Սերժ Թանկյան. «Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը շատ լավ կատարեց «Օրկան»
Հոկտեմբերի 17-ին ամերիկահայ ռոք երգիչ և կոմպոզիտոր Սերժ Թանկյանը մասնակցեց Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի փորձին։ Նվագախումբը, գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, կատարում էր Թանկյանի հեղինակած «Օրկա» սիմֆոնիան։
Թանկյանը տպավորված էր փորձով և նվագախմբի՝ իր ստեղծագործության կատարմամբ:
«Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը շատ լավ է նվագում, շատ ոգևորվեցի: Մի քանի շտկումներ արեցի փորձին, քանի որ մշտապես կարիքը կա, որ կոմպոզիտորը շտկումներ անի: Շատ ոգևորված եմ Խաչատրյանի փառատոնի և նվագախումբը տեսնելու կապակցությամբ»,- փորձից հետո լրագրողների հետ կարճ զրույցի ընթացքում նշեց Սերժ Թանկյանը:
«Օրկա» սիմֆոնիան հոկտեմբերի 19-ին Խաչատրյանի միջազգային փառատոնի շրջանակներում Հայաստանում ներկայացվի առաջին անգամ։

• 17-10-2017 17:29:35   | Armenia  |  Culture
On October 17 Armenian-American rock singer and composer Serj Tankian attended the rehearsal of the State Youth Orchestra of Armenia. On October 19 the orchestra, headed by its Artistic Director and Principal Conductor Sergey Smbatyan, will present Tankian’s Orca Symphony No. 1.
Tankian was very impressed by the rehearsal and the way the orchestra performed his composition. “The State Youth Orchestra of Armenia performs very well. I am very excited! I did some corrections during the rehearsal. It is a common thing for the composer to do so. I am very excited to be part of Khachaturian Festival and to see the orchestra”,-world famous Serj Tankian noted after the rehearsal.