2017 թվականի ընթացքում Ուկրաինայում արձանագրվել է ազատ խոսքի ոտնահարման 102 դեպք
Ուկրաինայում 2017 թվականի հինգ ամիսների ընթացքում արձանագրվել է խոսքի ազատության ոտնահարման 102 դեպք: korrespondent-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հաղորդել է Զանգվածային լրատվության ինստիտուտը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` խոսքի ազատության ամենաշատ խախտումները տեղի են ունեցել Կիևում և Կիև մարզում (24), Պոլտավյան և Նիկոլաևյան մարզերում (8), իսկ Խաբարովյան մարզում` նման չորս դեպք:
Խախտումների մեծ մասը վերաբերում է «օրենքով ամրագրված լրագրողների մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու» կատեգորիային, այդպիսի 32 դեպք է արձանագրվել:
Նշվում է, որ ութ դեպքերում վնաս է հասցվել լրագրողների գույքին, իսկ նրանց նկատմամբ ֆիզիկական ագրեսիա դրսևորելու դեպքերը երեք անգամով նվազել է` հասնելով 6-ի:
Տարածված հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ լրագրողների իրավունքները 58 դեպքերում խախտել են մասնավոր անձիք, 14 դեպքերում` տեղական իշխանությունները, 7 դեպքերում` իրավապահ մարմիններն ուժայինների հետ միասին, իսկ 5 դեպքերում` դատական իշխանությունները:

• 06-06-2017 18:10:47   |   |  Право
В Украине за пять месяцев 2017 года произошло 102 случая, связанных с нарушением свободы слова. В 2016 году таких нарушений было 108. Об этом сообщает Институт массовой информации (ИМИ).
Больше всего нарушений произошло в Киеве и Киевской области (24), в Полтавской (10) и Николаевской областях (8). В Харьковской области, по информации ИМИ, было четыре таких инцидента.
Большинство нарушений относятся к категории "препятствование законной профессиональной деятельности журналистов" - 32 случая (против 38 в 2016-м).
В восьми случаях журналистам повредили имущество (в 2016-м году такой случай был один).
Физической агрессии в отношении журналистов, по подсчетам ИМИ, в этом году стало в три раза меньше — 6 случаев нападений на представителей СМИ (против 18 случаев в 2016-м).
"Основными агрессорами и нарушителями прав журналистов стали: частные лица - 58 случаев, местная власть - 14 случаев, правоохранители с силовиками - 7 случаев, судебная власть - 5 случаев", - сказано в сообщении
ИМИ видит тенденцию к росту нарушений в категории "доступ к публичной информации" - с начала года эксперты Института зафиксировали 16 нарушений такого рода (в 2016 их было 7).