Մոսկվան պաշտպանում է Բաքուն արևմուտքից
Ռուսական տարբեր քաղաքական օղակներ պարբերաբար նշում են, որ արևմուտքը փորձում է Հայաստանին իր կողմը գրավել՝ հեռացնելով Ռուսաստանից։ Այդուհանդերձ, կասկած չկա, որ առաջին հերթին ՌԴ քաղաքականությունը Հայաստանի հանդեպ և ռուս քաղաքական գործիչների ու դիվանագետների հայտարարություններն են հայ հասարակության մոտ ամրապնդում այն տեսակետը, որ Մոսկվայի վրա հույս դնել չի կարելի։ Նմանօրինակ հայտարարությունների ասպարեզում, թերևս, ոսկե մեդալը պատկանում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովային։
Խոշոր լվացքը
Վերջին օրերին ադրբեջանական քաղաքական էլիտայի կողմից Մեծ Բրիտանիայում գրանցված կեղծ ընկերությունների միջոցով մոտ 3 միլիարդ դոլարի լվացման մասին հրապարակումը գտնվում է միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում: Հիշեցնենք, որ Կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության հետաքննությամբ զբաղվող կենտրոնի` OCCRP-ի բացահայտած փաստերով պարզվել է, որ Ադրբեջանի իշխող էլիտայի գաղտնի «սև դրամարկղը» նախատեսված է եղել եվրոպացի քաղաքական գործիչներին կաշառելու, շքեղ իրեր ձեռք բերելու և այլ մութ գործարքների համար։
ՌԴ մասնակցությունը լվացքին
Ադրբեջանական «սև դրամարկղ»-ում անմասն չէ նաև Ռուսաստանը։ Պարզվում է, որ «Ռոսօբորոնէքսպորտ»-ը՝ ռազմատեխնիկայի վաճառքի ռուսական պետական ընկերությունը, 2012-ին 29 մլն․ դոլար է փոխանցել բացահայտված կեղծ բրիտանական ընկերություններից մեկին։ Ավելին, «Ռոսօբորոնէքսպորտի» գումարից առնվազն 1.8 միլիոն դոլար փոխանցվել է Հունգարիայում գրանցված «Velasco International» օֆշորային ընկերությունը: Այս ընկերությունը ըստ «Պանամական փաստաթղթերի»՝ պատկանում է Օրհան Էյուբովին՝ Ադրբեջանի առաջին փոխվարչապետ Յագուբ Էյուբովի որդուն: Ըստ բացահայտված տվյալների՝ ռուսական զենքի մատակարարի գումարը պետք է նաև փոխանցվեր «Inmaxo Capital» մեկ այլ օֆշորային ընկերության՝ բրիտանական Metastar Invest-ի միջոցով:
Բնականաբար, «Ռոսօբորոնէքսպորտը» հրաժարվում է բացատրել, թե ինչն էր Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ կապված օֆշորային ընկերություններին կատարված վճարման իրական նպատակը:
Քաղաքական հստակ դիրքորոշում
«Ռոսօբորոնէքսպորտը» պետական ընկերություն է, և հետևաբար ադրբեջանական «սև դրամարկղում» անմասն չէ Կրեմլը։ Ավելին, սեպտեմբերի 8-ին Կրեմլը ի դեմս Մարիա Զախարովայի հայտարարել է, որ «Ռոսօբորոնէքսպորտի», գաղտնի վճարած միլիոնավոր դոլարների մասին Guardian-ի և «Կազմակերպված հանցավորության ու կոռուպցիայի հետաքննության նախագծի» (OCCRP) հրապարակումները ոչ այլ ինչ են, քան ՌԴ-ի ու վերջինիս դաշնակիցների դեմ սանձազերծած տեղեկատվական արշավի մի մաս:
Փաստորեն, Զախարովան հերքում է մեծամասշտաբ միջազգային հանցագործություն բացահայտող և հստակ ապացույցներ ունեցող հրապարակումը՝ պաշտպանելով իր դաշնակից Ադրբեջանին։ Այս հայտարարությունը հերթական անգամ ապացուցում է, որ «Ռոսօբորոնէքսպորտը» իր հանցավոր գործունեությունը կատարել է Կրեմլի հովանու ներքո։

Москва защищает Баку от Запада
Различные российские политические круги периодически отмечают, что Запад пытается переманить Армению на свою сторону, отдалив от России. Тем не менее, нет сомнений в том, что, в первую очередь, политика России в отношении Армении и заявления российских  политических деятелей и дипломатов укрепляют в армянском обществе мнение о том, что на Москву нельзя положиться. На арене подобного рода заявлений, пожалуй, золотая медаль принадлежит официальному представителю МИД РФ Марии Захаровой
Большая стирка
В последние дни публикация об отмывании азербайджанской элитой через зарегистрированные в Великобритании фиктивные компании около 3 млн долларов находится в центре внимания международной прессы. Напомним, что факты, выявленные Центром по исследованию коррупции и организованной преступности (OCCRP), показали, что секретная «черная касса» правящей элиты Азербайджана была предназначена для подкупа европейских политиков, покупки предметов роскоши и других темных сделок.
Участие России в стирке
К «черной кассе» Азербайджана небезучастна также и Россия. Оказывается российская государственная компания по продаже военной техники - «Рособоронэкспорт», в 2012 году перечислила одной из раскрытой фиктивной британской компании 29 млн долларов. Более того, не менее 1,8 миллиона долларов из средств «Рособоронэкспорта» были переданы  оффшорной компания Velasco International, зарегистрированной в Венгрии. Эта компания, согласно «панамскому документу», принадлежит Орхану Эюбову - сыну первого заместителя премьер-министра Азербайджана Ягубу Эюбову. Согласно раскрытым данным, денежные средства российского поставщика вооружений также должны были быть переданы другой оффшорной компании - Inmaxo Capital, через британскую Metastar Invest.
Естественно, «Рособоронэкспорт» отказывается объяснить, какова была настоящая цель осуществленных оплат оффшорным компаниям, связанным с высокопоставленными должностными лицами Азербайджана.
Четкая политическая политика
«Рособоронэкспорт» - государственная компания, и, следовательно, к азербайджанской «черной кассе» небезучастен и Кремль. Более того, 8 сентября Кремль, в лице Марии Захаровой,  заявил, что публикации The Guardian и Проекта по расследованию коррупции и организованной преступности (OCCRP) о тайно выплаченных миллионах долларов «Рособоронэкспортом» представляют собой не что иное, как часть развязанной информационной кампании против России и ее союзников.
Фактически Захарова отрицает публикацию, раскрывающую широкомасштабное международное преступление и содержащую четкие доказательства, защищая своего союзника - Азербайджан. Это заявление в очередной раз доказывает, что «Рособоронэкспорт» осуществил свою преступную деятельность под эгидой Кремля.