Լեգենդար Կոմանդոսը՝ Մասիսի երիտասարդական կենտրոնի Քննարկումների ակումբի հյուր
Հունիսի 2-ին գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը՝ լեգենդար Կոմանդոսը, հյուրընկալվել էր Մասիսի երիտասարդական կենտրոնի Քննարկումների ակումբում: Քննարկման թեման Շուշիի ազատագրումն ու «Ազգ-բանակ» հայեցակարգն էր:
Արցախյան ազատամարտի հերոսը ներկաներին պատմեց «Հարսանիք լեռներում» ծածկանվամբ հայտնի Շուշիի բերդի պաշարման մասին, որը փառքով պսակեց նրա ռազմական կենսագրությունը և դարձավ առաջին լայնամասշտաբ գործողությունը՝ իրականացված ԼՂՀ պաշտպանության միասնական շտաբի ղեկավարությամբ:
Տեր-Թադևոսյանի հանդիպումը Մասիսի երիտասարդական կենտրոնի մասնակիցների հետ անցավ անմիջական շփման ջերմ մթնոլորտում: Ելույթից հետո, Կոմանդոսը կենդանի զրույցի ձևաչափով երիտասարդների հետ շարունակեց քննարկել թեման և պատասխանեց նրանց հետաքրքրող բոլոր հարցերին:
Մասիսի երիտասարդական կենտրոնի Քննարկումների ակումբը երիտասարդներին ծանոթացնում է մեր ժամանակների նշանավորներ հերոսների հետ, օգնում է նրանց օրինակով զարգացնել նպատակասլացություն և խթանել ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշման ձևավորմանը:
Ակումբի նպատակը երիտասարդների շրջանակում քաղաքացիական ինքնագիտակցության, հանրային խոսքի հմտությունների զարգացումն է, ինչպես նաև աշխարհայացքի ընդլայնումը:
Ակումբի հանդիպումներն անցկացվում են ամսական կտրվածքով: Յուրաքանչյուր նիստը նվիրված է լինում մեկ կարևոր թեմայի, որը ներկայացվում է Ակումբի հյուրի կողմից: Ակումբի հյուրերը հայտնի հասարակական գործիչները, մարզիկները, գիտնականներն ու գործարարներն են:
Քննարկումների ակումբը բացվել է 2017թ. ապրիլի 24-ին, երբ ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը հանդես եկավ "Հայոց ցեղասպանությունը. անցյալից ներկա» թեմայով:
Նախագիծն իրականացնում է Adibekyan Family Foundation for Advancement-ը (AFFA)  և վերջինիս կողմից հիմնադրված Մասիսի զարգացման հիմնադրամը:
Մասիսի զարգացման հիմնադրամը շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է՝ հիմնադրված 2015 թվականին Adibekyan Family Foundation for Advancement բարեգործական կազմակերպության կողմից՝ Մասիս քաղաքի զարգացումը խթանելու նպատակով։ Հիմնադրամի գործունեության նպատակն է միավորել բնակիչներին Մասիս քաղաքի կյանքի որակի բարելավման գործընթացի շուրջ և ձևավորել ակտիվ ու մտահոգ քաղաքացիների նոր սերունդ, որն ապագայում իր ավանդը կունենա Հայաստանի զարգացման և բարգավաճման գործում:
Հիմնադրամը ստեղծել է Մասիսի երիտասարդական կենտրոնը, որը քաղաքի երիտասարդների նախաձեռնությունների զարգացման, տաղանդի և ընդունակությունների բացահայտման յուրահատուկ հարթակ է: Մասիսի Երիտասարդական կենտրոնը գործունեություն է ծավալում երեք հիմնական ուղղություններով՝ կրթություն, սոցիալական նախագծեր և  կամավորություն: Ներկայումս  կենտրոն է այցելում մինչև  18 տարեկան 120  երեխա:
Երիտասարդական կենտրոնը գործարկել է  ilovemasis.com քաղաքային պորտալը, որտեղ կարող եք ծանոթանալ ոչ միայն Մասիսի զարգացման հիմնադրամի, այլև ամբողջ քաղաքի հիմնական իրադարձություններին:

• 02-06-2017 18:46:49   | Armenia  |  Social
On June 2, Major General Arkady Ter-Tadevosyan, the famous Kommandos, spoke at the Masis Youth (MY) Center in the framework of the Discussion Club.
The theme of his speech was "Liberation of Shushi and the nation-army concept". Arkady Ivanovich told the participants about the storming of the fortress of Shushi, which was named "Wedding in the Mountains" by the Armenian commandership. This operation was the peak of his military biography and became the first large-scale action carried out under the leadership of the unified Defense Headquarters of the Nagorno-Karabakh Republic.
Ter-Tadevosyan's meeting with the participants of MY Center was held in a warm atmosphere of direct communication. After the presentation, Kommandos discussed the topic with the youngsters and answered all their questions.
The Discussion club of the Masis Youth (MY) Center introduces the children to the outstanding heroes of our time, helps to develop their purposefulness and develop an active civic position.
The Club's goal is to develop the children's civic consciousness, the skills of public speaking, as well as to expand their horizons. Club meetings are held monthly. Each meeting is devoted to one important topic, which is presented by the guest of the club. Guests of the club are famous public figures, sportsmen, scientists, businessmen.
The Discussion club has been opened on April 24, 2017 with the presentation of ethnographer Hranush Kharatyan on the topic "The Armenian Genocide, from past to present."
The project is implemented by the Adibekyan Family Foundation for Advancement (AFFA) charitable organization and Masis Development Foundation founded by AFFA.
Masis Development Foundation is a non-profit organization founded in 2015 by the charitable organization Adibekyan Family Foundation for Advancement with the aim of promoting the development of the city of Masis. The Foundation's work is aimed at uniting the residents to improve the quality of life in the city and creating a new generation of active, passionate citizens who will subsequently contribute to the development and prosperity of Armenia.
The Foundation founded the Masis Youth (MY) Center - a unique platform created for the development of youth initiatives of the city, the identification of talents and abilities. The Youth Center works in three key directions: education, social projects and volunteerism. At the moment, it consists of more than 120 children and adolescents under the age of 18.
Also, the MY Center launched the city portal ilovemasis.com, where you can learn about the main events not only of the Masis Development Foundation, but the whole city.