Իրականացված երազանք՝ տարիների սպասումից հետո
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» տարիների հաջողված   գործակցության արդյունքում բազմաթիվ ընտանիքների բնակարանամուտ տոնելու երջանկություն են ընձեռել: Այս անգամ գործընկեր կառույցների ղեկավարներն այցելել են Շիրակի մարզի Սարալանջ գյուղ, որտեղ բնակվող Սիմոնյանների համար գործակցության արդյունքները շոշափելի են դարձել:
50 տարի առաջ կառուցված տունը ժամանակի ընթացքում խարխլվել և հիմնանորոգման կարիք ուներ: Ամիսներ առաջ, երբ կազմակերպությունների կամավորներն ընտանիքի հետ  շինարարական աշխատանքներ էին կատարում, Սիմոնյանների՝ տարիների երազանքի իրականացումն սկսվել էր: Այսօր արդեն, ընտանիքի անդամները զգում են բարեկարգ տուն ունենալու բերկրանքը. անցյալում են կաթող տանիքն ու  խոնավ պատերը, սանհանգույցի բացակայությունը և խոհանոցը փոխարինող բետոնապատ միջանցքը:
«Երջանիկ օր է մեզ համար, երբ հնարավորություն ունենք հյուրընկալելու այն մարդկանց, ովքեր իրականացրեցին մեր վաղեմի ու անիրականանալի թվացող երազանքը: Շատ բան հարկավոր չէ երջանիկ լինելու համար, սակայն երբեմն այդ քիչն էլ անհասանելի է լինում: Տան հետ կապված դժվարություններն այսօր անցյալում են, առօրյա բարդություններն արդեն չեն վախեցնում: Ամուր տանիքով ու տաք օջախում ոչ մի ձմեռ ու առօրյա հոգս սարսափելի չեն: Աստված օրհնի ձեզ»,- ասել է ընտանիքի հայրը՝ Էդուարդը:
Կազմակերպությունների վեց տարվա համատեղ ջանքերի շնորհիվ՝ բարեկարգ բնակարաններ, առողջ միջավայր և ապագայի նկատմամբ հավատ է ստեղծվել 150 ընտանիքի համար:
Նույն գյուղում բնակվող մեկ այլ ընտանիքի՝ Մկրտչյանների համար, օրը ևս տոնական էր. 10 հոգուց բաղկացած ընտանիքը երջանիկ էր իր հարկի տակ ընդունելու ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանին՝ ում անձնական ֆինանսավորմամբ վերջապես հնարավոր եղավ հիմնանորոգել կաթացող տանիքը:
«Իրականացված բոլոր ծրագրերի արդյունքը հարկավոր է գնահատել երկու՝ տեսանելի հաջողության և մարդու հոգում կատարված փոփոխության տեսանկյունից: Այս մարդիկ, տարիների սպասումից հետո ձեռք են բերում բնակարան, ինչի կարևորությունը քննարկման ենթակա չէ: Առավել կարևոր ձեռքբերում է սեփական ուժերին հավատալու և ոտքերի վրա ամուր կանգնելու զգացողությունը: Տուն կառուցելու համար միայն ֆիզիկական ուժը բավարար չէ. անհրաժեշտ է նաև խնդիրները հաղթահարելու կամք և վճռականություն: Գործընկեր կառույցի հետ, տարիներ շարունակ ձգտում ենք մեր հայրենակիցներին փոխանցել այդ կամքն ու լավատեսությունը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մեր այցելությունը զուտ մշտադիտարկում չէ, այլ մեր ընտանիքների կողքին լինելու, նրանց ուրախությունը կիսելու հնարավորություն, ինչը, շատ դեպքերում, բավական կարևոր հոգեբանական խնդիր է լուծում: Բնակարանաշինության մեջ ներդրում կատարելով, մենք ոչ միայն առողջ միջավայր, այլև ավելի լավ ապագայի հիմք ենք ստեղծում ընտանիքի անդամների համար»,-ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 2017 թվականին կատարել է 31 մլն ՀՀ դրամի, իսկ ընդհանուր առմամբ՝ մոտ  370 մլն ՀՀ դրամի ներդրում:

As a result of the successful partnership VivaCell-MTS and “Fuller Center for Housing” Armenia have granted many families the happiness of celebrating housewarming. This time, the heads of the partnering organizations have visited Saralanj village of Shirak region, where the results of the partnership have become tangible for the Simonyan family.
The house built 50 years ago was dilapidated and needed renovation. The fulfillment of the Simonyan family’s cherished dream had started, when months ago the volunteers of the organizations, together with the family members, had carried out construction works. Today, the family members feel the happiness of owing a decent home: the leaking roof and the damp walls, the lack of bathroom and the concreted entrance instead of a kitchen are now in the past.
“It is a happy day for us; we have an opportunity to host people who fulfilled our cherished and seemingly-impossible dream. One does not need a lot to be happy, but sometimes even that little is unachievable. The housing problem is in the past now, and the everyday problems do not seem so difficult anymore. When you have a safe roof over your head, winter or other problems cannot frighten you,” said the family father, Eduard.
Owing to the six-year partnership of VivaCell-MTS and “Fuller Center for Housing” Armenia, decent housing, healthy environment and confidence in the future have been granted to 150 families.
For another family, the Mkrtchyans, living in the same village, the day was festive. The family of 10 was so happy to host VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian who provided financial support personally, in order to support the family with renovation of the leaking roof.
“The results of all implemented programs can be evaluated by two criteria: the measurable outcome and the impact on the lives of people. After so many years of waiting, the Simonyan family will live under a safe roof, and this in itself is an invaluable achievement. Yet all the more important is helping the family regain confidence and faith in future. Physical strength is not sufficient for building a house: one needs determination and persistence to overcome the problems. For all these years, together with our partner organization, we have been striving to instill will and optimism in our compatriots,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“Our visit is not only an act of monitoring but another opportunity to be next to our families and to share with them their happiness, which, in many cases, solves rather serious psychological problems. Investing in housing we create not only a healthy environment for family members, but also create a foundation for
a better future,” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
In 2017, VivaCell-MTS invested AMD 31 mln for the implementation of the housing project; altogether over AMD 370 mln has been invested.