Լեգենդար Կոմանդոսը՝ Մասիսի երիտասարդական կենտրոնի Քննարկումների ակումբի հյուր
Հունիսի 2-ին գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը՝ լեգենդար Կոմանդոսը, հյուրընկալվել էր Մասիսի երիտասարդական կենտրոնի Քննարկումների ակումբում: Քննարկման թեման Շուշիի ազատագրումն ու «Ազգ-բանակ» հայեցակարգն էր:
Արցախյան ազատամարտի հերոսը ներկաներին պատմեց «Հարսանիք լեռներում» ծածկանվամբ հայտնի Շուշիի բերդի պաշարման մասին, որը փառքով պսակեց նրա ռազմական կենսագրությունը և դարձավ առաջին լայնամասշտաբ գործողությունը՝ իրականացված ԼՂՀ պաշտպանության միասնական շտաբի ղեկավարությամբ:
Տեր-Թադևոսյանի հանդիպումը Մասիսի երիտասարդական կենտրոնի մասնակիցների հետ անցավ անմիջական շփման ջերմ մթնոլորտում: Ելույթից հետո, Կոմանդոսը կենդանի զրույցի ձևաչափով երիտասարդների հետ շարունակեց քննարկել թեման և պատասխանեց նրանց հետաքրքրող բոլոր հարցերին:
Մասիսի երիտասարդական կենտրոնի Քննարկումների ակումբը երիտասարդներին ծանոթացնում է մեր ժամանակների նշանավորներ հերոսների հետ, օգնում է նրանց օրինակով զարգացնել նպատակասլացություն և խթանել ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշման ձևավորմանը:
Ակումբի նպատակը երիտասարդների շրջանակում քաղաքացիական ինքնագիտակցության, հանրային խոսքի հմտությունների զարգացումն է, ինչպես նաև աշխարհայացքի ընդլայնումը:
Ակումբի հանդիպումներն անցկացվում են ամսական կտրվածքով: Յուրաքանչյուր նիստը նվիրված է լինում մեկ կարևոր թեմայի, որը ներկայացվում է Ակումբի հյուրի կողմից: Ակումբի հյուրերը հայտնի հասարակական գործիչները, մարզիկները, գիտնականներն ու գործարարներն են:
Քննարկումների ակումբը բացվել է 2017թ. ապրիլի 24-ին, երբ ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը հանդես եկավ "Հայոց ցեղասպանությունը. անցյալից ներկա» թեմայով:
Նախագիծն իրականացնում է Adibekyan Family Foundation for Advancement-ը (AFFA)  և վերջինիս կողմից հիմնադրված Մասիսի զարգացման հիմնադրամը:
Մասիսի զարգացման հիմնադրամը շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է՝ հիմնադրված 2015 թվականին Adibekyan Family Foundation for Advancement բարեգործական կազմակերպության կողմից՝ Մասիս քաղաքի զարգացումը խթանելու նպատակով։ Հիմնադրամի գործունեության նպատակն է միավորել բնակիչներին Մասիս քաղաքի կյանքի որակի բարելավման գործընթացի շուրջ և ձևավորել ակտիվ ու մտահոգ քաղաքացիների նոր սերունդ, որն ապագայում իր ավանդը կունենա Հայաստանի զարգացման և բարգավաճման գործում:
Հիմնադրամը ստեղծել է Մասիսի երիտասարդական կենտրոնը, որը քաղաքի երիտասարդների նախաձեռնությունների զարգացման, տաղանդի և ընդունակությունների բացահայտման յուրահատուկ հարթակ է: Մասիսի Երիտասարդական կենտրոնը գործունեություն է ծավալում երեք հիմնական ուղղություններով՝ կրթություն, սոցիալական նախագծեր և  կամավորություն: Ներկայումս  կենտրոն է այցելում մինչև  18 տարեկան 120  երեխա:
Երիտասարդական կենտրոնը գործարկել է  ilovemasis.com քաղաքային պորտալը, որտեղ կարող եք ծանոթանալ ոչ միայն Մասիսի զարգացման հիմնադրամի, այլև ամբողջ քաղաքի հիմնական իրադարձություններին:

• 02-06-2017 18:46:39   | Армения  |  Общество
2 июня генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян, прославленный Коммандос, выступил в Молодежном центре города Масиса в рамках Дискуссионного клуба. Темой выступления стало “Освобождение Шуши и концепция народ-армия”.
Аркадий Иванович рассказал участникам о штурме крепости Шуши с кодовым названием «Свадьба в горах», который явил собой венец его военной биографии и стал первым крупномасштабным действием, осуществленным под руководством единого Штаба обороны Нагорно-Карабахской Республики.
Встреча Тер-Тадевосяна с участниками Молодежного центра прошла в теплой атмосфере непосредственного общения. После выступления Командос в формате живой дискуссии обсудил тему с ребятами и ответил на все интересующие их вопросы.
Дискуссионный клуб Молодежного центра Масиса знакомит ребят с выдающимися героями нашего времени,  помогает на их примере развивать целеустремленность и способствовать формированию активной гражданской позиции.
Задача Клуба – это развитие у ребят гражданского самосознания, навыков публичных выступлений, а также расширение их кругозора. Заседания Клуба проходят ежемесячно. Каждое заседание посвящено одной важной теме, которую представляет гость клуба. Гости клуба – это известные общественные деятели, спортсмены,  ученые, бизнесмены.
Дискуссионный клуб открылся 24 апреля 2017 года выступлением этнографа Грануш Харатян на тему «Геноцид армян, от прошлого к настоящему».
Проект реализует Adibekyan Family Foundation for Advancement (AFFA) и основанный им Фонд развития Масиса.
Фонд развития Масиса – некоммерческая организация, основанная в 2015 году благотворительным фондом Adibekyan Family Foundation for Advancement с целью содействия социальному, экономическому и культурному развитию города Масиса.
Работа Фонда направлена на объединение жителей для повышения качества жизни в городе и создание нового поколения активных неравнодушных граждан, которые впоследствии внесут свой вклад в развитие и процветание Армении.
Молодежный центр города Масиса - один из проектов  Фонда развития Масиса. работает в трех ключевых направлениях: образование, социальные проекты и волонтерство. На данный момент в центре состоит 120 детей и подростков в возрасте до 18 лет.
Также Молодежный центр запустил городской портал ilovemasis.com, на котором можно узнать о главных событиях не только Фонда развития Масиса, но и всего города.