«Հայերի ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման եւ հատուցման հարցերի շուրջ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարության մասին»
• 23-04-2017 03:35:33   | Հայաստան  |  Վերլուծություն
Հայերի ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման եւ հատուցման խնդիրներում Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարությունը կառուցված է հետեւյալ հարցադրումներին տրված ճշգրիտ պատասխանների վրա.
–Հայերի ցեղասպանությունը դատարապարտվել է 1896, 1909, 1915, 1919 թթ., որտե՞ղից ծագեց Հայերի ցեղասպանության ճանաչման խնդիրը եւ Հայերի ցեղասպանությունը մեկ անգամ եւս կրկին դատապարտելու խնդիրը:
–Ե՞րբ է իրականացվել Հայերի ցեղասպանությունը, ո՞ր տարիներին, ո՞ւմ կողմից եւ ո՞րն է Հայերի ցեղասպանության ժամանակագրությունը, 1915–1923, թե՞ 1894–1923 թթ.:
–Ո՞րն է Հայերի ցեղասպանության հետեւանքով հայությանն ու Հայաստանին հասցված վնասը եւ իրականացվել է, արդյո՞ք այդ վնասի գնահատումը, հաշվարկը, այլ կերպ ասած, գոյություն ունի, արդյո՞ք վնասի հատուցման հաշվարկի ամբողջական փաթեթը:
1.
Հայերի ցեղասպանությունը իրականացվել է 1894–1923 թթ. ընթացքում թուրքական երեք իրար հաջորդած կառավարությունների կողմից՝ սուլթանական, երիտթուրքական քեմալական:
Հայերի ցեղասպանությունը դատարապարտվել է 1896, 1909, 1915, 1919 թթ.:
1894–96 թթ. Սուլթան Աբդուլ Համիդ 2–րդի կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնաց շուրջ 300 հազար, բռնի կրոնափոխության ենթարկվեց 200 հազար, տարագրվեց 100 հազար հայ: Հայկական կոտորածները իրականացրին թուրքական կանոնավոր զորամասերը, «համիդիե» գնդերը, ոստիկանությունը եւ մահմեդական խուժանը։
Համիդյան կոտորածների ժամանակ տեղի ունեցած հայերի բռնի կրոնափոխությունը հիմք հանդիսացավ իսլամացման ու թուրքացման քաղաքականության սկզնավորման եւ էլ ավելի բիրտ եղանակներով շարունակության համար:
1894–96 թթ. Համիդյան կոտորածները դատապարտել են ժամանակի առաջադեմ գործիչներ Ժան Ժորեսը, Վիկտոր Բերարը, Անատոլ Ֆրանսը, Յոհաննես Լեփսիուսը, Լինչը եւ ուրիշներ:
1909 թ. Ադանայի ջարդերի ձեռագիրը նույնն էր, այն կազմակերպեց թուրքական իշխանությունը, իրականացրեց ազգայնամոլ խուժանը, մասնակցեց թուրքական բանակը: Ադանայի ջարդերին զոհ գնաց շուրջ 30 հազար հայ: Ցեղասպանության փաստի առընչությամբ երիտթուրքերը դատավարություն կազմակերպեցին, որը սակայն ձեւական բնույթ կրեց: Ավելին, արհեստական կազմակերպված հրդեհի միջոցով դատավարության նյութերը փորձեցին կրակի մատնել ու ոչնչացնել, թեեւ շատ նյութեր փրկվեցին եւ պահպանվում են առ այսօր:
1915 թ. մայիսի 24–ին Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան եւ Ռուսաստանը հանդես եկան երիտթուրքական կառավարության սանձազերծած հայերի կոտորածներն ու ցեղասպանությունը դատապարտող հատուկ հայտարարությամբ, որտեղ 1915 թ. ապրիլյան կոտորածները որակեցին, որպես Թուրքիո նոր ոճիրը մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ: Տեքստում մասնավորապես ասված էր. «Գրեթե մեկ ամիսէ ի վեր, Հայաստանի թյուրք եւ քյուրտ բնակիչները օսմանյան հեղինակությունների թույլտվությամբ ու հաճախ անոնց նեցուկը ունենալով ջարդեր կը գործադրեն Հայերի դէմ: Նման ջարդեր տեղի ունեցան ապրիլի կեսին Էրզրումի մեջ (Կարին), Թերճան, Եղինէ, Պիթլիս, Մուշ, Սասուն, Զէյթուն եւ ամբողջ Կիլիկիո մեջ: Վանի շրջակա գրեթե հարյուր գյուղերի հայերը բոլորն ալ սպաննվեցան եւ Վանի հայկական թաղամասը շրջապատված էր քյուրտերի կողմէ: Միեւնույն ժամանակ Օսմանյան կառավարությունը չարչրկեցին Կոստանդնուպոլսո անպաշտպան հայ բնակչությունը: Մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ գործված Թուրքիո այս նոր ոճիրներու հանդեպ դաշնակից կառավարությունները հանրորէն կը տեղեկացնեն Մեծ Դռանը, որ թուրք կառավարության բոլոր անդամները անհատապես պատասխանատու պիտի համարվին, ինչպես նաեւ բոլոր այն պաշտոնյաները, որոնք մասնակից դարձան այս ջարդերուն»:
1919 թ. Կոստանդնուպոլսի Ռազմական հատուկ ատյանը իրականացրեց երիտթուրք պարագլուխների դատավարությունը նրանց ներկայացնելով երկու մեղադրանք. Օսմանյան կայսրությունը պատերազմի մեջ ներքաշելու եւ կայսրության հպատակ հայերի կոտորածները, ցեղասպանությունը ու բռնագաղթը իրականացնելու, ինչի հիման վրա երիտթուրք պարագլուխներից Թալեաթը, Էնվերը, Ջեմալը, Նազիմը, Քեմալ բեյը, Ջեմալ Ազմին եւ Նայիմ բեյը, Բեհաեդդին Շաքիրը հեռակա կարգով դատապարտվեցին մահվան, որն հետագայում ի կատար ածեցին Նեմեսիսի հայ վրիժառուները:
1919–ին կատարվեց Արեւմտյան Հայաստանին հասցված վնասի գնահատումը:
1920 թ. ստորագրվեց Սեւրի Խաղաղության պայմանագիրը, որի 88–93–րդ հոդվածները վերաբերում էին Հայաստանին եւ 1920 թ. նոյեմբերի 22–ին ԱՄՆ 28–րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնը վավերացրեց Իրավարար վճիռը Թուրքիայի եւ Հայաստանի սահմանի վերաբերյալ:
Վերոնշյալ փաստերը ցույց են տալիս, որ Հայերի ցեղասպանության հետեւանքով հայությանն ու Հայաստանի հասցված վնասի հատուցումը, որն իրականացվելու էր Սեւրի Խաղաղության դաշնագրի եւ Վիլսոնի Իրավարար վճռի դրույթների գործադրմամբ, ինչպես նաեւ պատճառված նյութական վնասի հատուցմամբ՝ որոշվել էր, ստորագրվել էր, վավերացվել էր, սակայն չէր իրականացվել:
Ավելին, 1923 թ. հետո այդ ամենը միտումնավոր կերպով մոռացության է մատնվել:
2.
Հայերի ցեղասպանության դատապարտման ժամանակը
Միջազգային ընկերակցությունը Լոզանի կոնֆերանսից հետո` 1923–1965 թթ., Հայերի ցեղասպանության խնդիրը վարպետորեն շրջանցեց եւ մոռացության մատնեց:
Մոռացության պատը հնարավոր եղավ քանդել 1965 թ. Մեծ եղեռնի 50–ամյա տարելիցի օրերին Խորհրդային Հայաստանում բռնկված պահանջատիրության ցույցերով, շարժումով եւ, մանավանդ, 1973–1975 թթ. Արտերկրում ձեւավորված ազգային ազատագրական պայքարի` Գուրգեն Յանիկյանի, Գեւորգ Աճեմյանի, Սիմոն Սիմոնյանի, Հայաստանի Ազատագրության Հայ Գաղտնի Բանակի, Հայերի Ցեղասպանության Արդարության Մարտիկների եւ այլ կազմակերպությունների ու անհատների մեծ ջանքերի ու զոհողությունների գնով:
1965–1985 թվականները Հայերի ցեղասպանության ճանաչման տարիներն են: Այդ ժամանակ է, որ ազատագրական պայքարի ծավալմանը զուգընթաց` համաշխարհային լրատվամիջոցները բառացիորեն ողողվեցին հայության եւ Հայաստանի, ինչպես նաեւ Հայերի ցեղասպանության վերաբերյալ բազմահատոր տեղեկություններով, հարցազրույցներով, հոդվածներով, գրքերով, հաղորդաշարերով ու ֆիլմերով…
1985–ը` Գորբաչովյան պերեստրոյկայի եւ 1987–ը Եվրոպական պառլամենտի «Հայկական հարցի քաղաքական լուծման մասին» բանաձեւի ընդունման տարեթվերն են, որոնց անմիջապես հաջորդել են Սումգայիթում, Բաքվում, Գանձակում եւ այլ վայրերում բնակվող հայազգի քաղաքացիների կոտորածը, բռնագաղթը եւ ԼՂՀ–ի ու ՀՀ–ի դեմ Ադրբեջանի Հանրապետության սանձազերծած ագրեսիան:
Նոր ժամանակների հայ ազգային ազատագրական պայքարի երկրորդ փուլը Արցախյան ազատամարտն է` 1988–1994 թթ., որի հաղթական ավարտից հետո, իսկապես, որ պետք է գար Հայերի ցեղասպանության դատապարտման եւ հատուցման ժամանակը՝ մանավանդ որ, ազգովին դիմակայել էինք հայերի նոր ցեղասպանություն կազմակերպելու դավադրությանը:
Ու թեեւ թանկարժեք ժամանակը կորսված է, սակայն ամեն ինչ չէ, որ կորած է:
Պարզապես, պետք է ընդունել, որ Հայերի ցեղասպանության ճանաչման պարտադրված գործընթացն ավարտված է եւ պետք է անցում կատարել Հայերի ցեղասպանության միջազգային դատապարտման եւ հատուցման գործընթացին:
3.
Հայերի ցեղասպանության ժամանակագրության հարցը` 1915–1923 թթ., թե՞ 1894–1923 թթ.:
Այս հարցում, իրավական դիրքորոշման տեսակետից, կարեւոր է, թե ի՞նչ ժամանակահատվածում եւ ո՞ւմ կողմից է իրականացվել Հայերի ցեղասպանությունը: Այդ իմաստով մերժելի է 1915–1923 թթ. ձեւակերպումը: Ճիշտ է եւ պատմականորեն փաստարկված՝ 1894–1923 թթ. ձեւակերպումն ու ժամանակագրությունը, որովհետեւ երեք եւ ավելի իրար հաջորդող թուրքական կառավարություններ՝ օսմանյան, երիտթուրքական, քեմալական, նույնատիպ բնաջնջման գործողություններ են իրականացրել հայության նկատմամբ: Համեմատելու համար կարող եք նայել Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի 2011 թվականի ապրիլի 24–ի դիմումը` ուղղված Թուրքայի Հանրապետության նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին:
Անպայման պետք է հիշատակել նաեւ 1894–96 թթ. Աբդուլ Համիդ 2–ի կազմակերպած Համիդյան կոտորածները, 1909 թ. Երիտթուրքերի կազմակերպած Ադանայի հայության կոտորածը, որոնք նույնպես Հայերի ցեղասպանության դրվագներից են: Մենք ոչ իրավական, ոչ քաղաքական, եւ ոչ էլ բարոյական իրավունք ունենք դրանք անտեսելու եւ մոռացության մատնելու, առավել եւս, որ դրանք Հայերի պահանջատիրության ապագա քայլերի իմաստով խիստ կարեւոր նշանակություն ունեն ընդհանուր շղթայի մեջ:
4.
Հայերի ցեղասպանության հետեւանքով հասցված վնասի հատուցման ամբողջական փաթեթը:
Որպեսզի պատկերացում կազմենք Հայերի ցեղասպանության հետեւանքով հայերին հասցված վնասի հատուցման ամբողջական փաթեթի վերաբերյալ, հարկավոր է պարզապես հիշել թուրքական իրար հաջորդող կառավարությունների՝ սուլթանական, երիտթուրքական, քեմալական, հանրապետական կողմից իրականացված բոլոր հանցագործությունները մարդկության եւ հայության նկատմամբ:
Պարզապես թվարկենք դրանք.
–Այլատյացության, ազգային գերազանցության ու սնապարծության, ռասիզմի գաղափարախոսության` Պանթուրքիզմի ձեւավորում, տարածում եւ քարոզչություն թուրքական շրջանակներում:
–Հայերի տարհանման եւ Հայերի ցեղասպանության ծրագրերի ու գաղափարների մշակում, տարածում, քարոզչություն:
–1894–23 թթ. ընթացքում հայության բնօրրանում` Հայկական լեռնաշխարհում, եւ Օսմանյան կայսրության տարածքում` Հայերի ցեղասպանության ծրագրում, քարոզչություն, նախապատրաստում, հրահրում եւ իրականացում, նրա ունեցվածքի հափշտակում եւ յուրացում: Երկու միլիոնից ավելի հայերի ոչնչացում, կես միլիոնից ավելի հայերի բռնագաղթի կազմակերպում նրանց Բնօրրան Հայրենիքից:
–1915–ին եւ դրան հաջորդող տարիներին, հայերից զատ` ասորիների, հույների, արաբների (հետագայում` 1920–ական թթ. կեսերից սկսած, նաեւ քրդերի) կոտորածների ու ցեղասպանության իրականացում, նրանց ունեցվածքի հափշտակում եւ յուրացում:
–1918 թ., ագրեսիայի ձեռնարկում Արեւելյան Հայաստանի հայության նկատմամբ, ապօրինի պայմանագրի պարտադրում նորաստեղծ Հայաստանի Հանրապետությանը:
–1918 թ. Բաքվի հայերի ցեղասպանության իրականացում:
–1920 թ., ագրեսիայի ձեռնարկում Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, այնուհետեւ անօրինական եւ ապօրինի պայմանագրերի (1920 թ., Ալեքսանդրապոլի եւ 1921 թ., Մոսկվայի) պարտադրում ագրեսիայի ենթարկված կողմին:
–1937 թ. Դերսիմի հայության կոտորածների ու ցեղասպանության իրականացում:
–1894–1923, 1923–2014 թթ. Հայոց քաղաքակրթական արժեքների, այդ թվում` պատմա–ճարտարապետական հուշարձանների եւ եկեղեցիների ու խաչքարերի ավերում, ոչնչացում:
–Հայոց եւ տարածաշրջանի այլ ժողովուրդների պատմության, մշակույթի եւ քաղաքակրթական այլ արժեքների կեղծարարություն:
–Հայերի ցեղասպանության պատմական փաստի եւ իրողության ժխտում, ուրացում, մերժում՝ ցեղասպանության ժխտողականություն: Այս հարցով Ժամանակ շահելու եւ հատուցումը հետաձգելու անիրատեսական ակնկալիքով` պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծման առաջարկներ:
–Վուդրո Վիլսոնի 1920 թ. նոյեմբերի 22–ի Իրավարար վճռով Հայաստանին հատկացված տարածքի 97–ամյա բռնազավթում, օկուպացիա:
–1993–ից Հայաստանի Հանրապետության անօրինական շրջափակում:
Սա է ոչ ամբողջական ցանկը մարդկության եւ հայության դեմ թուրքական իրարհաջորդ կառավարությունների իրականացրած հանցագործությունների: Ադրբեջանի իրականացրած հանցագործությունները Թուրքիայի ձեռագրի ու ծրագրի պատճենահանված տարբերակներն են: Սակայն, դրանց մասին կխոսենք այլ առիթով, այլ տեղում:
Առ այսօր չի իրականացվել Արեւելյան Հայաստանին հասցված վնասի չափը եւ 1923–ին հաջորդող ժամանակահատվածում այլ հանցագործությունների միջոցով հայությանն ու Հայաստանին հասցված ողջ վնասի չափը: Սակայն այստեղ թվարկված հանցագործությունները՝ ուղիղ մատնանշում են վնասները, որոնք կարելի է եւ պետք է հաշվարկել եւ այդպես պատրաստել Հայերի ցեղասպանության հետեւանքով հայությանն ու Հայաստանին հասված վնասի իրական չափը, վնասների հատուցման ամբողջական փաթեթը:
Կարող ենք փաստել, որ Հայերի ցեղասպանությունը մինչեւ այսօր շարունակվում է եւ շարունակվելու է, քանի դեռ չի իրականացվել հանցագործության դատապարտումը եւ պատճառված վնասի ամբողջական հատուցումը: Եվ քանի դեռ հայությունը չի վերագտել՝ ապրելու, զարգանալու եւ առաջընթացի իրավական – քաղաքական, ազգային – պետական ամուր եւ անսասան հիմքերը:

Стратегия Республики Западная Армения относительно проблем признания и осуждения Геноцида армян и возмещения за него построена на четких ответах на следующие вопросы:
– Геноцид Армян был осужден в 1896, 1909, 1915, 1919 гг.Откуда возникла проблема признания Геноцида армян и вопрос повторногоосуждения за Геноцид армян?
– Когда был осуществлен Геноцид армян, в какие годы, с чьей стороны и какова хронология Геноцида армян – 1915-1923гг., или1894-1923 гг.?
– Каков ущерб, нанесенный армянам и Армении в результате Геноцида армян, и была ли произведена оценка этого ущерба, его подсчет, иными словами, существует ли цельный пакет подсчетов по возмещению ущерба?
1.
Геноцид армян был осуществлен в течение 1894–1923 гг. со стороны трех чередующихся турецких правительств: султанского, младотурков и кемалистского.
Геноцид армян был осужден в1896, 1909, 1915, 1919 гг.
В организованной в 1894-1896 годах султаном Абдул Гамидом II-ымрезне погибло около 300 тыс. армян, 200 тыс. были насильственно исламизированы, 100 тыс. армян – выселены. Армянские погромы были учинены турецкими регулярными войсковыми части, полками «гамидие»,полицией и мусульманскими отщепенцами.
Насильственная исламизация армян во время гамидских погромов заложила основу для исламизации и формирования политики отуречивания и ее дальнейшего исполнения еще более грубыми методами.
Гамидские погромы 1894–1896 годов осудили видные деятели того времени – Жан Жорес, Виктор Берар, Анатоль Франс, Йоханнес Лепсиус, Линч и другие.
Почерк погромов в Адане в 1909 году был тот же: их организовали турецкие власти, осуществили националистические отщепенцы, участвовала турецкая армия. Жертвами резни в Адане стали более 30 тыс. армян. В связи с фактом Геноцида младотурки организовали судебное разбирательство, которое, однако, приобрело формальный характер. Более того, был искусственно организован пожар, целью которого была попытка сжечь и уничтожить судебные материалы, однако многие материалы были спасены и хранятся до сих пор.
24 мая 1915 годаВеликобритания, Франция и Россия выступили со специальным заявлением, осуждающим учиненные младотурками погромы и геноцид армян, в котором апрельскую резню 1915 года квалифицировали как новое преступление Турции против человечества и цивилизации. В тексте, в частности, говорится:
«В течение всего последнего месяца в Армении происходит резня армян курдами и турками при явном попустительстве, а иногда и при прямом содействии оттоманских властей. В половине апреля н. cт. резня армян имела место в Эрзеруме (Карин), Дергане, Эгине, Битлисе, Муше, Сасуне, Зейтуне и во всей Киликии; поголовно вырезаны жители сотен деревень в окрестностях Вана; в самом Ване армянский квартал осаждался курдами. В то же время константинопольское турецкое правительство подвергает арестам и небывалым притеснениям мирное армянское население.
Ввиду этих новых преступлений, совершаемых Турцией против человечества и цивилизации, союзные правительства России, Франции и Англии сим публично объявляют Высокой Порте, что они возлагают личную ответственность за эти преступления на всех членов турецкого правительства, а также на тех его местных представителей, которые окажутся причастными к подобной резне».
В 1919 г. Военный трибунал Константинополя организовал суд над лидерами младотурков, представив им два обвинения: втягивание Османской империи в войну и организация резни, геноцида и выселения верноподданных империи армян, на основе чего лидеры младотурков – Талаат, Энвер, Джемал, Назим, Кемаль бей, Джемал Азмин и Наим бей, Бехаеддин Шакир заочно были приговорены к смертной казни, что впоследствии осуществили армянские мстители, в рамках акции возмездия операции «Немезис».
В 1919 годубыла произведена оценка нанесенного Западной Армении ущерба.
В 1920 годубыл подписан Севрский мирный договор, 88-93статьи которого относились к Армении, и 22 ноября 1920 года28-й Президент США Вудро Вильсон вынес Арбитражное решение относительно границы между Турцией и Арменией.
Вышеуказанные факты доказывают, что возмещение нанесенного армянам и Армении в результате Геноцида армян ущерба – наряду с материальным ущербом, должно было произвестись при исполнении Севрского мирного договора и положений Арбитражного суда Вильсона: этот вопрос был решен, подписан, утвержден, но не исполнен.
Более того, после 1923 годавсе это предумышленно было предано забвению.
2.
Время осуждения за Геноцид армян
Как уже было отмечено, международное сообщество после Лозанской конференции, в 1923–1965 гг.,проблему Геноцида армян мастерски обошло и предало забвению.
Стену забвения оказалось возможным разрушить в 1965 году,в дни, когда отмечалось 50-летие Геноцида армян, во время вспыхнувших в Советской Армении митингов, движений, участники которых требовали возмещения и возврата армянских территорий, и особенно в ходе развернувшейся за границей национально–освободительной борьбы, благодаря большим усилиям и ценой огромных жертв ряда армянских организаций и личностей, таких как: Гурген Яникян, Геворг Аджемян, Симон Симонян, «Армянскаясекретная армия освобождения Армении», «Бойцы за справедливое признание геноцида армян»и других.
1965-1985годы были годами признания Геноцида армян. Именно тогда, одновременно с освободительной борьбой, мировые СМИ буквально были переполнены множеством сообщений, фактов, интервью, статьями, книгами, телепередачами и фильмами об армян и Армении, а также о Геноциде армян...
1985г. – в год Горбачевской перестройки и в 1987г.– были годами принятия резолюции Европарламента «О политическом решении Армянского вопроса», непосредственно за которым последовали погромы, депортация проживающих в Сумгаите, Баку, Гандзаке и др. городах граждан армянской национальности, а также развязанная Азербайджанской Республикой противНКР и РА агрессия.
Второй этап национально–освободительной борьбы нового периода – это Арцахская борьба 1988–1994 гг., после победы в которой, действительно, должен был наступить период осуждения и возмещения, тем более, что мы всей нацией противостояли новой провокационной попытке организовать геноцид армян.
И хотя драгоценное время упущено, однако, не все потеряно.
Просто необходимо признать, что навязанный армянам процесс международного признания Геноцида армян завершен, и нужно перейти к процессу международного осуждения Геноцида армян и возмещения.
3.
Вопрос хронологииГеноцида Армян: 1915–1923 гг.или1894–1923 гг.?
В этом вопросе с правовой точки зрения важно указать, в какой период времени и кем был осуществлен Геноцид армян. С этой точки зрения неприемлема формулировка – в 1915–1923 гг.
Верна и исторически доказана формулировка и датирование –в 1894–1923 гг., поскольку три и более сменяющие друг друга турецкие правительства – османское, младотурецкое и кемалистское, осуществляли одинаковые действия по истреблению армян. Для сравнения можете прочитать заявление Национального Совета Западной Армении от 24 апреля 2011 г., направленное президенту Турецкой Республики Абдулле Гюлю.
Необходимо упомянуть также учиненную в 1894–96 гг. Абдул Гамидом II–мрезню (т.н. Гамидские погромы) иорганизованную в 1909 г. младотурками резню армян в Адане, которые также являются составляющими Геноцида армян. Мы не имеем ни юридического, ни политического, ни морального права не считаться с этим и предавать все это забвению, тем более, что эти события имеют крайне важное значение в общем звене будущих шагов по решению Армянского вопроса – вопроса возврата армянских земель и восстановления исторической справедливости.
4.
Полный пакет по вопросу возмещения ущерба, нанесенного армянам в результате Геноцида армян.
Для того, чтобы составить полное представление относительно цельного пакета по возмещению ущерба, нанесенного армянам в результате Геноцида армян, необходимо просто вспомнить все преступления, совершенные тремячередующимися турецкими правительствами – османским, младотурецким и кемалистским, против человечества и армян.
Просто перечислим их:
– формирование, распространение и пропаганда в турецких кругах пантюркизма – идеологии национальной нетерпимости, национального превосходства, чванства и расизма.
– Разработка, распространение, пропаганда программ и идей депортации армян и геноцида армян.
– В 1894–1923 гг. на исконной Родине армян– Армянском нагорье,и на территории Османской империи планирование Геноцида армян, пропаганда и подготовка, подстрекательство, грабеж и присвоение имущества армян.Убийство более двух миллионов армян, организация депортации более полумиллиона армян из их исторической Родины.
– в 1915г. и в последующие за этим годы погромы и организация геноцида, грабеж и присвоение имущества не только армян, но и ассирийцев, понтийских греков и арабов (в дальнейшем, начиная с середины 1920-х гг. – также и курдов).
– в 1918 г., совершение агрессии в отношении армян Западной Армении, навязывание незаконного договора новосозданной Республике Армения.
– в 1918 г. осуществление геноцида армян Баку.
– в 1920 г., совершение агрессии в отношении Республики Армения, затем навязывание подвергшейся агрессии стороне незаконных договоров – в 1920 г.Александропольского и в 1921 г. – Московского и Карскогодоговоров.
– в 1937 г. осуществление геноцида армян Дерсима.
– в 1894–1923, 1923–2014 гг.разрушение, уничтожение армянских цивилизационных ценностей, в том числе историко-архитектурных памятников, церквей и хачкаров (мемориальных крест-камней).
– Фальсификация исторических, культурных и иных цивилизационных ценностей армян и других народов региона.
– Отрицание исторического факта Геноцида армян и отказ от признания факта его совершения – отрицаниеГеноцида. Предложения по созданию комиссии историков с нереальной надеждой выиграть время и оттянуть необходимость вынужденного возмещения за него.
– 97–летняя оккупация территории Армении, границы которой были утверждены согласно Арбитражному решению 28-го Президента США Вудро Вильсона от 22 ноября 1920 г.
– с 1993 г. незаконнаяблокадаРеспублики Армения.
Это не полный список преступлений против человечества и армян, содеянных со стороны сменяющих друг друга турецких правительств. Преступления со стороны Азербайджана являются копией почерка и программы Турции.
Ко всему этому добавим, что до сих пор не осуществлен подсчет размера ущерба, нанесенного Восточной Армении в период Геноцида и непосредственно после него, а также в результате содеянных в последующий после 1923 г. период времени преступлений против армян и Армении.
Однако, перечисленные выше преступления напрямую указывают на те потери, которые можно и нужно подсчитать и таким образом подготовить полный пакет истинного размера и возмещения ущерба, причиненного армянам и Армении в результате Геноцида армян.
Есть все основания утверждать, что Геноцид армян до сегодняшнего дня продолжается и будет продолжаться, пока это преступление не осуждено и возмещения ущерба не осуществлено, и пока армяне не создали политико-правовые, национально–государственные твердые и незыблемые основы для обеспечения реализации своего права на жизнь, развитие и прогресс.