Գեղարքունիք կատարած այցի ժամանակ դեսպանը կարեւորել է Հայաստանի զարգացման գործում կանանց դերը
Կարևորելով այն դերը, որ կանայք կարող են և պետք է խաղան Հայաստանի գյուղական համայնքների զարգացման գործում, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը մարտի 30-ին այցելեց Գեղարքունիքի մարզ և հանդիպեց ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) ծրագրերի շահառուներ ու գործընկերներ հանդիսացող կին ֆերմերների, քաղաքացիական ակտիվիստների և քաղաքացիական հասարակության առաջնորդների հետ։
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աջակցում է Հայաստանում գյուղական ձեռներեցության զարգացմանը մի շարք ծրագրերի միջոցով, որոնք կարևորում են կին ձեռներեցների ներուժը  գյուղական տնտեսությունների աճը խթանելու հարցում: Հայրավանքում դեսպան Միլսը հանդիպել է կին ֆերմերների հետ, ովքեր օգտվում են համայնքի Գյուղատնտեսական և Անասնաբուժական Սպասարկման Կենտրոնի ծառայություններից։ Կենտրոնը հիմնվել է 2015 թվականին՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Հայաստանում մասնավոր խորհրդատվական ծառայությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակում: Կենտրոնը սպասարկում է մարզի 10 համայնքների շուրջ 2000 գյուղացիների՝ խթանելով ագրոբիզնեսի առաջավոր մեթոդների տարածումը և տրամադրելով մի շարք ծառայություններ ու պարագաներ, այդ թվում՝ կենդանիների հիվանդությունների կանխարգելում և բուժում, ֆինանսական նոր ռեսուրսների ներգրավման և իրացման շուկաների մասին խորհրդատվություն ։ Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները քննարկել են անասնաբուծությամբ և թռչնաբուծությամբ, ինչպես նաև մսամթերքի, ցորենի, կաթի, ձվի, և պանրի արտադրությամբ զբաղվող կին ֆերմերների ձեռքբերումները ու նրանց առաջ ծառացած մարտահրավերները։
Գավառում դեսպան Միլսը այցելել է «Գեղարեգ» ՀԿ-ն ու զրուցել համայնքի կին ակտիվիստների հետ։ «Գեղարեգ»-ը ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Հանրային մասնակացություն տեղական ինքնակառավարմանը» (ՀաՄաՏեղ) ծրագրի տեղական գործընկերն է։ «ՀաՄաՏեղ»-ն աջակցում է տեղի հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնություններին, որոնք միտված են տեղական ինքնակառավարմանն առնչվող հարցերում ու ընթացիկ տարածքային և վարչական բարեփոխումներում քաղաքացիների ներգրավմանը: Ծրագրի շրջանակում «Գեղարեգ» ՀԿ-ն աշխատում է չորս հարակից համայնքներում՝ բարձրացնելու քաղաքացիական ակտիվությունը և բարելավելու երկխոսությունը տեղական ինքնակառավարման մարմինների և համայնքների բնակիչների միջև։
Գավառում դեսպան Միլսը հանդիպել է նաև Խաղաղության կորպուսի կամավորների հետ։ Նրանք պատմել են իրենց հայաստանյան փորձի մասին և ներկայացրել ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Փոքր ծրագրերի աջակցության» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում իրականացվող աշխատանքները։ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի այս ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում Խաղաղության կորպուսի կամավորներին համագործակցել Հայաստանի համայնքների հետ և իրականացնել զարգացման փոքր ծրագրեր, ինչպիսիք են լեզվի դասընթացները, խմելու ջրի, առողջապահական, գյուղատնտեսության և փոքր բիզնեսի զարգացման ծրագրերը։
«Մարտունու կանանց համայնքային խորհուրդ» ՀԿ կատարած այցի ընթացքում դեսպան Միլսը հանդիպել է ԱՄՆ ՄԶԳ շահառուների հետ և զրուցել քաղաքացիական ակտիվիզմի և սոցիալական ձեռներեցության ասպարեզում կանանց դերի շուրջ: «Մարտունու կանանց համայնքային խորհուրդ» ՀԿ-ը տեղական հասարակական կազմակերպությունների կարողությունների և ծառայությունների բարելավմանն ուղղված՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «ՀԿ Դեպո – Հասարակական կազմակերպությունների զարգացման» ծրագրի գործընկերներից է։ Այս ՀԿ-ի ներքո գործում է նաև ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ստեղծված ութ մարզային մուլտիմեդիա կենտրոններից մեկը՝ Մարտունու ինֆոտունը, որը  մեդիագրագիտության և նոր մեդիա գործիքների օգտագործումը խթանելու միջոցով մեծացնում է քաղաքացիների ներգրավվածությունը համայնքային խնդիրներում։
Մարտունիում դեսպանը նաև շրջայց է կատարել «Իղձ» սոցիալական ձեռնարկությունում, որը հիմնվել է 2014 թվականին ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց կենսամակարդակի բարելավում զբաղվածության խթանման միջոցով» (LIFE) ծրագրի շրջանակներում: Ձեռնարկությունը, որտեղ աշխատում է հաշմանդամություն ունեցող 10 մարդ, մասնագիտացված է կենցաղային ապրանքների, հագուստի և դպրոցների, բուժհիմնարկների և մասնավոր ընկերությունների համազգեստի արտադրության մեջ:
Դեսպան Միլսն ընդգծել է կին առաջնորդների ու տնտեսության բնագավառում կանանց կարողությունների հզորացման կարևոր դերը Հայաստանի զարգացման գործում։ «Այսօր ես հանդիպեցի բազմաթիվ  հրաշալի հայ կանանց՝ ֆերմերներներ, քաղաքացիական ակտիվիստներ ու առաջնորդներ։ Ամեն անգամ, երբ հանդիպում եմ հայ կին ձեռներեցների և համայնքային առաջնորդների հետ, ես տպավորվում եմ նրանց քրտնաջան աշխատանքով, հնարագիտությամբ և ի հեճուկս խոչընդոտների նրանց ունեցած ձեռքբերումներով: Հայաստանի կանայք թերևս երկրի ամենակարևոր ռեսուրսներից են: Ես հպարտ եմ, որ Միացյալ Նահանգները տարբեր բնագավառներում սատարել է այս կանանց, ովքեր  աշխատում են  ավելի պայծառ ապագա կերտել Հայաստանի  բոլոր քաղաքացիների համար»,- նշել է դեսպանը:

• 31-03-2017 13:57:30   |   |  Press release
To highlight the role women can and should play in the development of Armenia’s rural regions, U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, Jr. traveled to Gegharqunik on March 30 and met with female farmers, civic activists and civil society leaders – all beneficiaries and partners of USAID development efforts.
USAID promotes rural entrepreneurship in Armenia through several projects that recognize the potential of female entrepreneurs in boosting rural economies.  In Hairavank, Ambassador Mills met with female farmers who benefit from the community’s Farm Veterinary Service Center, established in 2015 through USAID’s Development of Private Extension Services System project.  The Center serves about 2,000 farmers from 10 nearby communities, promoting advanced agribusiness techniques and providing a range of services and supplies, such as animal disease prevention and treatment, and links to financial resources and the supply market.  During the meeting, participants discussed the challenges and achievements of female farmers engaged in livestock and chicken breeding, as well as the production of meat, wheat, milk, eggs, and cheese.
In Gavar, Ambassador Mills visited the Geghareg NGO for a discussion with female activists in the community.  Geghareg is a local partner of USAID’s Civic Engagement in Local Governance (CELoG) project, which supports the efforts of local civil society organizations to involve citizens in local governance issues and the ongoing territorial and administrative reform.  As part of the CELoG project, Geghareg works in four surrounding communities to increase civic activism and improve the dialogue between local governments and their constituents.
In Gavar, Ambassador Mills also met with Peace Corps volunteers, who shared their experiences in Armenia and discussed local projects implemented under the USAID Small Project Assistance program, which allows Peace Corps volunteers to partner with Armenian communities to implement small development projects such as language courses, potable water and health care projects, and agriculture and small business development.
During a visit to the Martuni Women’s Community Council NGO (MWCC), Ambassador Mills met with USAID beneficiaries and discussed the role of women in civic activism and social entrepreneurship.  The NGO is one of USAID’s local partners for the Civil Society Organization Development program, which helps build the organizational skills of Armenian NGOs.  The MWCC is home to the Martuni Infotun (information house), one of the eight regional multimedia hubs established by USAID to boost media literacy and the use of new media tools to engage citizens in community issues.
The Ambassador also toured the Ighdz (dream) social enterprise in Martuni, established in 2014 through USAID’s Livelihood Improvement through Fostered Employment for People with Disabilities project.  The company employs 10 people with disabilities and is specialized producing household goods, garments, and uniforms for schools, medical clinics, and private companies.
Ambassador Mills emphasized the vital role women’s leadership and economic empowerment play in Armenia’s development: “I have met so many amazing Armenian women today – from farmers to civic activists and leaders.  Each time I meet with groups of Armenian women entrepreneurs and community leaders I am impressed by their hard work, their ingenuity, and their accomplishments in the face of significant obstacles.  Armenia’s women are one of the most important resources the country has.   I am proud of the many ways the United States has helped to support these women as they work to make Armenia’s future brighter for all its citizens.”