200 միլիոն դոլարի զենքից 18 տոկոսն է հասել Հայաստան.ԻՔՄ
Ինչպես հայտնի է, 2015 թվականի հունիսի 26-ին Երևանում ստորագրվեց «ՀՀ կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» հայ-ռուսական համաձայնագիրը, որով Հայաստանը պետք է Ռուսաստանից 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի զենք ու ռազմական նշանակության գույք գներ՝ դրա դիմաց վճարելով 10 տարվա ընթացքում:
Հայաստանին «ապառիկով» զենքի վաճառքի համաձայնագիրն ուժի մեջ մտավ միայն 2016 թվականի փետրվարին: Դրա սահմաններում գնված զենքը պետք է մատակարարվեր 2016 և 2017 թվականների ընթցքում:
Ու թեև, ինչպես նախկինում հայտնել էինք, նշված պայմանագրով մատակարարվելիք զինատեսակների մեծ մասը բավականին հին էր (80-ականների, 70-ականների և անգամ՝ 60-ականների տեխնոլոգիաներ), սակայն դրանով նախատեսված էր նաև համեմատաբար ժամանակակից (10-ից 20 տարվա) որոշ զինատեսակների մատակարարումը: Օրինակ, ТОС-1А «Солнцепек» ծանր հրանետները և «Смерч» համազարկային կրակի համակարգեը:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ՀՀ կառավարությունից  փորձեց պարզել, թե Հայաստանի Զինված ուժերն այդ պայմանագրով նախատեսված 200 միլիոն դոլարի զենքի ու ռազմական նշանակության այլ ապրանքների քանի՞տոկոսն են ստացել: Ի պատասխան մեր հարցմանը պարզվեց, որ 2017 թվականի հունիսի 1-ի դրությամբ հայկական կողմի այդ պայմանագրով վարկային պարտավորությունների չափը կազմում է 35,6 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Այլ կերպ ասած, համաձայն պայմանագրի 2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի նշանակում է, որ պայմանագիրը ստորագրելուց գրեթե երկու տարի անց հայկական կողմը ստացել է 200 միլիոն դոլարից ընդամենը մոտ 35 միլիոնի զենք ու ռազմական նշանակության այլ ապրանք:
Հայաստանին զենքի մատակարարման այս աստիճան դանդաղությունը անհասկանալի է, եթե հաշվի առնենք, թե Ռուսաստանն ինչպիսի արագությամբ է զենքերը մատակարարում Ադրբեջանին, Իրաքին, Սիրիային և ռազմական կոնֆլիկտներ ունեցող այլ երկրներին: Համենայնդեպս, համաձայն պայմանագրի՝ զենքի մնացած մասը (165 միլիոն դոլարի) մատակարարելու համար մնացել է ընդամենը 7 ամիս:
Հ.Գ. նշենք, «Իսկանդեր» տակտիկական հրթիռները Ռուսաստանից ձեռք են բերվել այս պայմանագրից դուրս: Դրանց մասին ավելի մանրամասն կարող է կարդալ այստեղ:

Из оружия на сумму 200 млн долларов лишь 18% доставлено в Армению
Как известно, 26 июня 2015 года в Ереване было подписано армяно-российское соглашение «О предоставлении правительству РА государственного экспортного кредита», согласно которому Армения должна была приобрести у России оружие и имущество стратегического назначения на сумму 200 млн долларов со сроком выплаты в течение 10 лет.
Соглашение о продаже оружия Армении в кредит вступило в силу лишь в феврале 2016 года. Купленное в рамках этого соглашения оружие должно было быть поставлено в течение 2016 и 2017гг.
И хотя, как мы ранее сообщали, указанные в договоре виды поставляемого оружия довольно устаревшие (технологии 80-х, 70-х и даже 60-х годов), но по соглашению, причитались некоторые, относительно современные виды (от 10 до 20 лет). Например, тяжелые огнеметы ТОС-1А «Солнцепек» и системы залпового огня «Смерч».
«Союз информированных граждан» попытался выяснить у правительства РА, какой процент оружия и других товаров военного назначения получили Вооруженные силы Армении. Получив ответ на запрос, выяснилось, что по состоянию на 1 июня 2017 года размер кредитных обязательств армянской стороны по этому договору составил 35,6 млн долларов.
Иными словами, согласно части 2 статьи 2 договора, получается, что почти два года после подписания договора армянская сторона получила оружие и товары военного назначения в обшей сложности примерно на 35 млн долларов из предусмотренных 200 млн долларов.
Такие замедленные темпы поставок оружия Армении непонятны, если учесть, что с какой скоростью Россия поставляет оружие Азербайджану, Ираку, Сирии и имеющим военные конфликты другим странам. Тем не менее, в соответствии с договором, на поставку остальной части оружия (на сумму 165 миллионов долларов) осталось всего 7 месяцев.
P.S. Отметим, что  оперативно-тактические ракетные комплексы «Искандер» были приобретены у России вне вышеуказанного договора. Более подробную информацию о них можете прочитать здесь.