Բակո Սահակյանը մասնակցել է Ալֆորվիլի ու Բերձորի միջեւ բարեկամության հռչակագրի ստորագրման հանդիսավոր միջոցառմանը
• 21-11-2017 11:38:54   | Ֆրանսիա  |  Մամլո հաղորդագրություն
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 20-ին ժամանել է Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաք եւ մասնակցել Ալֆորվիլի ու Բերձորի միջեւ բարեկամության հռչակագրի ստորագրման հանդիսավոր միջոցառմանը:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանը բարեկամության հռչակագրի ստորագրումը որակել է որպես Արցախի համար նշանակալի իրադարձություն քաղաքական, իրավական ու բարոյական տեսանկյուններից, ինչը, առաջին հերթին, բարեկամ երկրի՝ Ֆրանսիայի հետ կապերի ամրապնդման եւ զարգացման կարեւոր հիմքերից է:
«Ֆրանսիայի եւ նրա վարչական շրջանների հետ փոխգործակցությունը մեր արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններից է, եւ քույր քաղաքների ցանկի ու աշխարհագրության ընդլայնումը, նրանց հետ կապերի խորացումը այս քաղաքականության առանցքային բաղադրամասերից է»,- իր ելույթում ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Նախագահի խոսքով՝ Ալֆորվիլ քաղաքի հետ փոխգործակցության ընթացքում արդեն իսկ արձանագրվել են հիշատակման արժանի դրվագներ, եւ այս համատեքստում Բակո Սահակյանը նշել է 2016 թվականի սեպտեմբերին քաղաքապետ Լյուկ Կարվունասի գլխավորած պատվիրակության այցն Արցախ եւ Ապրիլյան պատերազմի օրերին Ալֆորվիլում տեղի ունեցած բազմամարդ ցույցը՝ ի սատարումն Արցախի ու ընդդեմ ադրբեջանական բռնությունների: Արցախի Հանրապետության Նախագահը նշեց, որ այս ամենը ողջ աշխարհին ցույց տվեց ագրեսիայի անընդունելի լինելը քաղաքակիրթ հանրության համար:
«Մենք երախտապարտ ենք բոլոր նրանց, ովքեր Արցախի հետ են, ովքեր պայքարում են հանուն ազատության եւ հավասարության, մարդու իրավունքների եւ արժանապատվության պաշտպանության: Դա խիզախ եւ ընդօրինակման արժանի պահվածք է»,- շեշտել է Նախագահ Սահակյանը:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ Ալֆորվիլի եւ Բերձորի համագործակցությունն ունի խոստումնալից հեռանկարներ աշխատանքների ճիշտ կազմակերպման դեպքում՝ վստահություն հայտնելով, որ համատեղ ուժերով հաջողվելու է կյանքի կոչել բազմաթիվ ծրագրեր:

ako Sahakyan partook at a solemn event of signing a friendship declaration between Alfortville and the Artsakh town of Berdzor
• 21-11-2017 11:38:54   |   |  Press release
On 20 November Artsakh Republic President Bako Sahakyan arrived in the French town of Alfortville and partook at a solemn event of signing a friendship declaration between Alfortville and the Artsakh town of Berdzor.
In his speech President Sahakyan qualified the signing of the friendship declaration a significant event for Artsakh from political, legal and moral viewpoints classifying it among important bases for cementing and developing friendly ties with France.
“The cooperation with France and its administrative regions is among the main directions of our foreign policy and expansion of sister cities’ list and geography, deepening ties with them are among pivotal components of this policy”, underlined the Head of the State in his speech.
According to the President memorable episodes have already been registered in the course of cooperation with the Alfortville town. In this context Bako Sahakyan noted the visit of the town’s delegation led by mayor Luc Carvounas to Artsakh in September 2016 and the mass demonstration held in Alfortville during the Four Day April War in support of Artsakh and against the Azerbaijani violence.
Artsakh Republic President noted that all these demonstrated to the whole world the inadmissibility of aggression for the civilized community.
“We are grateful to everybody, who is beside Artsakh, who is fighting for freedom and equality, protection of human rights and dignity. This is a courageous and exemplary behavior”, stressed President Sahakyan.
Bako Sahakyan underlined that in case of proper organization of the planned activities cooperation between Berdzor and Alfortville has promising prospects, expressing confidence that numerous programs would be brought to life with joint efforts.