Շիրակ օդանավակայանը նորովի կդիմավորի իր այցելուներին
Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն և Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել, որը նախատեսում է Գյումրու զարգացման հիմնախնդիրների վերաբերյալ համատեղ ծրագրերի իրականացում:
Կողմերը մտադիր են աջակցել մարզի և Գյումրի քաղաքի զբոսաշրջության ոլորտի խթանմանն ուղղված տարաբնույթ միջոցառումների և ֆլեշմոբերի կազմակերպմանը, Գյումրիի զբոսաշրջության զարգացման համար թիրախային փողոցների, թաղամասերի և այլ վայրերի վերափոխման, ձևավորման գաղափարների մշակմանը:
Մեկնարկն արդեն տրված է: Գյումրիում առաջին վայրը, որը վերափոխվեց համագործակցության արդյունքում, Շիրակի օդանավակայանն է:
Ինչպես նշում է Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում (ԳՏԿ) բիզնես մենեջեր Ամալյա Եղոյանը, բոլոր գյումրեցիների պարտականությունն է մտածել քաղաքը վեևափոխելու ուղղությամբ. ‹‹Մենք որոշեցինք սկսել հենց օդանավակայանից, քանի որ Գյումրի ժամանող հյուրն առաջին տպավորությունը քաղաքի մասին ստանում է հենց օդանավակայանից։ Ցանկացած այցելու պոտենցիալ պատվիրատու է ու գործընկեր, հետևաբար պետք է բոլոր ջանքերն օգտագործենք նրանց քաղաքում երկար պահելու և մեր պոտենցիալը երկայացնելու համար››:
Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում գործող Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ ընկերությունն առաջարկել և իրականացրել է դիզայներական լուծումներ օդանավակայանի համար՝ Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի և Գյումրու քաղաքապետի աջակցությամբ:
Գյումրիի պատմամշակութային արժեք ներկայացնող շենքերի և փողոցների նկարներ, գյումրեցի հանճարների՝ Մհեր Մկրտչյանի, Ավետիք Իսահակյան և այլոց դիմանկարներ: Եվ այս նկարներն ու դիմանկարներները կլինեն #AR/ #VR տեխնոլոգիաների կիրառմամբ՝ ARLOOPA-ի նախաձեռնությամբ:

• 30-03-2017 14:48:05   |   |  Press release
State Tourism Committee of Armenia and Enterprise Incubator Foundation signed a memorandum of cooperation which implies implementation of joint projects on issues related to the development of Gyumri.
Both sides intend to support various events and flesh mobs directed to the development of tourism industry in the region and Gyumri, elaboration of ideas, transformation, formation of target streets, neighborhoods and other places for tourism development in Gyumri.
The start has been launched. The 1st place changed as a result of cooperation in Gyumri is Shirak airport.
According to Amalya Yeghoyan, Gyumri Technology Center (GTC) business manager it is every person’s responsibility living in Gyumri to think about transforming the city. ''We decided to begin with the airport as visitors arriving in Gyumri get their first impressions of the city from the airport. Any visitor is a potential client and a partner therefore we must put forth all efforts to keep them longer in the city and present our potential.''
Digital Pomegranate Company operating at Gyumri Technology Center has proposed and implemented design solutions for the airport with the support of GTC and the mayor of Gyumri.
Pictures of buildings and streets representing historical and cultural value of Gyumri, Mher Mkrtchyan’s, Avetiq Isahakyan’s and other geniuses’ portraits. These portraits will be done with the help of #AR/ #VR technologies, with ARLOOPA’s initiative.