Ազգային խայտառակություն, թե՞ ողբերգություն
«Մենք` Ախալքալաքի Սակրեբուլոյի ներքոստորագրյալ պատգամավորներս, տեղեկացնում ենք, որ 2017թ. ապրիլի 24-ին, ողջ հայ ժողովուրդն ու առաջադեմ մարդկությունը նշում է Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացրած Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցը: Հանցագործությունը ճանաչել ու դատապարտել են բազամաթիվ երկրներ, միջազգային կազմակերպություններ, տարբեր քաղաքներ: Պատմական արդարության վերականգնման համար Ախալքալաքի քաղաքային ժողովը պետք է ճանաչի և դապատարտի Հայոց ցեղասպանությունը», -ապրիլի 12-ին այսպիսի բովանդակությամբ հայտարարություն են տարածել Ախալքալաքիի տարածաշրջանային Ժողովի (Սակրեբուլո) 13 պատգամավորները։ Հույս ծնվեց, որ Վրաստանի ծագումով հայ քաղաքացիներով խիտ բնակեցված մունիցիպալիտետի ներկայացուցչական մարմինը վերջապես 1915-23թթ․ ցեղասպանության փաստը դատապարտող հատարարություն-փաստաթուղթ կընդունի։
Բայց ծնված հույսը շատ արագ մարեց։ Ապրիլի 14-ին Ախալքալաքիի տարածաշրջանային Ժողովի արտահերթ նիստը չեղյալ համարվեց։
«Ժողովի արտահերթ նիստը, որի ընթացքում պետք է քննարկվեր հայ ժողովրդի ցեղասպանության դատապարտման հարցը, չկայացավ անհրաժեշտ քանակությամբ պատգամավորների ներկա չգտնվելու պատճառով։ Դիմում է ստորագրել 13 պատգամավոր, որոնցից 3-ը արդյունքում հետ վերցրեցին իրենց ստորագրությունները», -հաջորդ օրը՝ ապրիլի 14-ին, հայտարարել է Ախալքալաքի տարածաշրջանային ժողովի նախագահ Համլետ Մովսիսյանը։
Հարկ է նշել, որ Ախալքալաքիի տարածաշրջանային ժողովը կազմված է 37 պատգամավորից, որոնցից 32-ը հայկական ազգանուն են կրում։ Գործող օրենսդրության համաձայն՝ որպեսզի տարածաշրջանային ժողովը կարողանա նիստ գումարել և որևէ որոշում կայացնել, անհրաժեշտ է պատգամավորների ընդհանուր քանակի մեկ երրորդից ոչ պակասի ներկայությունը։ Ախալքալաքիի տարածաշրջանային Ժողովի դեպքում 13 պատգամավորը բավական է օրինական նիստ անցկացնելու համար։
1915-23թթ․ ցեղասպանության հարցը Ժողովի աշխատանքային օրակարգի մեջ ներառելու նախաձեռնողը տեղի «Սամցխե-Ջավախքի և Քվեմո-Քարթլիի Հայկական Հաասարակական Կազմակերպությունների Խորհուրդ» կազմակերպությունն է։ Նախաձեռնող կազմակերպության ներկայացուցիչ Նորիկ Կարապետյանը պնդում է, որ արտահերթ նիստի անցկացման նախաձեռնության ներքո ստորագրող պատգամավորների վրա ճնշում է գործադրվել։
«Այն պատգամավորների վրա, ովքեր ստորագրել են դիմումը և ծրագրում էին քննարկել հարցը Ժողովի արտահերթ նիստի ընթացքում, Ժողովի նախագահի, նրա տեղակալի և վարչության կողմից ճնշում է գործադրվել։ Իրականացված ճնշման արդյունքում դիմումը ստորագրած 13 պատգամավորներից 3-ը՝ Պարգև Յորդանյանը, Արմեն Բոլորչյանը և Գրիգոր Ծորմուտյանը հրաժարվել են իրենց ստորագրություններից։ Մնացած 10 պատգամավորներն ասում են, որ իրենք արդեն չեն ուզում, որպեսզի տարածաշրջանային Ժողովը քննարկի տվյալ հարցը», -հայտարարել է Նորիկ Կարապետյանը։
Եվ ահա, թե ինչ է ասում տարածաշրջանային Ժողովի՝ մեկ օր առաջ ստորագրած իր դիմումից հրաժարված երեք պատգամավորներից մեկը․
«Ես հայ եմ։ Այդ իսկ պատճառով ես ստորագրեցի այդ դիմումը։ Մինչդեռ, երբ ես տեսա, որ գործընթացը շարունակություն չի ունենա, երբ ես տեսա, որ այդ հարցի շուրջ ընդհանուր մոտեցում դեռևս գոյություն չունի, որոշում ընդունեցի, որ այս անգամ ես կհրաժարվեմ և ետ կվերցնեմ իմ ստորագրությունը, մինչ այն ժամանակ, երբ տարածաշրջանային Ժողովը տվյալ հարցի շուրջ միասնական մոտեցում կմշակի», -հայտնել է Գրիգոր Ծորմուտյանը։

Национальный позор, или трагедия?
«Мы, нижеподписавшиеся депутаты Ахалкалакского муниципального Собрания, уведомляем в том, что 24 апреля 2017 года, армянский народ и прогрессивная общественность отмечает 102-ую годовщину геноцида армянского народа, осуществленного на территории Османской империи. Данное преступление признанно и осуждено множеством стран, международных организаций, различными городами и территориальными единицами. Для восстановления исторической справедливости Муниципальное Собрание Ахалкалаки должно признать и осудить акт геноцида армянского народа», -заявление такого содержания распространили 12 апреля 13 депутатов Ахалкалакского муниципального Собрания. Зародилась надежда, что представительский орган муниципалитета, компактно населенного гражданами Грузии армянского происхождения, наконец то примет документ-заявление, осуждающий факт геноцида 1915-23гг.
Однако, зародившаяся надежда погасла очень быстро. 14 апреля внеочередное заседание Ахалкалакского муниципального Собрания было объявлено несостоявшимся.
«Внеочередное заседание муниципального Собрания, в ходе которого должен был быть обсужден вопрос осуждения геноцида армянского народа –не состоялось из-за отсутствия необходимого количества депутатов. Заявление подписало 13 депутатов, из которых трое, впоследствии, отозвали свои подписи», -на следующий день, 14 апреля, заявил председатель муниципального Собрания города Ахалкалак –Гамлет Мовсисян.
Следует отметить, что муниципальное Собрание Ахалкалаки состоит из 37 депутатов, из которых 32 –имеют армянскую фамилию. Согласно действующему законодательству для того, чтобы муниципальное Собрание могло бы провести заседание и принять какое-то решение, необходимо присутствие не менее одной трети от общего числа депутатов. В случае с муниципальным Собранием Ахалкалаки -13 депутатов достаточно, для проведения законного заседания.
Инициатором внесения на повестку дня работы муниципального Собрания вопроса о осуждении Геноцида 1915-23гг., является местная организация –«Совет Армянских Общественных Организаций Самцхе-Джавахка и Квемо Картли». Представитель организации-инициатора, Норик Карапетян, утверждает, что на депутатов, подписавшихся под инициативой проведения внеочередного собрания, было осуществлено давление.
«На депутатов, которые подписали обращение и планировали обсудить вопрос на заседании муниципального Собрания, со стороны председателя Собрания, его заместителя и администрации, было осуществлено давление. В результате осуществленного давления, из 13 депутатов, подписавших обращение –трое, Паргев Иорданян, Армен Болорчян и Григор Цормутян, отозвали назад свои подписи. Оставшиеся 10 депутатов говорят, что они уже не хотят, чтобы муниципальное Собрание обсуждало данный вопрос», -заявил Норик Карапетян.
И вот –что говорит один из трех депутатов муниципального Собрания, отозвавших свою подпись. Поставленную днем раньше:
«Я –армянин. Именно поэтому я подписал это заявление. Однако, когда я увидел, что у процесса не будет развития, когда я увидел, что общего подхода по этому вопросу пока что не существует –я задумался и принял решение, на этот раз, отозвать свою подпись назад. До тех пор, пока муниципальное Собрание не выработает по этому вопросу единую позицию», -заявил Григор Цормутян.