Հայաստանի և Շվեդիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակ
Հուլիսի 10-ին Հայաստանի և Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Մարգոտ Վալստրյոմը ուղերձներ փոխանակեցին՝ Հայաստանի Հանրապետության և Շվեդիայի Թագավորության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ:
Իր ուղերձում նախարար Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշում է, որ անցած քառորդ դարի ընթացքում երկու երկրների միջև հաստատվել է ամուր և բարեկամական գործընկերություն, արդյունավետ համագործակցություն, որը ներառում է քաղաքական երկխոսություն, փոխգործակցություն միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, միջխորհրդարանական կապեր, առևտուր, մշակութային և ակադեմիական փոխանակումներ և բազմաթիվ այլ ոլորտներ:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը համոզմունք է հայտնում, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի խորացնել և ընդլայնել երկկողմ գործընկերությունը՝ ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների:
Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրյոմն իր ուղերձում, մասնավորապես, նշում է, որ երկկողմ հարաբերությունները դրական հունով են զարգանում: Նրա բնորոշմամաբ Շվեդիայի համար կարևոր է Հայաստանի հետ ընդլայնված համագործակցությունն ինչպես երկկողմ հարթությունում, այնպես էլ Եվրամիության հետ ստորագրվելիք Համընդհանուր և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում:
Նախարար Վալստրյոմը ընդգծում է, որ առկա է հսկայական ներուժ երկու երկրների միջև խորացված համագործակցության համար մի շարք ոլորտներում, ինչպիսիք են մարդու իրավունքները և ազատությունները: Երկխոսությունը երկկողմ և բազմակողմ հարթություններում, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի շրջանակներում, ամուր հիմք կծառայի փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման համար:

• 11-07-2017 11:54:35   | Армения  |  Пресс-релизы
10-го июля, министры иностранных дел Армении и Швеции Эдвард Налбандян и Маргот Вальстрём обменялись посланиями по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Королевством Швеции.
Эдвард Налбандян в своем послании с удовлетворением отмечает, что в течение предыдущей четверти века между двумя странами было установлено крепкое и дружественное партнерство и эффективное сотрудничество, которые включают политический диалог, взаимное сотрудничество в рамках международных организаций, межпарламентские связи, торговлю, культурные и академические обмены и множество других сфер.
Глава внешнеполитического ведомства Республики Армения выражает уверенность, что благодаря совместным усилиям будет возможно углубить и расширить двустороннее партнерство, во благо двух дружественных стран и народов.
Министр иностранных дел Швеции Маргот Вальстрём в своем послании, в частности, отмечает, что двусторонние отношения развиваются в позитивном русле. По ее определению, Швеция придает важность расширенному сотрудничеству с Арменией как в двустороннем формате, так и в рамках намеченного к подписанию с Европейским Союзом Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Министр иностранных дел Маргот Вальстрём подчеркивает, что существует большой потенциал для увеличения сотрудничества между двумя странами в ряде областей, таких как права человека и свободы. Диалог в двустороннем и многостороннем форматах, в том числе в рамках Организации Объединенных Наций, обеспечит прочную основу для расширения взаимовыгодного сотрудничества.