ՀՀ Սփյուռքի նախարարը կոչ է անում հայ ճարտարապետներին<br /> միավորվել Շանհայ Էքսպո-2010 ցուցահանդեսում Հայաստանի նախագծի<br /> շուրջ<br />
ՀՀ Սփյուռքի նախարարը կոչ է անում հայ ճարտարապետներին
միավորվել Շանհայ Էքսպո-2010 ցուցահանդեսում Հայաստանի նախագծի
շուրջ
• 01-10-2009 17:35:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բաց նամակով կոչ է անում հայ ճարտարապետներին մասնակցել Շանհայ Էքսպո-2010 համաշխարհային խոշոր ցուցահանդեսին, որտեղ Հայաստանը ներկայացնում է "The City of the World" (Աշխարհի քաղաքը) նախագիծը: Նախարարի բաց նամակի տեքստը ստորեւ ներկայացվում է ամբողջությամբ: «Հարգելի հայ ճարտարապետ, 2010 թվականին մայիսի 1-ից հոկտեմբերի 31-ը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում տեղի կունենա Շանհայ Էքսպո-2010 խոշորագույն համաշխարհային ցուցահանդեսը, որի խորագիրն է «Բարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք»: Ցուցահանդեսին մասնակցելու են աշխարհի 192 երկրներ եւ ավելի քան 50 միջազգային խոշորագույն կազմակերպություններ: Սպասվող այցելուների թիվը կկազմի մոտ 100 մլն.: Բացի այդ, համաշխարհային Էքսպո ցուցահանդեսների պատմության մեջ առաջին անգամ բոլոր ֆիզիկական տաղավարները կառուցվելու են նաեւ վիրտուալ տարածքում, որի շնորհիվ աշխարհի գրեթե յուրաքանչյուր քաղաքացի հնարավորություն կունենա այցելել ցուցահանդեսը: Էքսպո-2010 ցուցահանդեսում Հայաստանը ներկայացնում է "The City of the World" նախագիծը: Նախագծի հիմնական գաղափարն է Հայաստանում` Արարատյան դաշտավայրում, ստեղծել նոր քաղաք, որտեղ աշխարհի երկրները կներկայացվեն իրենց ազգային թաղամասերով: Նախատեսվում է յուրաքանչյուր թաղամասում կառուցել 5-7 բազմաբնույթ բովանդակությամբ ֆունկցիոնալ գոտիներ` բնակելի /հյուրանոցներ, առանձնատներ/, առեւտրի, հանգստի, առողջարարական, մշակութային: Սա ապագային ուղղված մի նախագիծ է, որը լավագույնս կարտահայտի հայ ճարտարապետական միտքը եւ բացառիկ հնարավորություն կընձեռի հայերին կրկին ներկայանալու աշխարհին որպես արարող ազգ: Աշխարհի քաղաքը, համադրված վիրտուալ տարածության մեջ եւ իրականացված իրական տարածության մեջ, կդառնա քաղաքակրթությունների փոխգործունեության տարածություն, ազգային մշակութային նվաճումների հուսալի պահապան, կյանքի նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման բարենպաստ միջավայր, աշխարհի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար ապրելու հարմարավետ վայր: Հարգելի' պարոն ճարտարապետ, իմ լավ բարեկամ, հրավիրում ենք Ձեզ մասնակցել Աշխարհի Քաղաքի ազգային թաղամասերի նախագծմանը` բերելով Ձեր նպաստը այս վերին աստիճան ազգանվեր եւ կարեւորագույն նախագծին: Նախագծին մասնակցելու ցանկության դեպքում խնդրում ենք ստորեւ նշված հասցեներին ուղարկեք հաստատման նամակ /[email protected]; [email protected]; [email protected]/: Ուղարկված բոլոր նախագծերը կմիավորվեն «Աշխարհի պատկերասրահ» խորագրի ներքո եւ Շանհայ էքսպո ցուցահանդեսի ավարտից հետո կտեղափոխվեն Հայաստան, որտեղ կցուցադրվեն մշտական եղանակով: Բացի այդ քաղաքի կառուցման որոշումը կայացնելուց հետո նախագծին մասնակցած յուրաքանչյուր ճարտարապետին կընձեռվի հնարավորություն ղեկավարել իր իսկ կողմից նախագծված թաղամասերի կառուցապատման ամբողջ գործընթացը: Հայրենակիցնե'ր, Շանհայի ցուցահանդեսում նման նախագծի ներկայացումը հիանալի հնարավորություն է ամբողջ հայկական աշխարհի համար ոչ միայն եւս մեկ անգամ ապացուցելու հայ ազգի ստեղծագործ եւ արարող էությունը, այլ նաեւ կառուցելով Հայաստանի հողում աշխարհի երկրների ազգային թաղամասերը, յուրօրինակ երախտագիտության արտահայտություն` որպես ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած մեր ազգի ներկայացուցիչներին այդ երկրների կողմից դրսեւորած գթասիրտ վերաբերմունքի դիմաց: Վստահ եմ, որ ճարտարապետների համահայկական համաժողովի մասնակիցները, մյուս հայ ճարտարապետները եւս կմասնակցեն այս փայլուն ծրագրին, եւ այն իր յուրօրինակությամբ պետք է դառնա լավագույններից մեկը Շանհայում: Հուսով եմ, որ Ձեր կողմից կստանանք արագ եւ դրական արձագանք` մասնակցելու այս նախագծին»:

RA Minister of Diaspora calls Armenian architects for<br /> uniting around Armenian project in Shanghai Expo 2010 exhibition<br />
RA Minister of Diaspora calls Armenian architects for
uniting around Armenian project in Shanghai Expo 2010 exhibition
• 01-10-2009 17:35:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, OCTOBER 1, NOYAN TAPAN - ARMENIANS TODAY. RA Minister of Diaspora Hranush Hakobian with an open letter calls Armenian architects for taking part in the Shanghai Expo 2010 big world exhibition where Armenia presents The City of the World project. Below is letter's text completely: "Dear Armenian Architects, The international Shanghai Expo 2010 will be held in China from May 1 to October 31, 2010 with the focus on the theme Prosperous City, Prosperous Life. The exposition will host participants from 192 countries and representatives from 50 major international organizations. It is expected to have approximately 100.000.000 participants. In addition, for the first time in the history of the World Expo exposition, all the pavilions will be available virtually, making it possible for everyone to visit the exposition online. Armenia will represent The City of the World project at the Expo 2010. The main concept of the project is to build a new city in the Ararat valley of Armenia, during which representatives from all parts of the world will present their national district projects. It is expected to build from 5 to 7 multi-functional zones which will include hotels, houses, trade centers, recreation and health camps and cultural centers. This is a perspective project, which will express the Armenian architectural thought at its best and will provide Armenians with an opportunity to appear in front of the world once again as a nation of creators. The City of the World, which will be designed virtually and implemented in real space-time, will turn into a place for cooperation of civilizations, a reliable guardian of national cultural achievements, a favorable environment for investments in the sphere of advanced technologies and a convenient residential area for everyone. Dear Architects, we would like to invite you to participate in the planning of the national districts of the World City project and encourage your contribution to this highly important and patriotic endeavor. Please visit the following website to confirm your participation at [email protected] [email protected] or [email protected]. All of the submitted projects will be consolidated under the World Exposition theme and after the exposition they will be moved back to Armenia where they will be exhibited permanently. In addition, upon confirmation of the establishment of the World City, each architect will be provided with an opportunity to oversee the entire implementation of his/her proposed project. Dear fellow Armenians, the presentation of a similar project at the Shanghai exposition is a marvelous opportunity for Armenians around the world to prove once again the creative spirit of the Armenian nation, as well as build the world's national districts on the Armenian land. This is a unique way to show our gratitude to all those countries that have showed compassion towards our nation and stood by our country's side during its difficult times. I am sure that the participants of the Pan-Armenian Forum of Architects and other Armenian architects will also participate in this marvelous and unique exposition that will go on to become one of the best expositions in Shanghai. We look forward to your participation and we hope to hear from you soon."