ԵԱՀԿ-ն դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի շրջանի ուղղությամբ՝ Ակնայից դեպի հարավ-արևելք
Մայիսի 4-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի շրջանի  ուղղությամբ՝   Ակնայից դեպի հարավ-արևելք:
Արցախի Հանրապետության    պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել  են   ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլլերը  (Մեծ Բրիտանիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են   ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա  դաշտային օգնական Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և  ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից  Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։

• 04-05-2017 12:49:41   |   |  Politics
On May 4, 2017, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, in the direction of the Askeran region, south-east of Akna.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Mihail Olaru (Moldova) and Personal Assistant to the CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk, his Field Assistant Ghenadie Petrica (Moldova), and staff member of his Office Martin Schuster (Germany).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule. No violation of the cease-fire regime was registered