ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը շարունակում է աջակցությունը Տավուշի մարզի սահմանամերձ համայնքներին
Բաղանիս համայնքում նոր այգի կհիմնվի, որը կնպաստի համայնքում պտղաբուծության զարգացմանը։ Սարիգյուղ-Ներքին Ծաղկավան համայնքային փնջի համար ստեղծված գյուղատնտեսական տեխնիկայի կայանը կաջակցի ֆերմերներին ավելի արդյունավետ մշակելու և հավաքելու հացահատիկը՝ նվազեցնելով կորուստները և մեծացնելով շահույթը:
Այս նախաձեռնություններն իրականացվում են Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Ինտեգրված աջակցություն գյուղական համայնքների զարգացմանը. համայնքների դիմակայունության ամրապնդում» հնգամյա ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի կողմից՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ: Ծրագրի բյուջեն կազմում է ավելի քան 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար և նպատակաուղղված է ընդլայնել եկամտի ստեղծման հնարավորությունները, ինչպես նաև աջակցել Տավուշի մարզի սահմանամերձ համայնքների գյուղական ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
Այսօր, Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Դմիտրի Մարիասինը, Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն, և Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանության մշակութային կցորդ Եվգենի Պանտելեևը այցելեցին մարզի Բաղանիս և Սարիգյուղ համայնքներ՝ տեղում ծանոթանալու իրականացված ծրագրերի արդյունքներին:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում, ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի հետ սերտ համագործակցությամբ, Տավուշի մարզի 26 սահմանամերձ համայնքների բնակիչները ներգրավվել են համայնքային կարիքների գնահատման և համայնքների զարգացման ծրագրերի մշակման մասնակցային գործընթացներում: Այս պլանավորման արդյունքներից ելնելով՝ ՄԱԶԾ-ն կիրականացնի մի շարք ենթածրագրեր՝ թիրախավորելով համայնքների բարելավման տեսակետից էական նշանակություն ունեցող այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են զբաղվածությունը, գյուղական շրջանների զարգացումը, գյուղմթերքի վերամշակումը, ենթակառուցվածքների վերականգնումը, կրթությունը, առողջապահությունը, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը և բնական աղետների նկատմամբ դիմակայունությունը:
Բաղանիս համայնքում 2․7 հա նոր պտղատու այգի կհիմնվի 4 տնտեսությունների համար։ Այն մաս է կազմում 30 հա նոր այգիների, որոնք ծրագրի աջակցությամբ կհիմնվեն մարզում այս տարի։ 1 հա միջին ինտենսիվության ընկույզի ծառեր կտնկվեն, որոնք բերք կապահովեն 2 տարի անց, ինչպես նաև հոն (1 հա) և տխիլ (0,7 հա)։ Այս այգիներում ջրախնայող կաթիլային ոռոգման համակարգ կներդրվի, որը ռեսուրս խնայող համակարգերի ներդրման գործընթացի մաս է կազմում։
Որպես մասնակցային պլանավորման ընթացքում բացահայտված համայնքային կարիքների լուծում, ծրագիրը Սարիգյուղ-Ներքին Ծաղկավան համայնքային փնջի համար գյուղտեխնիկայի կայան է հիմնել։  Համայնքային զարգացման «Ծաղկասար» հիմնադրամը հիմնվել է տնօրինելու կայանի աշխատանքը, ինչպես նաև այլ ծրագրերի իրականացումը համայնքային փնջում։ Գյուղատնտեսական տեխնիկայի կայանի համար ծրագիրը ձեռք է բերել կոմբայն և թրթուրավոր տրակտոր, մինչ համայնքային հիմնադրամը գնել է էքսկավատոր և կառուցել է կայանատեղի։ Ի լրումն, ծրագիրը նախատեսում է հիմնել ալրաղաց համայնքային փնջի համար և աջակցել հացաթխման բիզնեսին՝ ամբողջականացնելով արժեշղթան։ Այս միջոցառումների արդյունքում միայն այս տարի համայնքի աշնանացան ցորենի արտերի մակերեսը մեծացել է 200 տոկոսով։ Հիմնադրամը ստեղծել է ցորենի շրջանառու ֆոնդ, որը գնում է բարձրակարգ ցորեն և տրամադրում  շահառուներին զեղչված գներով։
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը գործընկերային կապեր է հաստատում հասարակության բոլոր խավերի ներկայացուցիչների հետ` զորակցելով պետություններին դիմակայելու ճգնաժամերին: ՄԱԶԾ-ն խթանում է նաև աճը, որ կոչված է բարելավելու յուրաքանչյուր անձի կյանքի որակը: Մնայուն ներկայություն ունենալով ավելի քան 170 երկրներում և տարածքներում` մենք համաշխարհային փորձ և տեղական լուծումներ ենք մատուցում` նպաստելով կյանքի բարելավմանը և աջակցելով կայուն պետականության ձևավորմանը: ՄԱԶԾ-ն hաստատվել է Հայաստանում 1993 թ. մարտին և աջակցում է կառավարությանն իրականացնելու ազգային զարգացման առաջնահերթությունները, ինչպես նաև հասնելու Կայուն զարգացման նպատակներին։

• 17-11-2017 14:10:25   |   |  Press release
A new fruit orchard will be planted in Baghanis village that will boost fruit production in the community. The agro-machinery pool in Sarigyugh-Nerkin Tsaghkavan cluster will help the farmers to better cultivate and collect the crops with minimized loss and maximized profit.
These initiatives are part of the five-year “Integrated Support to Rural Development: Building Resilient Communities” project, financed by the Government of the Russian Federation and implemented by the UNDP in Armenia, in close partnership with the RA Ministry of Territorial Administration and Development. The project budget is over USD 5 million and is aimed at increasing income-generation opportunities and supporting rural infrastructure in borderline communities of Tavush region.
Today, Dmitry Mariyasin, UNDP Deputy Resident Representative in Armenia, Andrey Babko, Trade Representative of the Russian Federation in Armenia, and Evgeny Panteleev, Cultural Attaché of the Embassy of the Russian Federation to Armenia, visited the villages of Baghanis and Sarigyugh in Tavush region to see some of the results of implemented projects on-site.
For the past two years, residents of 26 borderline communities of Tavush region were engaged in a participatory exercise of assessing the needs of their communities and developing community plans together with the UNDP in Armenia. Based on the results of this planning, UNDP will implement a host of sub-projects addressing areas critical for community growth, such as employment, rural development,  agro-processing, infrastructure revival, education, healthcare, as well as environmental protection and resilience to natural disasters.
In Baghanis, 2.7 ha of new fruit orchard will be planted for a total of 4 household beneficiaries. This is only part of the total of nearly 30 ha of new orchards that the project will help to establish in the region this year. Walnut trees (1 ha) of middle intensity will be planted producing walnuts in 2 years from now, as well as some cornelian cherries (1 ha) and hazelnuts (0.7 ha). Water-saving drip irrigation systems will be installed in these orchards as part of introducing resource-efficient technologies to the farmers.
To respond to the community needs revealed from the participatory planning process, the Project established an agro-machinery pool for the cluster of Sarigyugh-Nerkin Tsaghkavan communities. A community development foundation “Tsaghkasar” (Flower Mountain) was established to manage the agro-machinery pool and other projects to be implemented in this cluster. For the machinery pool, the Project purchased one combine harvester and one chain tracked tractor, whereas, the community foundation purchased one excavator and constructed the structure of the machinery pool.  In addition, the Project will purchase a flour milling complex for the cluster and support one startup farmer to start a bakery business to close the values chain. As a result of these interventions, the wheat fields of the community have been increased by 200 percent already this year. The Foundation also created a wheat seeds revolving fund that purchases higher quality wheat seeds and distributes to the beneficiaries at discount price to foster higher quality wheat production.