• 17-04-2017 13:05:24   | Թուրքիա  |  Հասարակություն
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Տուրբերն Յագլանդը հայտարարել է, որ նկատի ունենալով Թուրքիայում կայացած սահմանադրական հանրաքվեի ընթացքում քվեարկության արդյունքների ոչ մեծ տարբերությունը` երկրի ղեկավարությունը պետք է զգուշավորություն դրսևորի իր հետագա գործողություններում:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` Եվրոպայի Խորհրդի  գլխավոր քարտուղարի տարածած հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Ծայրաստիճան կարևոր է դատական իշխանության անկախության ապահովումը` իրավունքի գերակայության սկզբունքի համաձայն, որն ամրապնդված է մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայում: Եվրոպայի Խորհուրդը, որի լիիրավ անդամ է հանդիսանում Թուրքիան, պատրաստ է աջակցել այդ գործընթացում»:
Թուրքական Anadolu գործակալության տվյալներով` քվեաթերթիկների հաշվարկից հետո 99,33 տոկոս ընտրողներից սահմանադրական փոփոխություններին կողմ է քվեարկել 51,36 տոկոսը (24 մլն 935 հազար 426), իսկ դեմ` 48,64 տոկսոը (23 մլն 616 հազար 345):

Генсек Совета Европы: Турции стоит быть осторожнее
Генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд заявил, что ввиду небольшой разницы в результатах голосования в ходе конституционного референдума в Турции руководству страны стоит быть осторожным в своих дальнейших действиях.
"Крайне важно обеспечить независимость судебной власти в соответствии с принципом верховенства права, закрепленным в Европейской конвенции о правах человека. Совет Европы, полноправным членом которого является Турция, готов поддержать страну в этом процессе", – говорится в заявлении генсека Совета Европы.
По данным турецкого информагентства Anadolu после подсчета 99,33% бюллетеней, за изменения в конституцию Турции, предусматривающие переход к президентской республике, проголосовало 51,36% (24 млн 935 тыс. 426) избирателей, против – 48,64% (23 млн 616 тыс. 345).