Նոր ընտրական օրենսգիրքն ու ԱԺ ընտրությունների լուսաբանումը
2017 ԱԺ ընտրությունները քննություն էին նոր ընտրական օրենսգրքի բոլոր հատվածների համար, այդ թվում նաև լրատվամիջոցների կողմից ընտրությունների լուսաբանման օրենդսրական կարգավորումների համար: Արդյո՞ք նոր օրենսգիրքը բարեհաջող անցել է քննությունը լրատվամիջոցների մասով:
Անկողմնակալ և գնահատականներից զերծ
Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի 20-րդ «Նախընտրական քարոզչությունը զանգվածային լրատվության միջոցներով» հոդվածի 1-ին կետի համաձայն՝ «Ազգային ժողովի և Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններն ունեն հանրային ռադիոյի և հանրային հեռուստատեսության եթերաժամերից հավասար պայմաններով անվճար և վճարովի (այդ թվում ուղիղ եթերով) օգտվելու իրավունք», իսկ այնուհետև 3-րդ կետը պարզաբանում է «Հանրային ռադիոյի և հանրային հեռուստատեսության լրատվական հաղորդումներում թեկնածուների, ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների նախընտրական քարոզարշավի վերաբերյալ ներկայացվում է անկողմնակալ և գնահատականներից զերծ տեղեկատվություն»:
Քարոզչության սահմանված կարգի պահպանման վերահսկողություն իրականացնող մարմնի՝ Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի (ՀՌԱՀ) կողմից մշակված ընտրությունների լուսաբանման մշտադիտարկման մեթոդաբանության 4-րդ կետի համաձայն՝ լրատվական թողարկումներում և հասարակական-քաղաքական հաղորդումներում ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների, կուսակցությունների դաշինքների նախընտրական քարոզչության միջոցառումների լուսաբանումը գնահատականներից զերծ և անկողմնակալ լինելու հանգամանքը, լուսաբանման հավասարության և ոչ խտրական սկզբունքի պահպանումը գնահատվում է ՀՌԱՀ-ի կողմից:
Օրենսդրական թերացո՞ւմ
Այդուհանդերձ, թե´ ընտրական օրենսգիրքը և թե´ ՀՌԱՀ-ի մեթոդաբանությունը հստակ չեն պարզաբանում, թե ինչպես պետք է հեռուստաընկերությունները անկողմնակալ և գնահատականներից զերծ տեղեկատվություն տրամադրեն: ՀՌԱՀ մշտադիտարկման արդյունքների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ Հանձնաժողովը գահատել է միայն տարբեր քաղաքական ուժերին հեռուստատեսությունների կողմից լրատվական և քաղաքական հաղորդումների ընթացքում հավասարաչափ ժամանակ տրամադրելը: Սակայն, սա դեռևս չի նշանակում անկողմնակալ և գնահատականներից զերծ լրատվություն, քանի որ օրենսդրական սահմանումները բավականին աղոտ են, հեռուստաընկերությունների համար կան հարմար պայմաններ շրջանցիկ ճանապարհներ հորինելու համար:
Տոնայնություն
Հիմնական խնդիրը տոնայնությունն է: Այսպես, օրինակ, Կենտրոն հեռուստաալիքի լրատվական թողարկումների ժամանակ «Ծառուկյան դաշինքին» նվիրված 2 րոպեանոց ռեպորտաժի ընթացքում հաղորդավարի տոնը հստակ տարբերվում էր Կոմունիստական կուսակցության քարոզարշավը լուսաբանելու տոնայնությունից: Նույնը նկատելի էր նաև Հանրային հեռուստատեսության լրատվական հաղորդումների ընթացքում, սակայն այս անգամ հօգուտ ՀՀԿ-ի:
Տոնայնության համար կարևոր է նաև օպերատորի աշխատանքը: Այսպես, օրինակ, քարոզարշավի ընթացքում երկու տարբեր կուսակցությունների հավաքի լուսաբանման վրա ազդում են նույնիսկ այնպիսի մանրուքներ, ինչպիսիք են այդ կուսակցությունների հավաքների ընթացքում դահլիճում նստած մարդկանց դեմքերը կամ մարդկանց թիվը: Մի կուսակցության դեպքում ցուցադրվում էր դահլիճի դատարկ մասն ու դժգոհ հանդիսատես, իսկ մյուսի դեպքում՝ ակտիվ ծափահարող, լեփ-լեցուն դահլիճ: Բնականաբար, նմանօրինակ մանրուքները ազդում են ընտրողի ենթագիտակցության վրա: Մանրուքներից բացի անցած ընտրություններին կարելի էր նկատել նաև լուրջ թերացումներ:
Չլուսաբանելը ևս լուսաբանել է
Մյուս կողմից որոշ երևույթները չլուսաբանելը ևս կողմնակալության դրսևորում կարող է լինել: Մասնավորապես, ԵԱՀԿ Ընտրությունների դիտարկման միջազգային առաքելութան՝ ՀՀ Խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ նախնական  եզրակացություններում նշվում է, որ հանրային հետաքրքրություն առաջացնող ընտրություններին առնչվող նորությունները, «այդ թվում, դպրոցների տնօրենների կողմից կազմված աջակիցների ցուցակների հրապարակումը, ԿԸՀ ներկայացված ընտրություններին առնչվող բողոքները չեն լուսաբանվել Հանրային հեռուստատեսության երեկոյան 21:00-ի լուրերի թողարկումներում»:
Հետևաբար, հավասարաչափ ժամանակ տրամադրելը դեռևս չի նշանակում ապահովել անկողմնակալ և գնահատականից զերծ լրատվություն: Գնահատականներ տալու տարբեր եղանակներ կան և ՀՀ օրենսդրությունը վստահաբար չի ապահովում համապատասխան մեխանիզմներ այդ եղանակները վերահսկելու և խախտումներ արձանագրելու համար: Հետևաբար, եթե 2017 ԱԺ ընտրությունները ստուգարք լինեին, ապա կարելի էր ասել, որ ՀՀ նոր ընտրական օրենսգրքի լրատվամիջոցների կողմից հավասար պայմանների ապահովման մասը մի կերպ կհանձներ այն, սակայն քննության դեպքում «3-ից հանած» կստանար:

The New Electoral Code and Coverage of Parliamentary Elections
The 2017 parliamentary elections acted as a test for all the sections of the new Electoral Code, including the legislative regulations related to coverage of the elections by the mass media. Has the new code passed the test as long as it refers to sections related to the media?
Impartial and Non-Judgemental Information
According to Article 20 of the Electoral Code of the Republic of Armenia “Election Campaign through the Mass Media”, namely, Clause 1 of the article, “Political parties running in elections of the National Assembly and the Council of Elders of Yerevan shall have the right to use the airtime (including by live broadcasting) of public radio and public television on equal conditions, free of charge and for pay”. And furthermore, Clause 3 clarifies, “News programmes on public radio and public television shall provide impartial and non-judgemental information on election campaigns of candidates, political parties running in elections”.
According to Clause 4 of the methodology for monitoring of election coverage developed by the National Commission on TV and Radio of Armenia (NCTR), the NCTR assesses the coverage of election campaign activities of political parties and party blocs participating in elections, providing impartial and non-judgemental information, equal and non-discriminatory conditions of coverage.
Is It Legislative Failure?
Nevertheless, neither the Electoral Code, nor the NCTR clearly specify how TV channels shall provide impartial and non-judgemental information. The study of NCTR monitoring results shows that the Commission has only assessed the equal airtime on TV channels for different political forces. But this does not imply impartial and non-judgemental journalism as the legislative definitions are quite vague, and the TV channels have a wide range of possibilities to find bypassing ways.
Tonality
The main issue is the tone. For instance, during the news broadcasts of Kentron TV, the tonality of the reporter during the 2-minute reportage dedicated to Tsarukyan bloc was clearly different from that of the reportage devoted to the coverage of the election campaign of the Communist Party. The same could be noticed during the news broadcasts of the Public TV, this time in favor of the Republican Party of Armenia.
Minor details like people’s faces or their number during assemblies affect the coverage. In case of one party, they showed the empty part of the hall and a dissatisfied audience, while in case of the other, a full applauding audience. Naturally, such kind of minor details affect the voter’s subconsciousness.
Lack of Coverage Is Also Coverage
On the other hand, not covering certain phenomena may also be a display of bias. In particular, the preliminary conclusions of the OSCE international election observation mission on the RA parliamentary elections mentions that news stories of public interest related to the elections, “including the publication of lists of supporters collected by principals of schools and electoral complaints heard by the CEC, were not covered by the public broadcaster H1 primetime news”.
Thus, providing equal coverage time does not necessarily mean providing unbiased and non-judgemental journalism. There are various ways of giving assessments, and the legislation does not ensure relative mechanisms to control those methods and record violations. Hence, if we view the 2017 parliamentary elections as a test, we can state that the electoral code would receive a “C-“.