ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիան ընդունել է ավիահարվածների արդյունքում 642 խաղաղ բնակիչների զոհվելու փաստը
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիան ընդունել է Սիրիայի և Իրաքի տարածքում 2014 թվականի օգոստոսից մինչև 2017 թվականի հունիսն ընկած ժամանակահատվածում հասցված ավիահարվածների արդյունքում 642 խաղաղ բնակիչների զոհ գնալու փաստը:
Gazeta-ի փոխանցմամբ` կոալիցիայի հայտարարությունում նշվում է, որ խաղաղ բնակիչների համար դիտավորյալ չի եղել, այլ արդյունք է ահաբեկիչներին հասցված ավիահարվածների:
Նշվում է, որ ավիահարվածների արդյունքում սպանված խաղաղ բնակիչների թվի գնահատումը կատարվել է 2017 թվականի հունիսին: Ներկա պահին կոալիցիան ուսումնասիրում է 424 խաղաղ բնակիչների մահվան մասին հաղորդագրությունները:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Սիրիայի արտգործնախարարությունն ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի կողմից հասցվող ավիահարվածների արդյունքում արձանագրված խաղաղ բնակիչների զոհվելու մասին հաղորդել է ՄԱԿ-ում:

Коалиция США назвала число убитых мирных жителей Сирии и Ирака при авиаударах
Возглавляемая США коалиция по борьбе с боевиками террористической группировки «Исламское государство» признала гибель 624 мирных жителей из-за авиаударов в Сирии и Ираке в период с августа 2014 года по июнь 2017 года, передает РИА «Новости».
«На сегодняшний день, исходя из доступной информации, объединенный штаб операции полагает, что более вероятно, чем нет, что по меньшей мере 624 гражданских были непреднамеренно убиты в результате ударов коалиции с начала операции «Непоколебимая решимость», — говорится в тексте заявления коалиции.
Отмечается, что оценка числа жертв была проведена в июне 2017 года. В данный момент коалиция изучает 424 сообщения о гибели мирных жителей.