Հուրգադա հանգստավայրի շրջանում սպիտակ շնաձկներ են հայտնվել, մեկ մարդ վիրավորվել է
Եգիպտոսի Հուրգադա հանգստավայրի շրջանում սպիտակ շնաձկներ են հայտնվել, մեկ մարդ վիրավորվել է: Այդ մասին հայտնել են ՌԴ արտգործնախարարությունից, գրում է Интерфакс-ը:
«Եգիպտոսում՝ Հուրգադայի շրջանում, նկատվում է ագրեսիվ սպիտակ շնաձկների ակտիվություն, մեկ մարդ վիրավորվել է: Վերջին անգամ այստեղ շնաձկների հայտնվելը գրանցվել է 2015 թվականին»,- հայտարարել են գերատեսչությունում:
Սպիտակ շնաձուկը աշխարհի անմենախոշոր գիշատիչ ձկներից է։ Նրա երկարությունը մոտավորապես 5մ է և այն շատ վտանգավոր է մարդու համար։
2015 թվականի մարտին Մարսա-Ալամ հանգստավայրում շնաձկան հարձակման հետևանքով գերմանացի զբոսաշրջիկ է մահացել: Նա մահացել էր հիվանդանոցի ճանապարհին՝ ոտքին ստացած վնասվածքից:
Գերմանացի զբոսաշրջիկի վրա հարձակումն առաջինն էր 2010 թվականից ի վեր, երբ Շարմ էլ Շեյխ հանգստավայրում շնաձկների զոհ դարձան մի քանի զբոսաշրջիկ: Այդ ժամանակ մահացել էր գերմանուհի մի զբոսաշրջիկ, վիրավորվել երեք ռուս և Ուկրաինայի մեկ քաղաքացի: Դրանից հետո եգիպտական իշխանությունները հայտարարել են շնաձկների հարձակումներից խուսափելու միջոցները։
Ռուսաստանի և Եգիպտոսի միջև դեռևս 2015 թվականի նոյեմբերին ընդհատված օդային հարաբերությունների մինչ օրս չվերականգնման պատճառով, ՌԴ -ից կազմակերպված զբոսաշրջիկներ հանգստվայրում այս պահին չկան։

В Хургаде один человек пострадал при нападении белой акулы
В районе египетского курорта Хургада появились белые акулы, пострадал один человек, сообщили в МИД РФ.
"В Египте отмечается активность агрессивных белых акул в районе Хургады, один человек пострадал. Последний раз появление здесь акул фиксировалось в 2015 году", - заявили в центре.
Белая акула - одна из крупнейших хищных рыб на земле. Она достигает примерно пяти метров в длину, считается самой опасной для человека разновидностью акул.
В марте 2015 года на курорте Марса-Алам после нападения акулы скончался немецкий турист после того, как акула откусила ему ногу. По дороге в госпиталь он скончался от полученных ран.
Нападение на немецкого купальщика стало первым с 2010 года, когда жертвами хищников на курорте Шарм-аль-Шейх стали несколько туристов, в том числе российских. Тогда также погибла туристка из Германии, пострадали трое россиянок и один гражданин Украины. После этого египетские власти анонсировали меры по предотвращению нападений акул.
Авиасообщение между Россией и Египтом, прерванное в ноябре 2015 года, до сих пор не возобновилось, поэтому организованных туристов из РФ на курортах сейчас нет.