Հարութ Սասունյան. Թուրք գրողը բացահայտում է հրեաների հետապնդումները Թուրքիայում
Israel National News-ը հրապարակել է թուրք լրագրող Ուզեյ Բուլութի չափազանց հետաքրքիր հոդվածը հետապնդումների և խտրականության մասին, որոնց ենթարկվել են Թուրքիայի հրեաները 1923 թ. Թուրքիայի Հանրապետության ստեղծումից ի վեր:
Սա կարևոր բացահայտում է, քանի որ Թուրքիայի կառավարությունը տասնամյակներ շարունակ մեծ ջանքեր է գործադրել միջազգային հանրությանը մոլորության մեջ գցելու համար, որ Թուրքիայում մեծ հանդուրժողականություն կա հրեաների հանդեպ և նրանք ապրում են մի ժողովրդավարական հասարակությունում, որտեղ պաշտպանված են նրանց քաղաքացիական և կրոնական իրավունքները: Թուրքական այս քարոզարշավը երկու նպատակ է հետապնդում՝ գոհացնել Իսրայելի ղեկավարներին և Ամերիկայի հրեաներին, որպեսզի նրանք պաշտպանեն թուրքական շահերը Վաշինգտոնում և ստանալ ամերիկացի հրեաների քաղաքական լոբբինգի աջակցությունը Վաշինգտոնում՝ հակազդելու Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ջանքերին:
Թուրքիայի կառավարությունը 1992 թ. մեծ շուքով ոգեկոչեց Իսպանիայից հրեաների փախուստի և Թուրքիա տեղափոխվելու 500-ամյակը: Անկարան այս կեղծ պատմության քարոզչության մեջ ներգրավեց հրեական համայնքի բազմաթիվ առաջնորդների, այդ թվում՝ գլխավոր ռաբբիին: Երբ այն ժամանակ ես մի խմբագրական գրեցի, բացահայտելով այդ տոնակատարության կեղծիքները, մի նամակ ստացա ոգեկոչման միջոցառումների ղեկավարի կողմից հետևյալ հարցադրմամբ՝ ինչու եմ ուզում ստվեր գցել իրենց տոնակատարության վրա: Հետաքրքիր է, որ հրեա ղեկավարը չէր վիճարկել իմ հոդվածում ներկայացված փաստերը՝ Օսմանյան կայսրությունում դարեր շարունակ հրեաների հետապնդման վերաբերյալ:
Բուլութի հոդվածը կարևոր է, որովհետև այն նկարագրում է հրեաների հետապնդումները ոչ թե դարեր առաջ, այլ մեր օրերի «ժամանակակից» Թուրքիայում... Հոդվածն սկսվում է թուրքական «Միլիյեթ» թերթի մի նյութից, որը տեղեկացնում է, որ տասնյակ պատմական սինագոգեր «հավերժ անհետանալու վտանգի տակ են հայտնվել»: Այդ սինագոգերի անհետացման հիմնական պատճառներից մեկը Թուրքիայի հրեական համայնքի մեծ մասի փախուստն է երկրից՝ փրկվելու «համակարգված խտրականությունից և բռնի թուրքացման ու իսլամացման քաղաքականությունից»: Բուլութը տեղեկացնում է, որ 1923թ. Թուրքիայի Հանրապետության սկզբին, երկրում կար 81 454  հրեա: Այդ թիվը նվազել է և հիմա «ավելի քիչ է, քան 15 հազարը»: Համաձայն Բուլութի՝ հրեական դպրոցներից վերջինը փակվել է թուրքական կառավարության կողմից 1937 թվականին:
Ստորևէ ներկայացված է հրեաների և ոչ թուրք փոքրամասնությունների դեմ վերջին տասնամյակներում թուրքական հետապնդումների և խտրականության գլխավոր դրվագների ցանկը, որը կազմել է թուրք լրագրող Բուլութը.
- 1934 թ.ընդունված «Ընտանիքի մասին» թուրքական օրենքն ստիպում էր հրեաներին և ոչ թուրքերին հրաժարվել իրենց ազգային անուններից և ընդունել թուրքական հնչեղության անուններ:
- «Հրեաները զրկվել են իրենց ազատ տեղաշարժի իրավունքից առնվազն երեք անգամ՝ 1923, 1925 և 1927 թվականներին»: Բուլութը նաև նշում է, որ «Հոլոքոստի ժամանակ, Թուրքիան իր դռները բացեց շատ քիչ թվով հրեաների և քաղաքական փախստականների առջև և նույնիսկ քայլեր ձեռնարկեց կանխելու հրեաների ներգաղթը 1937 թվականին»:
- Ատելության քարոզը և հակասեմական մեկնաբանությունները լայն տարածում ունեն թուրքական հասարակության մեջ և լրատվամիջոցներում: Թուրքիայի Հանրապետությունում արգելված է հրեական համայնքի կողմից Իսրայելի աջակցությանն ուղղված գործունեությունը:
- Թուրքական կառավարությունը գաղտնի կոդային թվերով նշել է հրեական, հայկական և հունական ծագում ունեցող անձանց: Այսպիսով կառավարությունը կարող է անհրաժեշտության դեպքում հետևել նրանց և բացահայտել նրանց տվյալները:
- «Օրենքներ, որոնք արգելեցին հրեաներին և մյուս ոչ մահմեդականներին որոշակի մասնագիտություններ ընտրել». Թուրքիայի Հանրապետությունը արգելեց փոքրամասնություններին պետական պաշտոններ զբաղեցնել: Ըստ Բուլութի՝ «հազարավոր ոչ մահմեդականներ կորցրեցին իրենց աշխատատեղերը»:
- Արգելք հասարակական վայրերում թուրքերենից բացի այլ լեզուների կիրառման: «Քաղաքացին խոսում է թուրքերեն» արշավն սկզբնական տարիներին հիմնականում թիրախավորել էր հրեական համայնքը՝ համաձայն թուրքական հրեաների ականավոր մասնագետ Ռիֆաթ Բալիի:
- «Արևելյան Թրակիայի հրեաները ջարդերի թիրախ էին դարձել 1934 թ. հունիսի 21-ից հուլիսի 4-ը: Դրանք սկսվեցին հրեական բիզնեսը բոյկոտելով, որին հետևեցին ֆիզիկական հարձակումները հրեաներին պատկանող շենքերի վրա, որոնք սկզբում թալանվում էին, իսկ հետո կրակի մատնվում: Հրեա տղամարդկանց ծեծում էին, իսկ որոշ հրեա կանանց՝ բռնաբարում: Իրադարձությունների նման ընթացքից ահաբեկված՝ ավելի քան 15 հազար հրեա լքեց տարածաշրջանը»:
- Ոչ մահմեդականների զորակոչը թուրքական բանակ (1941-42): «1941 թ. ապրիլի 22-ին, 12 հազար ոչ մահմեդական (հայտնի նաև որպես «քսան դասեր»), ներառյալ հրեա տղամարդիկ, նույնիսկ կույր և հաշմանդամ, զորակոչված էին: Սակայն ակտիվ ծառայությամբ զբաղվելու փոխարեն, նրանց ուղարկում էին աշխատանքային գումարտակներ, սարսափելի պայմաններում կառուցելու ճանապարհներ և օդանավակայաններ: Այդ անտանելի պայմաններից նրանց մի մասը մահանում էր, մյուսներն էլ վարակվում տարբեր հիվանդություններով»:
- «1942 թ. նոյեմբերի 11-ին, Թուրքիայի կառավարությունը օրենք ընդունեց «Ունեցվածքի հարկի մասին», որը հարկ վճարողներին բաժանում էր չորս խմբի, ըստ իրենց կրոնական պատկանելության՝ մահմեդականներ, ոչ մահմեդականներ, հավատափոխներ («դյոնմե»), այսինքն Sabbatean աղանդի հրեաներ, որոնք ընդունել են իսլամը, և օտարերկրյա քաղաքացիներ: Թուրք մահմեդականների միայն 4.94 տոկոսն է ստիպված եղել ունեցվածի հարկ վճարել: Հրեաներից հետո ամենածանր հարկերը դրված էին հայերի վրա: Մտավորական Բասաք Ինչեի խոսքերով՝ «հիմնական նպատակը փոքրամասնություններին տնտեսությունից հեռացնելն էր, և ոչ մահմեդական բուժուազիայի փոխարինումը նրանց թուրք գործընկերներով»:
- «1955 թ. սեպտեմբերի 6-7-ին, ոչ մահմեդական համայնքների դեմ Ստամբուլում կառավարության հրահրած հարձակումների ժամանակ, թուրք խուժանը ավերեց քաղաքի հունական, հայկական և հրեական թաղամասերը, ոչնչացնելով և թալանելով նրանց սրբավայրերը, տները, ձեռնարկությունները, գերեզմանոցները և դպրոցները:
- «Հրեաների սպանությունները. երբ 2003 թ. օգոստոսի 2-ին, Ստամբուլի Շիշլի թաղամասի իր գրասենյակում դաժանաբար սպանվեց 39-ամյա հրեա ատամնաբույժ Յազեֆ Յահյան, Ստամբուլում բազմաթիվ հրեա իրավաբաններ և բժիշկներ հանեցին իրենց գրասենյակների ցուցանակները՝ Յահյայի ճակատագրին չարժանանալու համար»:
Հրեաների և մյուս փոքրամասնությունների շարունակական հետապնդումների և հալածանքների այս ցանկը պետք է ուղարկվի միջազգային լրատվամիջոցներին ամեն անգամ, երբ թուրքական կառավարությունը խեղաթյուրում է իր չարագործությունների երկար ցանկը Թուրքիայում հրեական համայնքի նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մասին:
Ամոթալի է, որ Իսրայելի կառավարությունը նույնիսկ քննադատական մի բառ չի ասում Թուրքիայում իր հրեա հայրենակիցների նման հետապնդումներին ի պատասխան: Ընդհակառակը, իսրայելցի պաշտոնյաները, վախկոտի պես ենթարկվում են Թուրքիայի ճնշումներին՝ ժխտելու Հայոց ցեղասպանությունը և արգելելու մարդկության դեմ այս հանցագործությունը Իսրայելի հեռուսատատեսությամբ և գիտաժողովներում:

• 20-04-2017 17:07:43   | USA  |  Articles and Analyses
Israel National News published an extremely interesting article written by Turkish journalist Uzay Bulut on the discrimination and persecution that Turkish Jews have suffered since the establishment of the Turkish Republic in 1923.
This is an important exposé since the Turkish government has gone to great lengths for many decades to deceive the international community that there is great tolerance for Jews in Turkish and that Jews lived in a democratic society which protected their civil and religious rights. The aim of this Turkish propaganda campaign was two-fold: To keep Israeli leaders and American Jews happy so they would support Turkish interests in Washington and enlist the political lobbying clout of American Jews in Washington to counter congressional efforts to recognize the Armenian Genocide.
The Turkish government back in 1992 commemorated with a big splash the 500th anniversary of Jews fleeing from Spain and relocating in Turkey. Ankara co-opted many of the Jewish community leaders, including the Chief Rabbi, into propagating this false historical narrative. When I wrote an editorial back then exposing the lies of that celebration, I got a letter from the head of the commemorative events, asking why I wanted to cast a negative light on their celebration. Interestingly, that Jewish leader did not contest any of the facts in my article on the persecution of Jews in the Ottoman Empire throughout the centuries.
Bulut’s article is significant because it describes the persecution of Jews not centuries ago but during our own times in ‘modern’ Turkey! The article begins with a news item from the Turkish Milliyet newspaper reporting that dozens of historic Jewish synagogues “run the risk of disappearing forever.” One of the main reasons why these synagogues are disappearing is that the majority of the Jewish community of Turkey has departed from Turkey fleeing from “systematic discrimination and campaigns of forced Turkification and Islamization.” Bulut reports that in 1923, at the beginning of the Turkish Republic, there were 81,454 Jews in Turkey. That number has dwindled to “fewer than 15,000.” The last of Jewish schools was shut down by the Turkish government in 1937, according to Bulut.
Here is the list of the major episodes of Turkish persecution and discrimination against Jews and other non-Turkish minorities in recent decades, as compiled by Turkish journalist Bulut:
-- The Turkish Law of Family adopted in 1934 forced Jews and other non-Turks to abandon their ethnic names and adopt Turkish sounding names.
-- “Jews were deprived of their freedom of movement at least three times: in 1923, 1925 and 1927.” Bulut also mentions that “during the Holocaust, Turkey opened its doors to very few Jewish and political refugees and even took measures to prevent Jewish immigration in 1937.”
-- Hate speech and anti-Semitic comments are very prevalent in Turkish society and the media. Activities in support of Israel by the Jewish community were banned by the Republic of Turkey.
-- The Turkish government has assigned secret code numbers to individuals of Jewish, Armenian and Greek descent. That way the government can track them down and expose their background when necessary.
-- “Laws that excluded Jews and other non-Muslims from certain professions:” The Republic of Turkey banned these minorities from holding government positions. “Thousands of non-Muslims lost their jobs,” according to Bulut.
-- Prohibition of the use in public of all languages except Turkish. The “Citizen Speak Turkish” campaign in the first years of the Republic mainly targeted the Jewish community, according to Rifat Bali, the leading scholar of Turkish Jewry.
-- “The Jews of Eastern Thrace were targeted by pogroms from June 21-July 4, 1934. These began with a boycott of Jewish businesses, and were followed by physical attacks on Jewish-owned buildings, which were first looted, then set on fire. Jewish men were beaten, and some Jewish women reportedly raped. Terrorized by this turn of events, more than 15,000 Jews fled the region.”
-- The conscription of non-Muslims in the Turkish Army (1941-42). “On April 22, 1941, 12,000 non-Muslims (also known as “the twenty classes”), including Jewish men -- even the blind and physically disabled -- were conscripted. But instead of doing active service, they were sent to work in labor battalions under terrible conditions for the construction of roads and airports. Some of them lost their lives or caught diseases.”
-- “On Nov. 11, 1942, the Turkish government enacted the Wealth Tax Law, which divided the taxpayers in four groups, as per their religious backgrounds: Muslims, non-Muslims, converts (‘donme’), i.e. members of a Sabbatean sect of Jewish converts to Islam, and foreign nationals. Only 4.94 percent of Turkish Muslims had to pay the Wealth Tax. The Armenians were the most heavily taxed, followed by Jews. According to the scholar Başak İnce, ‘the underlying reason was the elimination of minorities from the economy, and the replacement of the non-Muslim bourgeoisie by its Turkish counterpart.’”
-- “During the 6-7 September 1955 government-instigated attacks against non-Muslim communities in Istanbul, Turkish mobs devastated the Greek, Armenian, and Jewish districts of the city, destroying and looting their places of worship, homes, businesses, cemeteries, and schools, among others.”
-- “Murders of Jews: Yasef Yahya, a 39-year-old Jewish dentist was brutally murdered on August 21, 2003 in his office in the Şişli district of Istanbul, many Jewish lawyers and doctors in Istanbul removed the signs on their offices in order not to have the same fate as Yahya.”
This list of continued harassment and persecution of Jews and other minorities should be sent to the international media each time that the Turkish government misrepresents its record of mistreatment of the Jewish community in Turkey.
It is a shame that the Israeli government does not whisper a single word of criticism in the face of such persecution of fellow Jews in Turkey. On the contrary, Israeli officials cowardly buckle under pressure from Turkey to deny the Armenian Genocide and ban this crime against humanity from Israeli TV and academic conferences.