Բաքուն շարունակում է առճակատման ու թշնամանքի քաղաքականությունը.ԱՀ ԱԳՆ
Այսօր լրանում է ուղիղ մեկ տարի, ինչ ավարտվեց ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ուժային լուծման նպատակով Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիան։ 2016 թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, կոպտորեն խախտելով հրադադարի ռեժիմը, ադրբեջանական զինված ուժերը սահմանի ողջ երկայնքով նախաձեռնեցին լայնածավալ հարձակում՝ օգտագործելով ծանր զինխնիկա, հրետանի և ռազմական օդուժ։ Միայն կենդանի ուժի ու տեխնիկայի զգալի կորուստներ կրելուց հետո Ադրբեջանը ստիպված եղավ 2016 թ. ապրիլի 5-ին Ռուսաստանի միջնորդությամբ խնդրել ռազմական գործողությունների դադարեցում։
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի բազմաթիվ խախտումներով ու ռազմական հանցագործություններով ուղեկցված ադրբեջանական ագրեսիան լուրջ մարտահրավեր դարձավ տարածաշրջանային խաղաղությանն ու անվտանգությանը և մեծ վնաս հասցրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերի շրջանակներում ընթացող ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին։
Ռազմական գործողությունների ավարտից հետո անցած մեկ տարվա ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ջանքեր էին գործադրում բանակցային գործընթացի լիարժեք վերականգնման համար պայմանների ստեղծման ուղղությամբ:
Արցախի Հանրապետությունը հետևողականորեն աջակցություն է հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարություններին, որոնք վերաբերում են 1994 թ. մայիսի 12-ի հրադադարի մասին համաձայնագրի լիակատար պահպանման, 1995 թ. փետրվարի 6-ի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին համաձայնագրի դրույթների գործնական կիրառման, ինչպես նաև միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ Վիեննայում (2016 թ. մայիսի 16)  և Սանկտ-Պետերբուրգում (2016 թ. հունիսի 20) ձեռք բերված համաձայնությունների իրագործման անհրաժեշտությանը։
Ադրբեջանը ոչ միայն մերժում է այդ առաջարկները, այլև տապալում ցանկացած նախաձեռնություն, որն ուղղված է ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորության բացառմանը։ Ավելին, այս ողջ ժամանակահատվածում Ադրբեջանը չի հրաժարվում փորձերից՝ տեղափոխել առճակատման տրամաբանությունը տնտեսության, մշակույթի և նույնիսկ մարդկային շփումների բնագավառներ։
Ցուցադրելով բանակցությունների միջոցով հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու ցանկության լիակատար բացակայություն՝ ադրբեջանական իշխանությունները սպառնում են սանձազերծել հերթական պատերազմ։ Հետևողականորեն բարձրացնելով լարվածության աստիճանն Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում և շարունակելով առճակատման ու թշնամանքի քաղաքականությունը՝ Բաքուն նպատակաուղղված կերպով խորացնում է կողմերի միջև անվստահությունը և ձգտում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը դարձնել սեփական ապակառուցողական քաղաքականության ու մաքսիմալիստական պահանջների պատանդը։

• 05-04-2017 15:27:40   |   |  Politics
Today marks exactly one year since the end of military aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh with a view to resolving the Azerbaijani-Karabakh conflict by force. On the night of 1 to 2 April 2016, in flagrant violation of the ceasefire, the Azerbaijani armed forces launched a large-scale offensive along the entire border using heavy equipment, artillery and aviation. Only after suffering heavy losses in manpower and military equipment, on 5 April 2016, Azerbaijan was forced to ask for a cessation of hostilities with the mediation of Russia.
The April aggression of Azerbaijan against Artsakh, which was accompanied by numerous violations of international humanitarian law and war crimes, has become a serious challenge to regional peace and security and has caused great damage to the negotiation process for the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict within the framework of the mediation efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
During the year that has passed since the end of the hostilities on 5 April 2016, the Co-chairs of the OSCE Minsk Group have been making efforts to ensure conditions for a full restoration of the negotiation process.
The Republic of Artsakh has been consistently supporting the statements of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on the need for the full implementation of the ceasefire agreement of 12 May 1994, practical application of the provisions of the agreement of 6 February 1995 on strengthening the ceasefire regime, as well as implementation of the agreements reached in Vienna (16 May 2016) and in St. Petersburg (20 June, 2016) on introduction of a mechanism for investigating incidents and increasing the capacity of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
Azerbaijan not only rejects these proposals, but also disrupts any initiative aimed at excluding the possibility of resumption of hostilities. Moreover, throughout this time Azerbaijan has been sparing no effort to transfer the logic of confrontation to the spheres of economy, culture and even human contacts.
While demonstrating complete unwillingness to reach a negotiated peace settlement, the Azerbaijani authorities threaten to unleash another war. By consistently increasing the degree of tension on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan and continuing the policy of confrontation and hostility, Baku deliberately deepens the mistrust between the parties and tries to make the process of peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict a hostage of its destructive policy and maximalist demands.