Վարդավառ փառատոնը կրկին համախմբեց հարյուրավոր երիտասարդների
Երիտասարդական ակումբների դաշնությունը (FYCA) հուլիսի 23-ին կազմակերպեց արդեն ավանդական դարձած «Վարդավառ միջազգային փառատոնը», որը չորրորդ տարին անընդմեջ համախմբեց բազմաթիվ երիտասարդների և տոնի հարյուրավոր սիրահարների: Փառատոնը նպատակ ուներ ներկայացնելու ազգային-ավանդական մշակույթը, լայն հասարակությանը ճանաչելի դարձնելու Վարդավառի տոնական և ծիսական առանձնահատկությունները: Ճանաչողական, կրթական, մշակութային փառատոնն անցկացվեց համաշխարհային նյութական մշակույթի գանձարանի մասը կազմող Հայաստանի խոշոր հուշարձաններում՝ Գառնիում և Գեղարդում:
Վարդավառ միջազգային փառատոնին բացման խոսքով հանդես եկավ Երիտասարդական ակումբների դաշնության նախագահ Ատոմ Մխիթարյանը՝ կարևորելով Վարդավառ տոնի նշանակությունը և դրա շրջանակում՝ միմյանց վրա ջուր ցողելու արարողությունը. «Ուրախ եմ, որ այս տարի ևս հաջողվեց պատշաճ կազմակերպել Վարդավառ միջազգային փառատոնը և հյուրընկալել հարյուրավոր երիտասարդների, բազմաթիվ օտարերկրացիների և Սփյուռքի մեր հայրենակիցների: Վարդավառը երիտասարդության ամենասիրված տոներից է. յուրաքանչյուր տարի մասնակիցների կողմից հետաքրքրությունը մեծանում է, սա նշանակում է, որ մենք ճիշտ ուղի ենք ընտրել: Ազգային, մշակութային ավանդույթները տարածողները երիտասարդներն են, հենց նրանք պետք է պահպանեն ու հանրահռչակեն դրանք: Եվ, վերջապես, աշխարհի տարբեր անկյուններից Հայաստան ժամանած հյուրերի համար մշակութային նման միջոցառումները միջոց են մեզ ավելի լավ ճանաչելու համար»:
Բացի տոնի` ավանդական միմյանց վրա ջուր ցողելու արարողությունից և երիտասարդության օրհնության կարգից, փառատոնի բազմաժանր ծրագրում ընդգրկված էին հայկական ազգային, կոմիտասյան երգի հոգեթով կատարումներ` մատուցված Նաիրյան վոկալ անսամբլի կողմից, ազգային խաղեր, Վարդավառ տոնի թեմատիկ տաղավարներ, որոնք ներկայացնում էին Հայաստանի տարբեր մարզերի ավանդույթները ու ձեռագործ աշխատանքները: Երիտասարդական ակումբների դաշնության Արագածոտնի, Արմավիրի, Կոտայքի, Լոռու, Շիրակի ու Տավուշի մարզային համակարգողները ևս միացել էին ամենամյա միջազգային փառատոնին:
ԵԱԴ Լոռու համակարգող Սոխակ Մելքոնյանն առաջին անգամ է մասնակցում փառատոնին և առանձին տաղավարով ներկայացնում Վանաձորի տաղանդավոր երիտասարդների աշխատանքները. «Փառատոնը շատ լավ հնարավորություն է, որպեսզի կարողանանք ներկայացնել վանաձորյան մթնոլորտը, երիտասարդների աշխատանքները: Մենք ոգևորված ենք ներկայացել այս միջոցառմանը և վերադառնալու ենք վառ տպավորություններով»:
Այս տարի առաջին անգամ Վարդավառ փառատոնի հյուրերին ողջունում էին նաև երիտասարդ դերասաններ, որոնք մարմնավորում էին Վարդավառի տոնին անմիջականորեն առնչվող Աստղիկ աստվածուհուն և Վահագնին: Հայաստանցի և օտարերկրացի հյուրերը, ինչպես նաև Սփյուռքից ժամանած հայրենակիցները Գառնիում հնարավորություն ունեցան լուսանկարվելու հայոց միֆականության նշյալ երկու կարևոր կերպարների հետ:
Փառատոնին աջակցեցին Համաշխարհային հայկական երիտասարդական Ոստայնը (WostAYN), «Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» գիտատեղեկատվական հասարակական կազմակերպությունը, Նաիրյան վոկալ անսամբլը և ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը:

• 24-07-2017 12:58:32   |   |  Social
Federation of Youth Clubs of Armenia (FYCA) organized the forth “Vardavar International Festival” on July 23, 2017. For the fourth year in a row, the festival has united hundreds of young people all over the world and hundreds of fans of the holiday. The festival was aimed to present the Armenian national-traditional culture making public the uniqueness of the Vardavar holiday. As an educational, cultural event the festival was held in Garni and Geghard, the monuments that are considered to be treasury part of Armenian and world material culture.
Atom Mkhitaryan, the president of the Federation of Youth Clubs of Armenia, with the opening speech announced about the start of the Vardavar International Festival, highlighting the significance of the holiday and the splashing water on each other within the framework of the festive event. "I am glad that for the fourth year in a row we have managed to organize an international festival of the Vardavar holiday on the high level and host hundreds of young people, many foreigners and Diaspora representatives. Vardavar is one of the most beloved holidays of the youth, and it is very important to present it to the whole world", said Atom Mkhitaryan.
In addition to the celebrations, the traditional ceremony of splashing water on each other and the blessings of the youth, the Armenian folk songs were also included and performed by the Nairyan Vocal Ensamble. The Vardavar holiday theme pavilions were representing the traditions and handmade works of different regions of Armenia. Many of the regional representatives of the Federation of Youth Clubs of Armenia, the largest youth organization in Armenia, the festival organizer, also participated in the event. Coordinators of Aragatsotn, Armavir, Kotayk, Lori, Shirak and Tavush regional clubs joined the annual international festival.
For the first time this year, young actors were also welcomed to the guests during Vardavar Festival, embodying goddess Astghik and her lover Vahagn who are directly related to the Vardavar holiday. Armenian and foreign guests, as well as compatriots from Diaspora, had an opportunity to take a photo with the two important characters of the Armenian mythology.
The festival was organized with support of “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations” NCSO, Nairyan Vocal Ensamble, “Armenian PR Association” Scientific-Informational NGO and World Armenian Youth Network (WostAYN).