в суд для получения ордера на арест этих лиц. Суд постановил разыскать этих людей с целью последующего ареста.
Динк был застрелен в Стамбуле 19 января 2007 года 17-летним ультранационалистом Огюном Самастом, который в 2011 году был приговорен к 22 годам тюрьмы за это преступление. Однако позже прокуратура связала дело Динка с расследованием деятельности ультраправой организации "Эргенекон" и в целом с заговорщиками против действующих властей Турции.