Հարութ Սասունյան.Թուրքիայի վարչապետի ընտանիքը 140 միլիոն դոլարի հարստություն ունի արտերկրում
Անցյալ շաբաթ լուսաբանեցինք Թուրքիայի նախագահի ապօրինի հարստացումը՝ 25 միլիոն դոլար արժողությամբ նավթատար նավը որպես նվեր ստանալով մի ադրբեջանցի միլիարդատերից, իսկ այս շաբաթ կբացահայտենք Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմին, որը, ինչպես պարզվում է, նույնքան կոռումպացված է, որքան իր շեֆը...
Քրեյգ Շոուն և Զեյնաբ Սենթեքը, theblacksea.eu կայքում տեղադրված իրենց հոդվածում, Եվրոպական հետաքննական համագործակցության (ԵՀՀ) զեկույցի հիման վրա, բացահայտել են, որ Յըլդըրըմի ընտանիքին են պատկանում 140 միլիոն դոլար արժողությամբ նավեր և օտարերկրյա այլ ունեցվածք:
2009 թվականին, երբ Յըլդըրըմը Թուրքիայի տրանսպորտի և ծովագնացության նախարարն էր, Ստամբուլում կայացած խոշոր նավասեփականատերերի հավաքի ժամանակ ասել է. «Այսուհետև թուրքական ընկերություններին պատկանող բոլոր թուրքական նավերը, զբոսանավերը կամ ծովային նավերը, որոնք նավարկում են օտարերկրյա դրոշի ներքո, «կասկածանքի տակ կլինեն» կառավարության կողմից»: Յըլդըրըմը նավասեփականատերերին երեք ամիս ժամանակ է տվել փոխելու իրենց նավերի գրանցումը: Յըլդըրըմը հավելել է. «Հիմա նրանք ոչ մի արդարացում չեն ունենա: Եթե պնդեն թուրքական դրոշով չփոխարինելու վրա, մենք չենք տեսնի, որ [նրանք որևէ] բարի մտադրություն ունեն»: Նախարարը, ըստ երևույթին, ցանկանում էր խթանել ուժեղ, ազգային նավատորմի ստեղծումը, որը հարկեր կվճարեր Թուրքիային:
Զավեշտալի է, որ ելույթի ժամանակ Յըլդըրըմից մի քանի քայլ հեռու նստած էր նրա 30-ամյա որդին՝ Էրքամը, որը «սեփականատերն է առնվազն մեկ՝ «Սիթի» անունը կրող բեռնափոխադրանավի՝ գրանցված ընտանիքին պատկանող օֆշորային ընկերության միջոցով, Նիդեռլանդների Անթիլյան կղզիներում: Այս բեռնատարը նավարկում է ոչ թե թուրքական, այլ հոլանդական Կարիբյան կղզիների դրոշի տակ», ըստ ԵՀՀ-ի հետաքննողների:
Այդ ժամանակից ի վեր, հաղորդում է ԵՀՀ-ը, Յըլդըրըմի ընտանիքն ունեցել է օտարերկրյա դրոշով նավարկող 11 նավ «գաղտնի ընկերությունների ցանցում Մալթայում, Նիդեռլանդներում և Նիդեռլանդների Անթիլյան կղզիներում, մասնավորապես այժմ Կյուրասաոյում, և այլ նավեր Մարշալյան կղզիներում և Պանամայում»:
Բացի այդ, theblacksea.eu-ը պարզել է, որ «Յըլդըրըմի որդին, դուստրը, հորեղբայրը և զարմիկները ձեռք են բերել 2.5 միլիոն դոլար արժողությամբ յոթ անշարժ գույք Նիդեռլանդներում, որոնց  բոլորի համար վճարել են կանխիկ գումարով:
Յըլդըրըմը նավատորմում իր կարիերան սկսել է 1994-ին, երբ ղեկավարում էր Ստամբուլ քաղաքին պատկանող Fast Ferries ընկերությունը (IDO): Սակայն, 2000 թվականին, երբ բացահայտումներից պարզվեց, որ նա պայմանագրով լաստանավերի ճաշարանների կառավարումը հանձնել է իր հորեղբորը՝ Յըլմազ Յըլդըրըմին, նա ազատվեց աշխատանքից, հայտնում են Շոուն և Սենթեքը:
Յըլմազը այն նույն հորեղբայրն է, որը 1998 թվականին Մալթայում գրանցել էր թուրքական Tulip Maritime Limited ընկերությունը: Յըլմազի գործընկերներն էին՝ «հայտնի նավատեր Սալիհ Զեքին Չաքիրը, որը կարճ ժամանակով աշխատանքի էր ընդունել Յըլդըրըմին, Ահմեդ Էրգունը, որը Էրդողանի խորհրդականն էր՝ Ստամբուլի քաղաքապետ եղած ժամանակ, նաև խորհրդարանի մի նախկին պատգամավոր ու բարձր ատյանի դատարանի դատավոր Աբբաս Գյոքչեն», ըստ Շոուի և Սենթեքի:
Black Sea-ն և ԵՀՀ-ն հաղորդում են, որ Յըլդըրըմի ընտանիքին պատկանող 11 նավերից վեցը, «որոնց արժեքը տատանվում 1.9-33 մլն եվրոյի սահմաններում, ըստ երևույթին, գնվել են առանց որևէ բանկային վարկի: Եթե այդպես է, ուրեմն հոլանդական գործարքում առկա են հսկայական դրամական միջոցների պաշարներ, չնայած թղթի վրա այն ցույց է տրված որպես անշահավետ բիզնես»:
2016 թ. հունիսի 9-ին, Էրդողանի կողմից Յիլդիրիմին վարչապետ նշանակելուց երկու շաբաթ անց, նա ձեռք է բերել չորս նոր նավային ընկերություններ, որոնք գրանցված են Մալթայում: Այդ ընկերությունների տնօրենը Յիլդիրիմի զարմիկն է՝ Սուլեյման Վուրալը: Այս ընկերություններից երկուսը, որոնց բիզնեսը կապված է Ստամբուլ քաղաքի հետ, ստեղծվել են 2015-ին, հորեղբայր Յըլմազի և նրա որդի Ռիֆաթ Էմրահ Էրինչի կողմից:
Յըլդըրըմի որդիուն՝ Էրքամին են պատկանում նաև խոշոր բիզնեսներ Նիդեռլանդներում, ներառյալ «ոչ մեծ սեփականություններ և թանկարժեք նավեր», ըստ Շոուի և Սենթեքի: ԵՀՀ-ն հաղորդում է, որ Յըլդըրըմի ընտանիքին պատկանող՝ Castillo Real Estate BV անվանումով ընկերությունը գտնվում է Նիդեռլանդների Ալմեր քաղաքում, որտեղ շենքերից մեկում տեղակայված է ատամնաբուժարան, որը պատկանում է Վարչապետի որդուն: Ատամնաբույժի հարևանությամբ գտնվում են ընտանիքին պատկանող երկու խոշոր ընկերությունների՝ Castillo Real Estate և Zealand Shipping գրասենյակները: Այս երկու շենքերից բացի, Castillo-ին են պատկանում չորս սեփականություններ Նիդեռլանդներում, Շունհովենում, երկու տուն Ուտրեխտում, կոշկակարի խանութ Հաագայում: Այս վեց սեփականությունները, որոնք գնահատվում են 2.16 մլն եվրո, բոլորն էլ վաճառվել են կանխիկ գումարով: Ալմերում գտնվող յոթերորդ գույքն անձամբ գնել է Էրքամը՝ Zealand Shipping-ի մենեջերի համար:
Նիդեռլանդներում Յըլդըրըմի ընտանիքի խոշորագույն ակտիվները, 129.8 մլն դոլար արժողությամբ, ստեղծվել են 2007 թվականին, Էրքամի կողմից Zealand Shipping-ի անվան տակ մինչև 2014-ը, երբ այն գնել է Holland Investments Cooperatif UA-ը, որը ևս պատկանում է Էրքամին: Բացի այդ, Յիլդիրիմի ընտանիքին է պատկանում «Բարենդրեխտում գտնվող Q-Shipping BV-ի 30 տոկոսը: Այս բիզնեսում գործընկեր է Աբդուլվահիթ Շիմշեքը, մի թուրք գործարար, որը Յիլդիրիմների հետ միասին գրասենյակ ունի Ստամբուլում.... Q-shipping BV-ը և դրա դուստր ձեռնարկությունները ղեկավարում են 20 նավեր, որոնցից և ոչ մեկը չի նավարկում Թուրքիայի դրոշի տակ», ըստ Շոուի և Սենթեքի:
Մինչև անցյալ տարի, Նոր Զելանդիայի նավատորմին պատկանող տասը նավեր նավարկում էին նիդեռլանդական դրոշի տակ, որոնցից երկուսը վաճառվել էին «Kolin Group թուրքական կոնգլոմերատին, որը մոտ է Էրդողանի կառավարությանը», ըստ Շոուի և Սենթեքի: Ստորև, ըստ նրանց, ամփոփված է «Թուրքիայի վարչապետի ընտանիքի օտարերկրյա հարստությունը».
- 18 նավ (հոլանդական կոնգլոմերատներ՝ մասամբ կամ ամբողջությամբ սեփականացված).
- 1 նավ (Նիդեռլանդների Անթիլյան ընկերություն).
- 4 մալթական ընկերություններ.
- 7 սեփականություն Նիդեռլանդներում.
- 8 նավ Նիդեռլանդներում.
- 3 նավ Մալթայում.
Ընդամենը՝ 140 մլն դոլար արժողությամբ:
Շոուն և Սենթեքը եզրափակում են իրենց հոդվածը, նշելով, որ «Թուրքիայի սահմանադրական հանրաքվեից հետո, որը նախագահ Էրդողանին իրավունք է տալիս վերացնել վարչապետի պաշտոնը երկու տարվա ընթացքում, Յըլդըրըմի պաշտոնավարման ժամկետը մոտենում է իր ավարտին: Բայց, քանի որ գրեթե 20 տարի «նա իր բիզնեսները փոխանցել է իր զավակներին», նրանք շատ փափուկ բարձ են ստեղծել նրա հաջող վայրէջքի համար՝ քաղաքականությունից վերջնականապես հեռանալուց հետո...»:

• 07-06-2017 13:38:25   | USA  |  Articles and Analyses
Last week, we disclosed the improper enrichment of Pres. Erdogan of Turkey by receiving a $25 million oil tanker as a gift from an Azeri billionaire. This week, we expose the Prime Minister of Turkey, Binali Yildirim, who turns out to be just as corrupt as his boss!
Craig Shaw and Zeynep Sentek revealed in their article posted on the website theblacksea.eu, based on a report by the European Investigative Collaborations’ (EIC) Malta Files, that the Yildirim family owns shipping and other foreign assets worth $140 million.
In 2009, when Yildirim was Minister of Transport and Maritime, he told a gathering of large ship owners in Istanbul: “From now on any Turkish businesses owning ships, yachts or sea vessels that flew foreign flags would be ‘treated with suspicion’ by the government.” Yildirim gave the ship owners three months to change the registration of their vessels. Yildirim added, “Now they have no excuse. If they insist on not changing to the Turkish flag, we don’t see that [they have any] good intentions.” The Minister was apparently promoting the creation of a strong, national shipping fleet which would pay taxes to Turkey.
Ironically, sitting just a few feet away from Yildirim during the speech was his 30-year-old son Erkam who was “the registered owner of at least one general cargo ship called the ‘City,’ through the family’s offshore company in the Netherlands Antilles. This freighter flew not the Turkish flag, but that of the Dutch Caribbean Islands,” according to EIC investigators.
Since then, EIC reported the Yildirim family owned 11 foreign-flagged ships registered “in a network of secretive companies in Malta, the Netherlands, and the Netherlands Antilles -- specifically now Curacao, with more suspected in the Marshall Islands and Panama."
In addition, theblacksea.eu revealed that “Yildirim’s son, daughter, uncle and nephews have purchased seven properties in the Netherlands, worth over $2.5 million -- all of which were paid in cash.”
Yildirim started his career in shipping in 1994 when he managed Istanbul's Fast Ferries Company (IDO), owned by the city. However, he was fired in 2000 over revelations he awarded a contract to manage the ferries’ canteens to his uncle, Yilmaz Erence,” according to Shaw and Sentek.
Yilmaz is the same uncle who registered the Turkish company, Tulip Maritime Limited, in Malta in 1998. Yilamz’s partners were: “Salih Zeki Cakir, a known ship-owner who briefly employed Yildirim, Ahmet Ergun, President Erdogan’s advisor from his days as Istanbul Mayor, as well as a former MP [Member of Parliament] and high court judge, Abbas Gokce,” according to Shaw and Sentek.
The Black Sea and EIC reported that six of the 11 ships owned by the Yildirim family – “worth between 1.9 million and 33 million Euro -- appear to have been bought without any bank loans. If so, this suggests an enormous cache of funds exists in the Dutch operation, despite on paper being a money-losing business.”
On June 9, 2016, two weeks after Pres. Erdogan appointed Yildirim as Prime Minister, he acquired four new shipping companies registered in Malta. The director of these companies is Suleyman Vural, Yildirim’s nephew. Two of these companies, linked to a business in Istanbul, were set up in 2015 by uncle Yilmaz and his son, Rifat Emrah Erence.
Yildirim’s son, Erkam, also owns extensive businesses in the Netherlands, including “modest properties and expensive ships,” according to Shaw and Sentek. EIC reported that the Yildirim family owns a company called Castillo Real Estate BV, based in Almere, the Netherlands, where houses a dental clinic in a building owned by the son of the Prime Minister. Next door to the dentist are the offices of Castillo Real Estate and Zealand Shipping -- two of the family’s major companies.
In addition to these two buildings, Castillo owns four properties in the Netherlands: an apartment building in Schoonhoven, two houses in Utrecht, and a shoemaker’s shop in The Hague. These six properties, valued over 2.16 million Euro, were all paid in cash. A seventh property in Almere was purchased personally by Erkam for Zealand Shipping's manager.
The Yildirim family’s biggest assets in the Netherlands -- worth $129.8 million -- were established in 2007 by Erkam under the name of Zealand Shipping until 2014, when it was bought by Holland Investments Cooperatif UA, also owned by Erkam. In addition, the Yildirim family “owns 30% of Q-Shipping BV based in Barendrecht. The partner in this venture is Abdulvahit Simsek, a Turkish businessman who shares an office with the Yildirims in Istanbul…. Q-shipping BV and its subsidiaries manage 20 ships -- none of which sail under a Turkish flag,” according to Shaw and Sentek.
Until a year ago, New Zealand Shipping owned 10 ships flying the Dutch flag, two of which were sold to “a Turkish conglomerate close to the Erdogan government, Kolin Group,” according to Shaw and Sentek. They summarize the “Foreign Wealth of the Turkish Prime Minister’s Family” as follows:
-- 18 ships (Dutch conglomerates, fully or partly owned)
-- 1 ship (Netherlands Antilles company)
-- 4 Malta companies
-- 7 properties in the Netherlands
-- 8 ships in the Netherlands
-- 3 ships in Malta
-- Total estimated assets: $140 million.
Shaw and Sentek conclude their article by noting that “after Turkey’s constitutional referendum which granted Pres. Erdogan the power to destroy the Prime Ministry in two years, Yildirim’s tenure at the top is coming to an end. But in the nearly 20 years since he ‘transferred his businesses’ to his children, they have created a soft cushion for him to land upon when he leaves politics for good!”