41 LED լուսարձակ է տեղակայվել Վայոց Ձորի Զառիթափ համայնքի նույնանուն գյուղում
Սահմանամերձ համայնքներում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի գործարկումը շարունակվում է: Այս անգամ, «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի շրջանակում, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համատեղ ջանքերով, 41 LED լուսարձակ է տեղակայվել Վայոց Ձորի Զառիթափ համայնքի նույնանուն գյուղում: Լուսավորել է 1500մ երկարությամբ տարածք:
Արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրումը համայնքային զարգացման կարևոր նախապայման է: Ծրագրի արդյունքում էապես կկրճատվեն համայնքի բյուջետային ծախսերը՝ թույլ տալով խնայողություններն ուղղել այլ խնդիրների լուծմանը:
Ժամանակակից համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Զառիթափ համայնքի ղեկավար Սիմոն Բաբայանը և գյուղի բնակիչները:
«Սահմանամերձ համայնքներում իրականացվող ծրագիրը մի քանի խնդիր է լուծում: Մենք առիթ ունեցել ենք խոսելու դրա բնապահպանական, էներգախնայող, տնտեսապես շահավետ լինելու մասին: Կա ևս մեկ կարևոր գործոն. այս ենթակառուցվածքն իր ընձեռած հնարավորություններով բիզնեսի կառավարման յուրօրինակ մոդել կարող է դառնալ համայնքների համար: Այն թույլ կտա կառավարել համայնքի համեստ բյուջեն և տնտեսված գումարներն ուղղել այլ ծրագրերի արդյունավետ իրականացմանը, ընդ որում՝ երկարաժամկետ կտրվածքով: Ի վերջո, յուրաքանչյուր համայնք ունի խնդիրների գնահատման իր մոտեցումը և այդ խնդիրների լուծմանն առաջնահերթություն տալու սկզբունքը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ի տարբերություն այլ լամպերի, LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ սպառելով 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ իրականացվող՝ էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրման ծրագիրը, բնապահպանական բաղադրիչով հանդերձ, թույլ է տալիս ոչ միայն թեթևացնել համայնքի ֆինանսական բեռը, այլև աշխուժացնել համայնքային կյանքը, լուծել օրվա ուշ ժամերին անվտանգ քայլելու ու երթևեկելու խնդիրները:

Partnership aimed at infrastructure development in communities
Installation of outdoor illumination energy efficient systems continues in the borderland villages. This time, in the frames of Alternative Energy project, due to the joint efforts of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS, 41 LED lights were installed in Zaritap village of Vayots Dzor, illuminating 1500 meter-long territory.
The introduction of the outdoor energy efficient illumination system is a very vital community development precondition. As a result of the project, community budget expenses will be curtailed and the saved amounts can be directed to the solution of other problems.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the founder of the FPWC Ruben Khachatryan, the head of Zaritap community Simon Babayan and the village population took part in the launching ceremony of the modern system.
“The program implemented in borderland communities resolves more than one problem. We have had opportunities to share about the environmental, energy-saving, economic profitability of the program. But there is one more aspect to reflect on: this infrastructure with the opportunities it offers can become a unique model of business management for the community. It will let manage the modest budget of the community and steer the saved means to efficient implementation of other programs in longer-term perspective. After all, each community has its own approach in assessing the problems, and its principle of prioritizing the solution of those problems,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
In comparison with light bulbs, LED lights are capable of lasting for a much longer period of time and consume 80% less electricity.
With the support of VivaCell-MTS, introduction of energy efficient technology, combined with environment friendly components, helps to curtail financial expenses of the community and stimulates village life solving the problem of secure night drive and walk.