Հաղթանակի օրվա առթիվ Մասիս քաղաքում կայացել է ռետրո-մեքենաների ցուցահանդես և մի շարք այլ միջոցառումներ
• 10-05-2017 14:05:45   | Արարատի մարզ  |  Մամլո հաղորդագրություն
Մայիսի 9-ն արդեն 25 տարի է՝ հայերի համար եռատոն է: 1941-1954թթ. տեղի ունեցած Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակին 1992թ.-ին գումարվեց նաև Արցախի բերդաքաղաք Շուշիի ազատագրումը, որին հաջորդեց նաև Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանական բանակի ստեղծումը:
Այդ առիթով՝ Արարատի մարզի Մասիս քաղաքում մայիսի 8-ին և 9-ին Մասիսի քաղաքապետարանի աջակցությամբ Մասիսի զարգացման հիմնադրամի կողմից կազմակերպվել էին Հաղթանակի օրվան նվիրված մի շարք միջոցառումներ:
Այսպես` Մասիսում անցկացվեց ռետրո մեքենաների ցուցահանդես, որի ժամանակ ներկայացված էին Հայաստանի տարբեր քաղաքներից (Գյումրի, Վանաձոր և այլն) հատուկ տոնական օրվա առիթով Մասիս ժամանած պատերազմական և հետպատերազմական տարիների ավելի քան 20 մոդելի մեքենա:
Բոլոր ռեստավրացված  ռետրո մեքենաները գտնվում էին աշխատանքային վիճակում և կատարեցին պատվավոր պտույտ քաղաքի կենտրոնական հրապարկում:
Միջոցառման ընթացքում Մասիս քաղաքի երիտասարդական կենտրոնի մասնակիցները  հանդիսատեսին՝ քաղաքի բնակիչներին և հյուրերին ծանոթացրեցին ռետրո-մեքենաների հնարավորությունների, յուրահատկությունների և տեխնիակակն բնութագրիչների հետ: Հյուրերը կարողացան տեսնել հազվագյուտ մակնիշների մեքենաներ, ինչպես նաև շփվել ցուցահանդեսի մասնակիցների հետ: Մեքենաները հասանելի էին բոլորին և ցանակցողները կարող էին մոտենալ և լուսանկարվել:
Կարևոր է նշել, որ ցուցահանդեսը միավորեց ռետրո-տեխնիկայի սիրահարներին և սեփականտերերին, ովքեր խնամքով պահպանում ու նոր կյանք են տալիս ավտոմեքենաներին:
Մասիսի զարգացման հիմնադրամի գործունեության հիմքում քաղաքի երիտասարդների և բնակիչների ներուժի զարգացումը, նրանց նախաձեռնությունների աջակցությունը և նրանց հնարավորությունների բացահայտման համար պայամանների ապահովումն է: Երիտասարդական նախաձեռնություններից մեկն արմրեստլինգի մարզային մրցաշարի իրականացումն էր: Մասիսի զարգացման հիմնադրամը աջակցեց գաղափարին՝ օգնելով մրցաշարի կազմակերպման հարցում, ինպես նաև հաղթողներին տրամադրեց մրացանակներ:
Արմրեստլինգի մարզային մրցաշարը Մասիսում առողջ ապրելակերպի հանրայնացման միջոցառումների մաս էր կազմում: Մրցաշարն անցկացվեց 5 քաշային կատեգորիաներում: Նախընտրական մրցումները տեղի էին ունեցել մայիսի 5-ին, որի ընթացքում ընտրվել էին յուրաքանչյուր քաշային կատեգորիայի լավագույն մասանկիցները: Եզրափակիչը անցկացվեց մայիսի 9-ին Մասիս քաղաքի կենտրոնական հրապարակում, իսկ հաղթողներին շնորհվեցին սպորտային խանութի նվեր քարտեր:
Հաղթանակի օրվան ընդառաջ՝ մայիսի 8-ին տեղի ունեցավ արդեն ավանդույթ դարձած «Սերունդների հանդիպում» միջոցառումը, որի ժամանակ Երիտասարդական  կենտրոնի  մասնակիցները հանդիպեցին Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերաններին և Ղարաբաղյան պատերազմի զոհված ազատամարտիկների ընտանիքներին, որպեսզի շնորհավորեն նրանց  տոնի առթիվ:
Երիտասարդական կենտրոնի երեխաները վետերաններին նվիրեցին ծաղիկներ, ինչպես նաև հանդես եկան տոնական ելույթներով: Հնչեցին Ղարաբաղյան և Հայրենական Մեծ պատերազմների տարիների ռազմահայրենասիրական երգեր: «Սերունդների հանդիպում» միջոցառումն ավարտվեց «Հայկական բանակ» երգով, որը երեխանեերի հետ միասին կատարեցին նաև ներկաները:
Մայիսի 8-ին, ժամը`18:00-ին Արմեն Նազարյանի անվան սպորտդպրոցի դաշտում կայացավ Մասիսի ԱԻՆ-ի և ոստիկանության հավաքականների մինի-ֆուտբոլի ընկերական հանդիպում` նվիրված Շուշիի ազատագրման 25 ամյակին: Հանդիպումը կազմակերպվել էր Մասիսի զարգացման հիմնադրամի կողմից տեղական ադմինիստրացիայի աջակցությամբ:
Հանդիպման սկզբում խաղին ներկա գտնվող Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանը շնորհակալություն հայտնեց Մասիսի զարգացման հիմնադրամին մասիսցիների շրջանում մինի-ֆուտբոլի և առողջ ապրելակերպի հանրայնացման համար և թիմերին հաջող խաղ մաղթեց: Սպորտսմեններին և երկրպակուգներին նաև  ողջունեց Մասիսի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Ստեփան Հովհաննիսյանը:  Նա հայտարարեց, որ  այս հանդիպումով ազդարարվում է Մասիսում մինի-ֆուտբոլի  մրցաշարի մեկնարկը: Եզրափակիչ հանդիպումը  կկայանա սեպտեմբեր ամսին Մասիսի առաջին ընտանեկան մարզահամալիրում մինի-ֆուտբոլի դաշտի բացման ժամանակ:

В городе Масисе прошла выставка ретро-автомобилей и серия мероприятий, посвящённых Дню Победы
Уже на протяжении 25 лет 9 мая – тройной праздник для армян. Победа в Великой Отечественной войне 1941-1954 гг, освобождение города-крепости Шуши в Арцахе в 1992 г., формирование Армии обороны Нагорного Карабаха – знаменательные события для граждан.
8 и 9 мая в городе Масис Араратской области, Фондом Развития Масиса при поддержке мэрии города была организована серия мероприятий, посвященных Дню Победы.
Выставка ретро-автомобилей.
9-го мая, в 12:00в городе Масисе прошла выставка ретро-автомобилей, в которой были представлены более 20 моделей военных и послевоенных лет, специально приехавших в этот праздничный день в Масис из разных городов Армении (Гюмри, Ванадзор и т.д).
Все отреставрированные ретро-автомобили находились в рабочем состоянии, что они и доказали, совершив почетный круг на центральной площади.
В ходе мероприятия участники Молодежного центра города Масиса познакомили зрителей - жителей и гостей города, с данными автомобилей, их особенностями и техническими характеристиками. Гости могли рассмотреть редкие марки автомобилей, а также пообщаться с участниками выставки. Ретро-автомобили были доступны всем, кто хотел к ним прикоснуться, сделать фото за рулем.
Важно отметить, что выставка объединила любителей, энтузиастов и владельцев ретро-техники, которые ее бережно сохраняют и дарят автомобилям вторую жизнь.
Районный турнир по армреслингу.
Фонд развития Масиса в основу своей работы ставит развитие потенциала молодежи и жителей города, поддержку их инициатив и предоставление им условий для раскрытия их возможностей. Одной из молодёжных инициатив стало предложение провести районный турнир по армрестлингу. Фонд развития Масиса поддержал эту идею и помог с организацией турнира, а также предоставил призы для победителей.
Турнир проводился в пяти весовых категориях. Отборочные соревнования были проведены 5-го мая, на которых были отобраны четыре лучших участника в каждой весовой категории. Финал прошел 9 мая на центральной площади Масиса. Победителям пяти весовых категорий были вручены подарочные карточки в спортивный магазин:
«Встреча поколений».
В преддверии Дня Победы, 8 мая, состоялась, уже ставшая традиционной «Встреча поколений» . Участники Молодежного центра встретились с ветеранами Великой Отечественной и семьями погибших участников Карабахской войны, чтобы поздравить собравшихся с праздником.
Ребята вручили ветеранам цветы, а также подготовили небольшой праздничный концерт. Участники Центра спели песни военных лет – Великой Отечественной, Карабахской и Апрельской войн. Завершилась «Встреча поколений» песней «Армянская армия», которую вместе с ребятами исполнили все присутствующие.
Товарищеский матч по мини-футболу.
8 мая в 18:00 на поле спортивной школы им. Армена Назаряна состоялся товарищеский матч по мини-футболу между сборными полиции и МЧС Масиса.  Матч был организован Фондом Развития Масиса при поддержке местной администрации и был посвящен 25-летию освобождения Шуши.
Перед началом матча, присутствовавший на игре мэр Масиса Давид Амбарцумян, поблагодарил Фонд Развития Масиса за популяризацию мини-футбола и здорового образа жизни среди масисцев. Он пожелал командам хорошей игры. Исполнительный директор Фонда Степан Оганнисян также обратился к спортсменам и болельщикам с приветственной речью. Он объявил, что сегодняшний матч дал старт чемпионату по мини-футболу в Масисе.  Финальный матч состоится в сентябре во время открытия поля для мини-футбола в семейном спорткомплексе.
Товарищеский матч проходил динамично и напряженно и закончился со счетом 3:2 в пользу команды полиции.
Мероприятия были организованы мэрией и Фондом Развития Масиса.
Фонд Развития Масиса - некоммерческая организация, основанная в 2015 году благотворительным фондом Adibekyan Family Foundation for Advancement с целью содействия социальному, экономическому и культурному развитию города Масиса.
Работа Фонда направлена на объединение жителей для повышения качества жизни в городе и создание нового поколения активных неравнодушных граждан, которые впоследствии внесут свой вклад в развитие и процветание Армении.
Молодежный центр города Масиса - один из проектов Adibekyan Family Foundation for Advancement (AFFA) и основанного им Фонда Развития Масиса. Центр работает в трех ключевых направлениях: образование, социальные проекты и волонтерство. На данный момент в центре состоят около 120 детей и подростков в возрасте до 18 лет.
Также Молодежный центр запустил городской портал ilovemasis.com, на котором можно узнать о главных событиях не только Фонда Развития Масиса, но и всего города.