Մոսկվան պաշտպանում է Բաքուն արևմուտքից
Ռուսական տարբեր քաղաքական օղակներ պարբերաբար նշում են, որ արևմուտքը փորձում է Հայաստանին իր կողմը գրավել՝ հեռացնելով Ռուսաստանից։ Այդուհանդերձ, կասկած չկա, որ առաջին հերթին ՌԴ քաղաքականությունը Հայաստանի հանդեպ և ռուս քաղաքական գործիչների ու դիվանագետների հայտարարություններն են հայ հասարակության մոտ ամրապնդում այն տեսակետը, որ Մոսկվայի վրա հույս դնել չի կարելի։ Նմանօրինակ հայտարարությունների ասպարեզում, թերևս, ոսկե մեդալը պատկանում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովային։
Խոշոր լվացքը
Վերջին օրերին ադրբեջանական քաղաքական էլիտայի կողմից Մեծ Բրիտանիայում գրանցված կեղծ ընկերությունների միջոցով մոտ 3 միլիարդ դոլարի լվացման մասին հրապարակումը գտնվում է միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում: Հիշեցնենք, որ Կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության հետաքննությամբ զբաղվող կենտրոնի` OCCRP-ի բացահայտած փաստերով պարզվել է, որ Ադրբեջանի իշխող էլիտայի գաղտնի «սև դրամարկղը» նախատեսված է եղել եվրոպացի քաղաքական գործիչներին կաշառելու, շքեղ իրեր ձեռք բերելու և այլ մութ գործարքների համար։
ՌԴ մասնակցությունը լվացքին
Ադրբեջանական «սև դրամարկղ»-ում անմասն չէ նաև Ռուսաստանը։ Պարզվում է, որ «Ռոսօբորոնէքսպորտ»-ը՝ ռազմատեխնիկայի վաճառքի ռուսական պետական ընկերությունը, 2012-ին 29 մլն․ դոլար է փոխանցել բացահայտված կեղծ բրիտանական ընկերություններից մեկին։ Ավելին, «Ռոսօբորոնէքսպորտի» գումարից առնվազն 1.8 միլիոն դոլար փոխանցվել է Հունգարիայում գրանցված «Velasco International» օֆշորային ընկերությունը: Այս ընկերությունը ըստ «Պանամական փաստաթղթերի»՝ պատկանում է Օրհան Էյուբովին՝ Ադրբեջանի առաջին փոխվարչապետ Յագուբ Էյուբովի որդուն: Ըստ բացահայտված տվյալների՝ ռուսական զենքի մատակարարի գումարը պետք է նաև փոխանցվեր «Inmaxo Capital» մեկ այլ օֆշորային ընկերության՝ բրիտանական Metastar Invest-ի միջոցով:
Բնականաբար, «Ռոսօբորոնէքսպորտը» հրաժարվում է բացատրել, թե ինչն էր Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ կապված օֆշորային ընկերություններին կատարված վճարման իրական նպատակը:
Քաղաքական հստակ դիրքորոշում
«Ռոսօբորոնէքսպորտը» պետական ընկերություն է, և հետևաբար ադրբեջանական «սև դրամարկղում» անմասն չէ Կրեմլը։ Ավելին, սեպտեմբերի 8-ին Կրեմլը ի դեմս Մարիա Զախարովայի հայտարարել է, որ «Ռոսօբորոնէքսպորտի», գաղտնի վճարած միլիոնավոր դոլարների մասին Guardian-ի և «Կազմակերպված հանցավորության ու կոռուպցիայի հետաքննության նախագծի» (OCCRP) հրապարակումները ոչ այլ ինչ են, քան ՌԴ-ի ու վերջինիս դաշնակիցների դեմ սանձազերծած տեղեկատվական արշավի մի մաս:
Փաստորեն, Զախարովան հերքում է մեծամասշտաբ միջազգային հանցագործություն բացահայտող և հստակ ապացույցներ ունեցող հրապարակումը՝ պաշտպանելով իր դաշնակից Ադրբեջանին։ Այս հայտարարությունը հերթական անգամ ապացուցում է, որ «Ռոսօբորոնէքսպորտը» իր հանցավոր գործունեությունը կատարել է Կրեմլի հովանու ներքո։

Moscow protects Baku from the West
Russian different political circles periodically state that the West is trying to get Armenia on their side in order to alienate it from Russia. Nevertheless, there is no doubt that first of all RF policy towards Armenia and statements of Russian politicians and diplomats strengthen the viewpoint in the Armenian society that Moscow can not be relied on. The gold medal in such statements perhaps belongs to the official representative of the RF Foreign Ministry Maria Zakharova.
The big laundry
In recent days the article about 3 billion US dollars money laundering through opaque companies registered in Great Britain by Azerbaijan's political elite has been in the spotlight of international press. Let us remind that the facts revealed by the OCCRP, the center on investigation of corruption and organized crime, has shown that the secret "black box" of the ruling elite of Azerbaijan was intended to bribe European politicians, obtain luxury goods and make other bad deals.
RF participation in the laundering
Russia is not apart of the Azerbaijan's ''black box''. It turns out that in 2012 Rosoboronexport, the Russian state-owned company on military equipment sale, transferred 29 million US dollars to one of the revealed British shell companies. Moreover, minimum 1.8 million US dollars from Rosoboronexport money was transferred to Velasco International offshore company registered in Hungary. According to the Panama Papers that company belongs to Orhan Eyubov, son of the first deputy prime minister of Azerbaijan. In accordance with the disclosed data, money of the Russian military equipment supplier should also be transferred to Inmaxo Capital through another offshore company, the British Metastar Invest.
Naturally, Rosoboronexport refuses to explain what was the real purpose of payment made to offshore companies related to high ranking Azerbaijani officials.
Clear political position
Rosoboronexport is a state company and therefore the Kremlin is not apart of the Azerbaijan's "black box". Moreover, on September 8 the Kremlin, in the person of Maria Zakharova, stated that publications of the Guardian and the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) about millions of dollars secretly paid by Rosoboronexport are nothing but a part of unleashed information campaign against RF and its allies.
In fact, Zakharova denies the publication that reveals large-scale international crime and possesses clear evidence, protecting its ally Azerbaijan. This statement once again proves that Rosoboronexport has committed its criminal activities under the auspices of the Kremlin.