Մեծ Բրիտանիայում կառավարությունը փորձում է ամբողջությամբ ազատվել ծխախոտի սպառումից
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը լրջորեն մտադրված է երկրում ամբողջությամբ վերացնել ծխախոտի օգտագործումը և հասցնելով ծխողների թիվը նվազագույնի: РИА Новости-ի փոխանցմամբ` նախարարների կաբինետը հրապարակել է ծխախոտի օգտագործման վրա վերահսկողություն սահմանելու ծրագիր:
Ներկայումս Մեծ Բրիտանիայում ծխողները կազմում են բնակչության շուրջ 15,5 տոկոսը: Նախատեսվում է մինչև 2022 թվականն այդ ցուցանիշը նվազեցնել մինչև 12 տոկոս, հետագայում ձգտելով ամբողջությամբ ազատել բնակչությանը ծխախոտի կախվածությունից:
Այժմ սուպերմարկետներում ծխախոտների համար նախատեսված բոլոր պահարանների վրա ծխախոտի փոխարեն վաճառվում են անձնական հիգիենայի համար անհրաժեշտ պարագաներ, մաստակներ և կոնֆետներ, որոնք օգնում են հաղթահարել ծխախոտից կախվածությունը: Ի դեպ` այդ երկրում ծխախոտի մեկ տուփն արժե 11 ֆունտ ստերլինգ:
«Մեր նպատակն է դաստիարակել մի սերունդ, որը զերծ կլինի ծխելուց: Մենք մեր ծրագիրն իրականացված կհամարենք, եթե ծխողների թիվը կազմի 5 տոկոս կամ ավելի քիչ»,- ասված է համապատասխան փաստաթղթում: Նաև նշվում է, որ կարևորվում է այն հանգամանքը, որպեսզի 15 տարեկան դեռահասների շրջանում ծխողների թիվը 8 տոկոսից նվազի` հասնելով 3տոկոսի:

В Британии правительство хочет полностью изжить потребление табака
Правительство Великобритании серьезно настроено полностью искоренить потребление табака в стране и сократить число курильщиков до минимума — во вторник кабинет министров опубликовал план по контролю за употреблением табака.
В настоящее время около 15,5% населения Великобритании курит. Планируется свести это число до 12% к 2022 году и в дальнейшем стремиться полностью освободить британское общество по крайней мере от одной распространенной зависимости — табачной. Сейчас практически во всех крупных сетях супермаркетов на полках вместе с товарами личной гигиены выставлены упаковки жевательных резинок и конфет, которые помогают справиться с пагубной привычкой, а пачка сигарет стоит более 11 фунтов стерлингов.
"Наша цель – это сформировать поколение, свободное от курения. Мы будем считать ее выполненной, если уровень курения составит 5% или менее", — сказано в документе. Отмечается, что в том числе важно, чтобы среди 15-летних подростков число курящих снизилось с 8% хотя бы до 3%.