200 միլիոն դոլարի զենքից 18 տոկոսն է հասել Հայաստան.ԻՔՄ
Ինչպես հայտնի է, 2015 թվականի հունիսի 26-ին Երևանում ստորագրվեց «ՀՀ կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» հայ-ռուսական համաձայնագիրը, որով Հայաստանը պետք է Ռուսաստանից 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի զենք ու ռազմական նշանակության գույք գներ՝ դրա դիմաց վճարելով 10 տարվա ընթացքում:
Հայաստանին «ապառիկով» զենքի վաճառքի համաձայնագիրն ուժի մեջ մտավ միայն 2016 թվականի փետրվարին: Դրա սահմաններում գնված զենքը պետք է մատակարարվեր 2016 և 2017 թվականների ընթցքում:
Ու թեև, ինչպես նախկինում հայտնել էինք, նշված պայմանագրով մատակարարվելիք զինատեսակների մեծ մասը բավականին հին էր (80-ականների, 70-ականների և անգամ՝ 60-ականների տեխնոլոգիաներ), սակայն դրանով նախատեսված էր նաև համեմատաբար ժամանակակից (10-ից 20 տարվա) որոշ զինատեսակների մատակարարումը: Օրինակ, ТОС-1А «Солнцепек» ծանր հրանետները և «Смерч» համազարկային կրակի համակարգեը:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ՀՀ կառավարությունից  փորձեց պարզել, թե Հայաստանի Զինված ուժերն այդ պայմանագրով նախատեսված 200 միլիոն դոլարի զենքի ու ռազմական նշանակության այլ ապրանքների քանի՞տոկոսն են ստացել: Ի պատասխան մեր հարցմանը պարզվեց, որ 2017 թվականի հունիսի 1-ի դրությամբ հայկական կողմի այդ պայմանագրով վարկային պարտավորությունների չափը կազմում է 35,6 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Այլ կերպ ասած, համաձայն պայմանագրի 2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի նշանակում է, որ պայմանագիրը ստորագրելուց գրեթե երկու տարի անց հայկական կողմը ստացել է 200 միլիոն դոլարից ընդամենը մոտ 35 միլիոնի զենք ու ռազմական նշանակության այլ ապրանք:
Հայաստանին զենքի մատակարարման այս աստիճան դանդաղությունը անհասկանալի է, եթե հաշվի առնենք, թե Ռուսաստանն ինչպիսի արագությամբ է զենքերը մատակարարում Ադրբեջանին, Իրաքին, Սիրիային և ռազմական կոնֆլիկտներ ունեցող այլ երկրներին: Համենայնդեպս, համաձայն պայմանագրի՝ զենքի մնացած մասը (165 միլիոն դոլարի) մատակարարելու համար մնացել է ընդամենը 7 ամիս:
Հ.Գ. նշենք, «Իսկանդեր» տակտիկական հրթիռները Ռուսաստանից ձեռք են բերվել այս պայմանագրից դուրս: Դրանց մասին ավելի մանրամասն կարող է կարդալ այստեղ:

Only 18% of the 200 Million USD Worth Weapons Have Arrived in Armenia
As it is known, the Russian-Armenian agreement on “Providing a State Export Loan to the RA Government” was signed in Yerevan on June 26, 2015, according to which Armenia was to purchase 200 million USD worth weapons and ammunition from Russia, paying back the loan amount during 10 years.
The agreement on purchasing weapons “on credit” came into force only in February 2016. The weapons purchased within the framework of the agreement were due to be supplied to Armenia during 2016 and 2017.
And though, as previously informed, the types of weapons to be supplied by the agreement were quite old (technologies of 80s, 70s, and even 60s), delivery of some relatively modern (10-20 years old) weapons was also envisaged. Examples include TOS-1А “Solntsepyok” heavy artilleries and “Smerch” multiple rocket launchers.
“Union of Informed Citizens” tried to find out from the Government how much of the weapons and other items of military significance the RA Armed Forces have received within the framework of the agreement. In response to our enquiry, we were informed that the loan obligations of the Armenian side by the agreement formed 35.6 million USD by June 1, 2017.
In other words, according to Clause 2 of Article 2 of the Agreement, almost two years after signing the agreement the Armenian side has received only about 35 million USD worth weapons and other items of military significance from the envisaged 200 million worth items.
Such a slow delivery of weapons to Armenia is difficult to explain taking into account the speed with which Russia is supplying weapons to Azerbaijan, Iraq, Syria and other countries involved in military conflicts. Anyhow, according to the agreement, only 7 months remain for the delivery of the rest of the weapons (worth 165 million USD).
P.S. Note that “Iskander” tactical missiles were obtained from Russia outside of the scope of this agreement. You can find more information about them here.