Վրաստանն ու Հայաստանը զարգացնում են ընդհանուր շահի վրա հիմնված հարաբերություններ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Վրաստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Միխեիլ Ջանելիձեն հուլիսի 18-ին ուղերձներ են փոխանակել՝ Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, իր ուղերձում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը նշում է, որ 25 տարին հայ և վրացի ժողովուրդների դարավոր տարեգրության համար ընդամենը մի ակնթարթ է, սակայն անկախությունը վերականգնած երկու երկրների նորօրյա պատմության մեջ այն բնորոշում է բարիդրացիական միջպետական հարաբերությունների հաստատման ու կայացման կարևորագույն մի ժամանակաշրջան, որը հարուստ է նշանակալի ձեռքբերումներով ու հաջողություններով:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծում է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է անել հնարավորը՝ ավանդական կապերի վրա խարսխված հարաբերությունները միասնական ուժերով էլ ավելի ամրապնդելու ու զարգացնելու ուղղությամբ՝ հավելելով, որ երկու երկրների փոխգործակցության ողջ ներուժի բացահայտումը թույլ կտա առավել արդյունավետ օգտագործել մեր հնարավորությունները: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորում է հայ-վրացական ավանդական հարաբերությունների ամրապնդման գործում վիրահայության նշանակալի դերակատարությունը, ովքեր բարեկամության կամուրջ են հանդիսանում երկու երկրների միջև:
Եզրափակելով նամակը՝ Հայաստանի ԱԳ նախարարը համոզմունք է հայտնում, որ Հայաստանի և Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչություններն այսուհետ ևս կշարունակեն արդյունավետ համագործակցության միջոցով իրենց կարևոր նպաստը բերել երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը:
Վրաստանի ԱԳ նախարարն իր ուղերձում նշում է, որ ավելի քան երկու տասնամյակ ընթացքում՝ անկախության ձեռքբերումից հետո Վրաստանն ու Հայաստանը զարգացրել են փոխըմբռնման և ընդհանուր շահի վրա հիմնված հարաբերություններ: Նախարարը նշում է, որ երկու երկրներն արդեն գրանցել են էական առաջընթաց տարբեր ուղղություններով՝ հավելելով, որ դեռևս առկա են լայն հնարավորություններ:
Միխեիլ Ջանելիձեն գոհունակությամբ նշում է, որ առկա միջպետական սերտ հարաբերություններն ամբողջովին արտացոլում են ժողովուրդների միջև ավանդական բարեկամությունը, որը կառուցված է ամուր պատմական հիմքերի և ազատության և ժողովրդավարության ընդհանուր սկզբունքների վրա:
Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը, ընդգծելով Վրաստանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, պատրաստակամություն է հայտնում ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցության հետագա ամրապնդման նպատակով:

24-07-2017 15:36:19 | Армения | Политика
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и вице-премьер, министр иностранных дел Грузии Михаил Джанелидзе обменялись посланиями по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Грузией.
В своем послании министр иностранных дел Армении отмечает, что 25 лет являются лишь мгновением для многовековой летописи армянского и грузинского народов, однако, в современной истории восстановивших свою независимость двух стран оно символизирует важнейший период установления и укрепления добрососедских межгосударственных отношений, богатый значительными достижениями и успехами.
Эдвард Налбандян подчеркивает, что Армения заинтересована делать все возможное для того, чтобы совместными усилиями еще больше укреплять и развивать отношения, основанные на традиционных связях, добавляя, что выявление всего потенциала взаимодействия двух стран позволит более эффективно использовать наши возможности. Глава внешнеполитического ведомства Армении высоко оценивает значительную роль грузинских армян в деле укрепления армяно-грузинских традиционных отношений, которые являются мостом дружбы между двумя странами.
В заключение министр иностранных дел Армении выражает уверенность, что внешнеполитические ведомства Армении и Грузии и в последствии, путем эффективного сотрудничества продолжат вносить свой важный вклад в дело развития двусторонних отношений.
Министр иностранных дел Грузии в своем послании отмечает, что в течение более двух десятилетий, после восстановления независимости Грузия и Армения развили отношения, основанные на взаимопонимании и общих интересах. Министр отмечает, что две страны уже зафиксировали существенный прогресс по различным направлениям, добавив, что все еще есть широкие возможности.
Михаил Джанелидзе с удовлетворением отмечает, что существующие тесные межгосударственные отношения полностью отражают традиционную дружбу народов, построенную на прочной исторической основе и общих принципах свободы и демократии.
Глава внешнеполитического ведомства Грузии, подчеркивая тесное и эффективное сотрудничество между министерствами иностранных дел Грузии и Армении, выражает готовность предпринимать все необходимые меры для дальнейшего укрепления сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.