Բակո Սահակյանը ցավակցական հեռագիր է hղել գրող, հրապարակախոս Անդրեյ Նույկինի ընտանիքին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 19-ին ցավակցական հեռագիր է hղել գրող, հրապարակախոս Անդրեյ Նույկինի ընտանիքին:
«Խոր ցավով ընդունեցի Անդրեյ Ալեքսանդրի Նույկինի մահվան բոթը:
Որպես ռուս մտավորականության «Ղարաբաղ» կոմիտեի հիմնադիրներից ու ոգեշնչողներից մեկը՝ Անդրեյ Նույկինը լայն ճանաչում ուներ եւ մեծ հարգանք էր վայելում մեր երկրում:
Լինելով իսկական  հայրենասեր եւ դեմոկրատ՝  նա ակտիվորեն պաշտպանում էր մեր ժողովրդի՝ սեփական հողում ազատ ու անկախ ապրելու ձգտումը:
Նա նշանակալի ավանդ է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի օբյեկտիվ ու արդարացի լուսաբանման եւ Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ խախտման փաստերն աշխարհին ներկայացնելու գործում:
Անդրեյ Ալեքսանդրի Նույկինի ծառայություններն արժանիորեն են գնահատվել մեր ժողովրդի կողմից: Նա պարգեւատրվել է Արցախի Հանրապետության պետական բարձր պարգեւով՝ «Մխիթար Գոշ» մեդալով:
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Անդրեյ Նույկինի հարազատներին ու մերձավորներին՝ բոլորիս համար այս ծանր կորստի կապակցությամբ: Նրա պայծառ հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր սրտերում»:

Bako Sahakyan sent a condolence letter to the family of writer and publicist Andrey Nuykin.
On 19 September  Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent a condolence letter to the family of writer and publicist Andrey Nuykin.
“I have learnt with deep sorrow about the death of Andrey Nuykin.
As one of the founders and inspirers of the "Karabagh" Russian Intelligentsia Committee Mr. Nuykin was well-known and enjoyed a great respect in our country.
Being a true patriot and democrat, he actively supported the aspiration of our people to live freely and independently in their own soil.
He made a tangible contribution to the objective and fair coverage of the Karabakh cause, presenting to the world the facts of gross violations of human rights committed by Azerbaijan.
The merits of Andrey Nuykin are deservedly appreciated by our people. He was awarded the high state award of the Artsakh Republic - the "Mkhitar Gosh" medal.
On behalf of the people, authorities of the Artsakh Republic and myself personally I express my deep condolences to all the relatives and friends of Andrey Nuykin in connection with the great loss that befell all of us. His bright memory will always remain in our hearts”.