Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն հայտարարել է Սանկտ Պետերբուրգում ահաբեկչություն իրականացնողի անունը
Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն հայտարարել է այն տղամարդու անունը, որն օպերատիվ տվյալներով` իրականացրել է Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյի պայթյունը: РИА Новости-ի փոխանցմամբ` այդ մարդը 1995 թվականին ծնված Աքբարժոն Ջալիլովն է:
Ինչպես հաղորդել է Քննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն, մետրոյի «Ապստամբության հրապարակ» կայարանում հայտնաբերված պայթուցիկ սարքով պայուսակի վրա եղել են Ջալիլովի գենետիկ հետքերը:
Հիմնվելով փորձաքննության և տեսախցիկների նկարահանումների վրա, հաստատվել է, որ կայարանում պայուսակը թողել է նույն մարդը, ով մետրոյի վագոնում իրականացրել է պայթյունը:
Այն մասին, որ Սանկտ Պետերբուրգի ահաբեկչության իրականացնողը Ղրղզստանի քաղաքացի Աքբարժոն Ջալիլովն է, ավելի վաղ հայտարարել էին նաև այդ երկրի Ազգային անվտանգությունում:
ԶԼՄ-ների տվյալներով` Ջալիլովը Ռուսաստանի քաղաքացի է, ով ազգությամբ ուզբեկ է, մինչև 2011 թվականը բնակվել է Օշա քաղաքաի ծայրամասերից մեկում: Ղրղզստանի անձնագիր նա չի ստացել, քանի որ չափահաս դարձել է Ռուսաստանում, որտեղ տեղափոխվել էր ընտանիքով:

Следствие назвало имя смертника, устроившего взрыв в Петербурге
Следственный комитет России назвал имя мужчины, который, по оперативным данным, устроил взрыв в метро Санкт-Петербурга. Это Акбаржон Джалилов 1995 года рождения, сообщила официальный представитель СК Светлана Петренко.
На сумке со взрывным устройством, найденной на станции "Площадь Восстания", были обнаружены генетические следы Джалилова. На основании экспертизы и записи камер видеонаблюдения установлено, что сумку на станции оставил тот же человек, который устроил взрыв в вагоне.
О том, что исполнителем теракта в Санкт-Петербурге может быть уроженец Киргизии Акбаржон Джалилов, ранее заявляли в Госкомитете нацбезопасности этой республики.
По данным СМИ, Джалилов – гражданин России, узбек по национальности, до 2011 года проживал в пригороде города Оша. Киргизского паспорта он не получал, поскольку достиг совершеннолетия уже в России, куда перебралась его семья. Впоследствии родители Джалилова вернулись на родину.